تکذیب ادعای ربایش کشتی عراقی در آب های بوشهر

به گزارش تور تایلند ارزان، مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی خبر ربوده شدن کشتی عراقی در آب های سرزمینی ایران را که در بعضی شبکه های عربی منتشر شده، تکذیب کرد.

تکذیب ادعای ربایش کشتی عراقی در آب های بوشهر

حسین عباس نژاد درباره انتشار این خبر در بعضی رسانه های عربی گفت: این موضوع مربوط به سانحه یدک کش عراقی (Delme 1 (T 4 و بارج ایرانی آریپکو 5007 است. 17 اسفند 99، پس از دریافت پیغام اضطرار از یک فروند شناور ناشناس در محدوده نزدیک به آب های عربستان، شناور ناجی 8 از بندر دیر به موقعیت اعزام شد.

وی با اشاره به اینکه پس از رسیدن به موقعیت اعلامی، معین شد خدمه شناور توسط یک شناور خارجی نجات داده شده و در حال انتقال به راس التنوره است، گفت: با اعلام کنترل راس التنوره، ادامه عملیات نجات افراد به کشور عربستان سپرده شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: از زمان وقوع سانحه، مطابق قوانین بین المللی و وظایف کشور های عضو سازمان جهانی دریانوردی (IMO) و با هدف کاهش ریسک ایمنی دریانوردی مربوط به مخاطره افتادن توسط یدک کش و بارج رها شده، عملیات پایش به صورت متمرکز به وسیله سازمان ضمن همکاری های متقابل منطقه ای در شرایط اضطرار (راپمی) مدیریت شد.

وی با بیان اینکه پس از انجام چند روز عملیات هوایی، دریایی و با مشارکت چهار کشور ایران، عربستان، بحرین و قطر، در نهایت بارج سرگردان توسط قطر پیدا و به بندر الرویس منتقل شد، یادآور شد: در این عملیات، دو فروند شناور سازمان بنادر و دریانوردی حضور داشت و از ظرفیت پایش هوایی کشور به خوبی استفاده شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: پس از چند روز عملیات پایش مستمر، 22 اسفند 99 با اعلام نماینده مالک عراقی شناور، معین شد یدک کش مذکور با استفاده از امکانات بخش خصوصی و بدون اطلاع به مراجع ذیربط کشور های اشاره شده، به محدوده بوشهر یدک شده و با توجه به شرایط جوی آن، زمان و پاره شدن طناب یدک، یدک کش DELME 1 رها شده و در موقعیت هشت مایلی شمال بندر بوشهر به گل زده است.

وی با اشاره به اینکه پس از دریافت خبر به گِل نشستن شناور، بلافاصله تیم کننرل صدمات و واکنش سریع بندر بوشهر در موقعیت حاضر شد و شرایط شناور را از لحاظ ایمنی ابراه و ایمنی شناور را آنالیز کرد، گفت: معین شد شناور در موقعیت بی خطری متوقف شده و ایمنی آبراه را با مخاطره روبرو ننموده است.

عباس نژاد ادامه داد: به همین دلیل عملیات شناورسازی و نجات شناور از دستور کار اضطراری اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر خارج و مراتب جهت اطلاع رسانی به دریانوردان و شناور های عبوری به مرکز هماهنگی های اضطرار های دریایی منطقه (memac) اطلاع رسانی شد.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه شرایط و الزامات در مورد نحوه انجام عملیات نجات شناور به صورت رسمی به نماینده مالک شناور اعلام شد، گفت: با توجه به الحاق ایران به کنوانسیون سالویج، قوانین و مقررات بسیار روشن و شفاف بوده و انجام عملیات نجات و بازگردانی شناور پس از مهیا شدن شرایط حقوقی و فنی ممکن خواهد بود.

البته یدک کش نیز در محل به گل نشسته مستقر بوده و سازمان بنادر و دریانوردی، منتظر اقدامات قانونی توسط مالک کشتی است.

بعضی رسانه های عربی از ربوده شدن یک کشتی عراقی اطلاع داد و نوشتند: این کشتی خصوصی عراقی توسط افراد ناشناس در آب های سرزمینی ایران ربوده شده است. این رسانه ها به پیغام صوتی که به صاحب قایق یدک کش تی-4 ارسال شده است، استناد نموده و مدعی شدند؛ قایقی که دزدان دریایی برای آزاد سازی اش مبلغ 80.000 دلار باج می خواهند. این خبر با واکنش و تکذیب سازمان بنادر و دربانوردی ایران روبرو شد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1693

به "تکذیب ادعای ربایش کشتی عراقی در آب های بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب ادعای ربایش کشتی عراقی در آب های بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید