اقدام هوشمندانه گمرک در جلوگیری از صادرات شیرخشک

به گزارش تور تایلند ارزان، به گزارش تجارت نیوز، با گذشت نزدیک به دو سال از زمان شروع ممنوعیت صادرات شیرخشک اسکیم، این محدودیت در حالی در اسفندماه 1398 برداشته شد که همچنان صادرات این محصول به دلیل بعضی مسائل پایه مثل عدم شفافیت و رعایت مقدمات مورد احتیاج در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. مثل اقدام اخیری که مدیرکل دفتر صادرات گمرک انجام داد و از صادرات شیرخشک بنا به دلایلی مستند جلوگیری کرد.

اقدام هوشمندانه گمرک در جلوگیری از صادرات شیرخشک

اسفندماه سال گذشته و برابر با نامه ای که سعید عباسپور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن وتجارت خطاب به مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران نوشت، مقرر شد تا بر اساس تصمیم گیری ستاد مبارزه با آثار کرونا صادرات 10 هزار تن شیرخشک صنعتی با معرفی دو انجمن شیر خشک و صنایع لبنی تا سرانجام فروردین 99 بلامانع گردد؛ نامه ای که تصویر آن در ادامه آمده و به امضای مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات رسیده است.

این تصمیم در حالی اخذ شد که در آخرین روز اسفند ماه، مدیرکل دفتر صادرات گمرک با نامه ای خطاب به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات، ضمن اعلام موارد نقص شده، مانع از صادرات شیرخشک ایران بعد از گذشت نزدیک به دو سال شد تا همچنان فرایند صادرات شیرخشک با مشکل رو به رو باشد؛ نامه ای که تصویر آن در ادامه آمده و به امضاء مدیر کل دفتر صادرات رسیده است.

مدیر کل دفتر صادرات گمرک، در شرایطی از خروج ده هزارتن شیر خشک اسکیم جلوگیری کرد که سهمیه بندی آن بر خلاف مصوبه های موجود به تایید انجمن صنایع لبنی ایران نرسیده بود و در همین رابطه انجمن صنایع فراورده های لبنی ایران طی نامه شماره 98-12137 مورخ 27/12/98 غیر قانونی بودن این سهمیه بندی را طبق مستندات موجود درخواست کرده و خواهان تجدید نظر در سهمیه بندی فوق الذکر از وزارت صنعت، معدن و تجارت شده بود.

تصمیمی که حالا با حمایت انجمن صنایع لبنی ایران و همچنین بعضی از فراوریکنندگان و صادرکنندگان شیرخشک همراه شده و آنها این اقدام دفتر صادرات گمرک را هوشمندانه و در راستای منافع فراوریکنندگان و صادرکنندگان شیرخشک عنوان کرده کرده اند.

در همین رابطه دفتر صادرات گمرک ایران دلایلی را برای جلوگیری از صادرات شیرخشک مورد اشاره قرار داده که در ادامه به اختصار مورد اشاره قرار می گیرد.

نخست اینکه لیست سهمیه بندی می بایست به امضا مشترک سه انجمن صنایع فراورده های لبنی ایران ، انجمن صنایع شیر خشک و اتحادیه فراورده های لبنی پاستوریزه ایران رسانده گردد، اما در این خصوص لیست سهمیه بندی تنها به امضا انجمن صنایع شیر خشک و اتحادیه فراورده های لبنی پاستوریزه ایران رسیده است.

دوم اینکه طبق لیست سهمیه بندی ارائه شده حدود هشت هزارتن شیرخشک فراوری شده بین 43 شرکت لبنیاتی و فراوریی بدون توجه به میزان احتیاج طبیعی بعضی از این شرکتها به شیرخشک به عنوان مواد اولیه فراوری خود و صرفا بر اساس موجودی انبار آنها تهیه شده است که در صورت اجرا خطر افزایش قیمت لبنیات به دلیل خالی شدن ذخیره استراتژیک کشور وجود خواهد داشت.

اشکال سوم اینکه حدود 2000 تن از سهمیه صادراتی به اعضای اتحادیه لبنی بدون توجه به موجودی مازاد شیر خشک اعضای این اتحادیه تخصیص یافته است . این در حالیست که اعضای این اتحادیه هیچکدام فراوری کننده شیر خشک نمی باشند !!!

و در نهایت ایراد چهارمی که از سوی اداره کل صادرات گمرک به این حجم از صادرات شیرخشک گرفته شد، اینکه با توجه به وجود آلودگی منطقه به ویروس کرونا و محدودیتهای انتقال کالا و تردد در مرزهای کشورها بهتر است در صورت لزوم صادرات به وسیله شرکتهایی که سابقه مفید در این زمینه داشته اند انجام گردد در غیر این صورت صرف تخصیص سهمیه صادراتی به شرکتهای فاقد سابقه صادراتی باعث سقوط قیمتهای صادراتی و رقابت کاذب شرکتها و به نتیجه نرسیدن اهداف صادراتی خواهد شد.

فرایندی که مورد اشاره نهاده شد و با هوشمندی اداره کل صادرات گمرک از یک اقدام تجاری غیرشفاف جلوگیری کرد، این هشدار و در عین حال نوید را می دهد که احتیاج بازار جهانی به شیرخشک ایران حاکی از این است که یکی از ظرفیت های عظیم کشور در حوزه افزایش اشتغال به وسیله فراوری شیر و شیرخشک است و همچنان می توان روی صادرات این محصول استراتژیک برای کسب درآمدهای ارزی حساب باز کرد. با این حال باید مراقبت کرد تا این فرصت بی نظیر با تصمیمات لحظه ای و غیرشفاف با اشکال رو به رو نگردد و تهدیدهای حاصل از اقدامات غیرکارشناسی شده این فرصت عظیم مالی را با چالش رو به رو نکند.

منبع: بازتاب

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1029

به "اقدام هوشمندانه گمرک در جلوگیری از صادرات شیرخشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام هوشمندانه گمرک در جلوگیری از صادرات شیرخشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید