راهبرد اصلی سیاست خارجی ایران در توسعه روابط با همسایگان است

به گزارش تور تایلند ارزان، رئیس دفتر رئیس جمهور که در راس یک هیئت بلندپایه سیاسی، اقتصادی به ترکمنستان سفر نموده است در ادامه دیدارهای خود با مقامات ابن کشور عصر امروز به همراه هیئت همراه با وزیر خارجه ترکمنستان دیدار و گفت وگو کرد.

راهبرد اصلی سیاست خارجی ایران در توسعه روابط با همسایگان است

به گزارش تور تایلند ارزان، مقامات دو کشور در این دیدار ضمن تاکید بر توسعه روابط راهبردی دوکشور خواهان تعمیق و تسریع در روابط دو کشور در زمینه های مختلف شدند و محمود واعظی با تاکید بر راهبرد اصلی سیاست خارجی ایران در توسعه روابط باهمسایگان خود گفت ایران و ترکمنستان دارای رابطه ای دیرینه و تاریخی و پیوند فرهنگی عمیقی با یکدیگر هستند و با توجه به هدف راهبردی ایران در تعمیق روابط باهمسایگان خود در توسعه روابط دوجانبه در تمامی حوزه ها با ترکمنستان اعلام آمادگی می کنیم.

وی با اشاره به زمینه های مشترک همکاری های دو کشور اضافه نمود: مناسبات متنوع و گوناگون اقتصادی و تجاری دوکشور در مرحله خوبی واقع شده است و تهران و عشق آباد می توانند با همکاری های مشترک میزان مبادلات و روابط تجاری خود را افزایش بدهند

وی با اعلام آمادگی ایران برای عملیاتی کردن تمامی توافقات انجام گردیده گفت: تهران هیچگونه محدودیتی در همکار های دوجانبه در حوزه های مختلف نظیر انرژی ،همکاری های گمرکی ،خدمات فنی و مهندسی،حمل ونقل و ترانزیت ،همکاری های دریایی در حوزه دریاچه خزر و روابط تجاری با عشق آباد ندارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور بابرشمردن مزیت های اقتصادی ایران و ترکمنستان به عنوان دو همسایه دارای منافع مشترک منطقه ای اضافه نمود: مرز مشترک و اشتراک فرهنگی دوکشور یک مزیت منحصر به فرد برای رونق روابط تجاری و گردشگری دوکشور است و ما خواهان برطرف موانع و گسترش روابط تجاری و گردشگری دو کشور هستیم.

رشید مردف وزیر امور خارچه ترکمنستان نیز با ابراز خرسندی از سفر واعظی به عشق آباد و مذاکره مقامات دوکشور گفت:تهران و عشق آباد روابطی قدیمی و تاریخی دارند و اشتراک فرهنگی دو ملت انگیزه ای قوی برای توسعه همه جانبه روابط دوکشور است.

وزیر خارجه ترکمنستان با برشمردن همکاری های ایران و ترکمنستان اضافه نمود: از ابتدای استقلال و تاسیس جمهوری ترکمنستان ،ایران همواره در کنار مردم و دولت ترکمنستان بوده است و ایران صندلی ویژه ای در حوزه سیاست خارجی ما دارد.

رشید مردف با اشاره به حضور مقامات مختلف در هیات های دو کشور گفت: مقامات مسول حاضر در این مذاکرات از سوی دوکشور نشان از اراده ایران و ترکمنستان برای تسریع در عملیاتی کردن توافقات و در حوزه های مختلف دارند.

وی با تاکید بر زمینه های مشترک همکار های دوکشور اضافه نمود: ایران می تواند نیازمندیهای مختلف ترکمنستان در حوزه های گوناگون حمل و نقل دریایی،هوایی و ریلی ،روابط تجاری ،خدمات فنی و مهندسی را مرتفع کند.

وزیر خارجه ترکمنستان با اشاره به اراده سیاسی دو کشور در همکارهای منطقه ای و دوجانبه گفت: عشق آباد هیچ مانعی در راه توسعه و گسترش روابط دوجانبه و منطقه ای با تهران ندارد و معتقدیم دوکشور همسایه ایران و ترکمنستان منافع مشترک بی شماری دارند که این منافع ایجاب میکند دوکشور تمامی موانع موجود را مرتفع و روابط خود را گسترش بدهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 127

به "راهبرد اصلی سیاست خارجی ایران در توسعه روابط با همسایگان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهبرد اصلی سیاست خارجی ایران در توسعه روابط با همسایگان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید