انتخابات زودهنگام در اتریش

به گزارش تور تایلند ارزان، پس از آن که ویدئویی از معاون صدراعظم اتریش منتشر شد که او را در حال وعده دادن قراردادهای دولتی در ازای حمایت رسانه ای نشان می داد، هاینز کریستین استراخه ناچار به استعفا شده و سباستین کورتس، صدراعظم، درخواست انتخابات زودهنگام نموده است.

انتخابات زودهنگام در اتریش

سباستین کورتس، رهبر جوان حزب راست میانه رو مردم پس از پیروزی در انتخابات سال 2017 به قدرت رسید و هاینز-کریستین استراخه، رهبر حزب راستگرای تندرو آزادی را به عنوان معاون خود برگزیده بود. این دو نفر کابینه ائتلافی اتریش را تشکیل داده بودند که بسیاری آن را مهاجرستیز و متمایل به آرمان های راست افراطی می خوانند.

در ویدئویی که چاشنی اصلی این جنجال شده استراخه در یک ویلا با زنی که خود را سرمایه دار روس معرفی نموده گپ می زند و به او وعده می دهد که در صورت خریداری سهام یک روزنامه منتقد دولت و تغییر سردبیری او به نفع حزب استراخه، او حاضر است قراردادهای دولتی مانند آنچه در بخش ساختمانی وجود دارد را به این سرمایه گذار روس دهد.

خود او اما گفته این سخنان را که به اعتراف خودش بچه گانه بوده در هنگام مستی بیان نموده اما همزمان پذیرفته که آنچه انجام داده احمقانه و غیرمسئولانه بوده و همزمان با تقدیم استعفایش، تصریح نموده است: از قدرت کنار می کشم تا آسیب بیشتری به دولت نرسانم.

در واکنش به این رسوایی، سباستین کورتس گفت که به رئیس جمهوری پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را داده و از او خواسته که این انتخابات در نخستین فرصت ممکن برگزار گردد.

صدراعظم اتریش گفت: بعد از علنی شدن ویدئوی دیروز باید صادقانه بگویم که دیگر بس است. مهم ترین قسمت این ویدئو نگرشی است که معطوف به سوءاستفاده از قدرت است؛ معطوف به سوءاستفاده از پول مالیات دهندگان و همراه کردن رسانه ها در این کشور.

به گزارش بی بی سی، کورتس اضافه نمود، محتوای ویدئوی فاش شده برای خود او هم توهین آمیز بوده است.

الکساندر ون دربلن، رئیس جمهوری اتریش هم گفت، پس از استعفای استراخه، برگزاری انتخابات زودهنگام غیرقابل اجتناب است.

او گفت، با کورتس در این باره گفت وگو نموده و قرار است به زودی در خصوص اقدام بعدی دولت تصمیم گیری نمایند.

در همین حال، روز شنبه هزاران معترض که پلاکاردهایی با مضمون انتخابات زودهنگام در دست داشتند، در وین و در برابر دفتر صدراعظم تجمع کردند.

کورتس از زمان افشای این ویدئو سعی نموده از استراخه برائت جسته و خود را منتقد خاموش حزب آزادی نشان دهد اما منتقدان می گویند او هم باید در این زمینه جوابگو باشد.

توماس دروزدا، از رهبران حزب سوسیال دموکرات که مخالف دولت است به شبکه ملی اوآراف اتریش گفت: این تازه فقط نوک کوه یخ است که نمایان شده. من انتظار دارم که صدراعظم که دست کم 48 ساعتی است که از وجود این ویدئو باخبر است و حزب ائتلافی او در حال غرق شدن در منجلاب فساد است، در این باره موضع گیری کند.

کورتس گفته است، این نخستین بار نیست که با حزب آزادی دچار مشکل شده است. او اظهار کرد: اگرچه از اظهار علنی این موارد پرهیز می کردم اما مواقعی بوده که واقعاً هضم آنها برایم سخت شده بود. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 301

به "انتخابات زودهنگام در اتریش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات زودهنگام در اتریش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید