خرجی خانوار های ایرانی از کجا می آید؟

به گزارش تور تایلند ارزان، کارگران، عظیم ترین گروه جمعیتی در جامعه ایرانی هستند و طبق اطلاعات وزارت کار، به طور میانگین 27.9 درصد از سرپرستان خانوار در ایران حقوق بگیر بخش خصوصی محسوب می شوند و سهم آن ها در دهک های پایین درآمدی به مراتب بالاتر از دهک های بالاتر است.

خرجی خانوار های ایرانی از کجا می آید؟

به گزارش همشهری، خانوار هایی که سرپرست آن ها حقوق بگیر بخش خصوصی است، در هشت دهک درآمدی شامل دهک های دوم تا هشتم، جمعیت غالب محسوب می شوند و در دهک نهم درآمدی نیز در کنار کارکنان مستقل، جمعیت غالب هستند، اما در دهک دهم درآمدی، بعد از حقوق بگیران غیرخصوصی قرار دارند.

مولدان نیازمند

در جریان توزیع یارانه های حمایت معیشتی، بخش قابل توجهی از خانوار های کشور در هفت دهم درآمدی مشمول و نیازمند حمایت دولت شناخته شدند. این در حالی است که طبق آمار های وزارت کار، بخش قابل توجهی از خانوار های دارای سرپرست کارگر در همین هفت دهک نیازمند قرار دارند. آنگونه که آمار های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد: به طور میانگین 27.9 درصد از خانوار های کشور دارای سرپرست حقوق بگیر بخش خصوصی هستند، اما حضور این خانوار ها در شش دهک پایین درآمدی به مراتب بیش از چهاردهک بالاتر است.

براساس این آمارها، 27.6 درصد از خانوار های دهک اول (فقیرترین دهک درآمدی)، 39.4 درصد از خانوار های دهک دوم، 32.7 درصد از خانوار های دهک سوم، 35.6 درصد از خانوار های دهک چهارم، 31.7 درصد از خانوار های دهک پنجم و 30.6 درصد از خانوار های دهک ششم، کارگر و حقوق بگیر بخش خصوصی هستند. البته در دهک های هفتم و هشتم نیز تعداد خانوار های متکی به درآمد کارگری بالاست، اما اولا جمعیت آن ها نسبت به میانگین حضورشان در سایر دهک ها چشمگیر نیست و ثانیا اکثریت این دهک ها به خانوار هایی اختصاص دارد که کارکن مستقل هستند یا مزد و حقوق خود را از بخش غیرخصوصی دریافت می نمایند.

نقش دستمزد در معیشت خانوار کارگری

آمار ها حاکی از این است که بخش عمده هزینه معیشت خانوار های کارگری از محل دستمزد دریافتی از بخش خصوصی تأمین می گردد و میانگین سهم دستمزد از کل درآمد های آن ها حدود 66 درصد است. آمار هایی که وزارت کار از شرایط درآمدی خانوار های دارای سرپرست کارگر در سال 98 منتشر نموده نشان می دهد به طور میانگین هر خانوار دارای سرپرست کارگری سالانه 47 میلیون و 723 هزار تومان درآمد داشته که 31 میلیون و 478 هزار تومان از آن معادل 66 درصد از محل دستمزد، 739 هزار تومان از محل مشاغل آزاد و 15 میلیون و 500 هزار تومان از آن از محل درآمد های متفرقه کسب شده است.

البته این اعداد و ارقام میانگین شرایط درآمدی همه خانوار های دارای سرپرست کارگر در کل 10 دهک درآمدی کشور است و در دهک های پایین درآمدی، سهم دستمزد با افزایش بیشتری روبه روست و بخش درآمد های متفرقه به یارانه نقدی و حمایت معیشتی دولت محدود می گردد. از آنجا که دستمزد سالانه کارگران مشمول قانون کار و به تبع آن حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگری در شورای عالی کار معین می گردد، بی توجهی به نسبت مزد و هزینه معیشت در این شورا، می تواند بخش قابل توجهی از خانوار های کشور را با مشکل معیشتی روبرو کند چراکه طبق آمار های رسمی اولا بخش عمده خانوار ها متکی به دستمزد کارگری بخش خصوصی هستند و ثانیا این درآمد باید بخش عمده هزینه های معیشت آن ها را تأمین کند.

سفره کارگری در تنگنا

آنالیز اجمالی آمار های منتشرشده از سوی اداره آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می دهد در خانوار های شهری با سرپرست حقوق بگیر بخش خصوصی، متوسط کل هزینه سالانه یک خانوار حدود 42 میلیون و 838 هزار تومان است که به طور میانگین این مبلغ معادل 89.7 درصد از میانگین درآمد های سالانه این خانوارهاست. نکته قابل توجه این است که در میانگین گیری، کسری هزینه دهک های فقیر در تقابل با درآمد بالای دهک های ثروتمند خنثی می گردد و به همین دلیل، میانگین پس انداز خانوار های کارگری در هر سال به 10.3 درصد درآمد سالانه می رسد؛ این در حالی است که در خانوار های حداقلی بگیر، کل دستمزد دریافتی به زحمت کفاف هزینه های اساسی و اولیه زندگی، شامل خوراک، پوشاک و مسکن را می دهد.

با آنالیز شرایط توزیع هزینه های سالانه خانوار های کارگری شهری، انحراف میانگین گیری در محاسبات مزد و معیشت کارگری بسیار مشهودتر است به گونه ای که در این محاسبات، میانگین سهم خوراکی ها از کل هزینه خانوار های شهری حقوق بگیر بخش خصوصی 25.3 درصد و سهم گروه غیرخوراکی ها 74.7 درصد برآورد شده است. این در حالی است که در گزارش مرکز آمار ایران، سهم گروه خوراکی در سبد هزینه ای خانوار ها در هفت دهک پایین درآمدی بالای 30 درصد است و بیشترین سهم نیز معادل 43.3 درصد به دهک اول درآمدی اختصاص دارد.

این آمار ها نشان می دهد، در شیوه میانگین گیری سبد هزینه ای همه خانوار های متکی به دستمزد بخش خصوصی، وزن دو، سه دهک بالا که تعداد محدودتری از خانوار ها را شامل می گردد به حدی است که می تواند عدد میانگین را جابه جا کند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1786

به "خرجی خانوار های ایرانی از کجا می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرجی خانوار های ایرانی از کجا می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید