انواع سیستم های لوله کشی ساختمان : معرفی آن ها و آنالیز متریال ها

به گزارش تور تایلند ارزان، کلیه ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری، دارای سیستم های لوله کشی مجزایی هستند. هر سیستم عملکرد اصلی خود را دارد، اما در نهایت هدف همه آن ها آبرسانی و یا زهکشی آب باران و فاضلاب ساختمان است. حتی گاهی اوقات می توان انواع سیستم های لوله کشی ساختمان را بسته به نوع متریال مورد استفاده نیز به دسته بندی مشخصی تقسیم کرد. به هر روی، اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص سیستم های لوله کشی ساختمان بدانید، این مقاله همان جایی است که به دنبالش هستید؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

انواع سیستم های لوله کشی ساختمان : معرفی آن ها و آنالیز متریال ها

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با مشاور ساخت در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

انواع سیستم های لوله کشی ساختمان

سیستم های لوله کشی به سه نوع اصلی تقسیم می شوند که هر کدام اهداف متفاوتی را دنبال می نمایند که به توضیح زیر هستند:

سیستم لوله کشی آبرسانی

یک سیستم لوله کشی آبرسانی، وظیفه وارد کردن آب از شبکه های آب شهری به داخل ساختمان را دارد. دریچه آب در قسمت اصلی وجود دارد که در صورت احتیاج می توان آب را مسدود کرد. به همین ترتیب، یک مترسنج نصب شده است تا بتواند میزان مصرف آب در ساختمان را ثبت کند. این سیستم لوله کشی، آب مورد استفاده را برای نوشیدن، شستشو، به طور یکسان منتقل می نماید. در ساختمان های خاص، لوله ها و وسایل مختلفی وجود دارند تا آب را به هر وسیله ای به ساختمان ها منتقل نمایند. این وسایل شامل موارد زیر هستند:

 • لوله های مستقیم: این ها لوله های متداولی در سیستم لوله کشی آبرسانی هستند. چه طولانی و چه کوتاه، لوله های مستقیم به سرعت آب را به محل مورد احتیاج راهنمایی می نمایند.
 • زانویی: این ها برای تغییر جهت در سیستم لوله کشی استفاده می شوند.
 • شیر های برنجی یا گیت: کنترل جریان آب را بر عهده دارند.
 • سه راهی: لوله ای با زاویه 90 درجه است که از سه راه به انتقال آب یاری می نماید.

انواع سیستم های لوله کشی ساختمان در بخش آبرسانی را می توان به موارد زیر نیز تقسیم کرد:

 • لوله کشی انشعابی: این سیستم همان لوله کشی با استفاده از شاخه های اصلی (رایزر) و فرعی است.
 • لوله کشی کلکتوری: در این سیستم از یک دستگاه کلکتور استفاده می گردد و کل لوله کشی از اتصالات کمتری برخوردار است.

سیستم لوله کشی فاضلاب

یکی دیگر از انواع سیستم های لوله کشی ساختمان، سیستم لوله کشی فاضلاب است که همه ضایعات ساختمان را به بیرون منتقل می نماید. این ضایعات شامل پسماند و فاضلاب انسانی مانند پخت وپز و شستشو است. علاوه بر این، پسماندها به فاضلاب محلی منتقل می شوند. این سیستم برای تهویه گازها، بر روی سقف متصل می گردد و به سیستم این اجازه را می دهد تا در فشارهای جوی به درستی عمل کند.

سه نوع اصلی سیستم های لوله کشی فاضلاب

سیستم های جاذبه: نوع متداول سیستم لوله کشی فاضلاب است. با استفاده از شیب طبیعی زمین، فاضلاب به راحتی جمع شده و به شبکه فاضلاب منتقل می گردد. همچنین، این موارد عمدتاً در مکان هایی استفاده می شوند که سیل رایج نبوده و در آنجا سفره آب نسبتاً کمی وجود داشته باشد.

سیستم های فشار کم: این یک سیستم فشار ضعیف است که جایگزینی برای سیستم گرانش است. مخزن این سیستم دارای یک واحد محفظه در داخلش است که یک پمپ الکتریکی کوچک را در خود نگه می دارد. با استفاده از خطوط فشار کوچکی که در زیر زمین نصب می شوند، زباله ها به فاضلاب اصلی منتقل می شوند.

سیستم های مکنده: یکی دیگر از گزینه های موجود برای سیستم های گرانشی، سیستم مکنده است که از برق استفاده می نماید و عمدتاً در مناطق خاصی نصب می گردد. اتصالات فاضلاب به وسیله شیرهای مکنده مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین یک ایستگاه مکش مرکزی دارای پمپ های مکنده، پمپ های تخلیه، محفظه جمع آوری و کنترل های مورد نظر است.

سیستم لوله کشی آب باران

کارکرد اصلی یکی دیگر از انواع سیستم های لوله کشی ساختمان این است که آب باران را از ساختمان خارج می نماید. سیستم لوله کشی آب باران با مشخصات خاصی نصب می شوند تا اطمینان حاصل گردد که آب با موفقیت به بیرون منتقل گردد. آب را می توان به وسیله راه های زیر جمع آوری و از ساختمان دور کرد:

سقف: سقف به گونه ای طراحی شده است که آب را از داخل لوله ها به پایین منتقل نموده و از منطقه خارج می نماید. بسته به اینکه میزان بارندگی چقدر است، طرح و اندازه ناودانی متغیر خواهد بود.

سطح: مناطق هموار یا سنگ فرش نشده، آب باقی مانده را به وسیله مقدار زاویه سطح خارج می نماید. زهکشی های مجاور را نیز می توان گنجانید، اما آب باید قبل از جمع شدن سریع روی سطح صاف به بیرون منتقل گردد.

زیر خاک: با توجه به آبی که در زیر زمین به دام افتاده است، زهکشی های زیرزمینی مورد احتیاج است. این زهکشی های زیرزمینی آب ها را جمع می نمایند تا قبل از خشک شدن و تبدیل شدنشان به خواص دیگری، به طور یکسان تخلیه شوند. با انتقال آب از راه دور، چند سیستم وجود دارند که آب را به نقطه بعدی منتقل می نمایند، از جمله:

 • سیستم Gravity-Fed : در این سیستم لوله ها به شکل قائمه قرار دارند، تا آب مستقیماً به وسیله سیستم های زهکشی پایین بیاید. اندازه لوله ها برحسب مقدار و شدت بارندگی و اندازه مساحت معین می گردد.
 • سیستم های مبتنی بر پمپ: وقتی که شیب زمین برای سیستم های دارای نیروی گرانش مناسب نباشد، ممکن است پمپ ها برای این سیستم مورد احتیاج باشند. این غالبا مخازن آب باران را شامل می شوند و آب مورد احتیاج خود را نیز پمپاژ می نمایند.
 • تخلیه Stormwater: ممکن است لوله ها و کانال های عظیم تری برای انتقال آب به رودخانه های محلی نصب شوند. با این حال، عمدتاً در مناطق پُرجمعیت، این نوع سیستم اغلب منجر به آلودگی در آبراهه ها می گردد.

انواع سیستم های لوله کشی ساختمان از لحاظ نوع متریال

همچنن می توان انواع سیستم های لوله کشی ساختمان برحسب جنس لوله به موارد زیر تقسیم کرد:

سیستم لوله کشی مِسی

لوله هایی از جنس مس در سیستم لوله کشی خانه های دهه 1960 مورد استفاده قرار می گرفتند و حتی یکی از رایج ترین سیستم های لوله کشی امروزی نیز است. آن ها در اندازه های مختلفی دسته بندی می شوند که برای لوله کشی داخلی قابل استفاده هستند.

مشخصات لوله های مسی

 • هیچ گونه نشتی ندارند.
 • آب آشامیدنی را آلوده نمی نمایند.
 • تحمل گرمای بالا را دارند.
 • عمری طولانی دارند.
 • بسیار بادوام هستند.

مزایا و معایب لوله های مسی

 • هزینه بالایی دارند.
 • حاوی سرب هستند.

سیستم لوله کشی پی وی سی (PVC)

یکی از انواع سیستم های لوله کشی ساختمان که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، لوله کشی PVC است که مخفف لوله های پلی وینیل کلراید است. همچنین CPVC که مخفف پلی وینیل کلراید کلر زده است هم نوع پیشرفته تری از این نوع لوله است.

مشخصات لوله پی وی سی

 • زنگ نخواهد زد.
 • ایده آل برای خطوط تخلیه است.
 • به راحتی می تواند فشار بالا را تحمل کند.
 • کار با آن آسان است.
 • ارزان قیمت است.
 • CPVC نسبت به PVC انعطاف پذیری بیشتری دارد.

مزایا و معایب PVC

 • اگر آب درون لوله منجمد گردد، CPVC ممکن است شکسته گردد.
 • پس وی سی برای آب بسیار گرم ایده آل نیست.

سیستم لوله کشی پِکس (PEX)

اگر کسی از سیستم های لوله کشی پلی بوتیلن چیزی شنیده باشد، سیستم های لوله کشی PEX در واقع یک نوع مشابهی از این نوع به خصوص است. در حقیقت، PEX که به عنوان لوله های پلی اتیلنی متقابل نیز شناخته می گردد و معمولاً همان چیزی است که یک لوله کش ماهار احتیاج دارد.

مشخصات PEX

 • ایده آل برای مقاوم سازی است.
 • در برابر گرما مقاوم است.
 • بسیار کارآمد است.
 • نصب آن بسیار آسان است.

مزایا و معایب PEX

 • احتمال آلودگی آب وجود دارد (هنوز به طور قطع اثبات نشده است).

کلام آخر

وقتی راجب تمامی موارد موجود در انواع سیستم های لوله کشی ساختمان صحبت کردیم، حال نوبت آن است که بپرسیم کدام سیستم لوله کشی برای ساختمان مناسب خواهد بود؟ در حقیقت، انتخاب نوع سیستم لوله کشی به نوع ساختمان و کاربری آن بستگی دارد. اما همه ساختمان ها به طور مشابه به سیستم های لوله کشی آبرسانی و فاضلاب احتیاج عمده دارند.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 29 مرداد 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1215

به "انواع سیستم های لوله کشی ساختمان : معرفی آن ها و آنالیز متریال ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سیستم های لوله کشی ساختمان : معرفی آن ها و آنالیز متریال ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید