ماکرون: زمان از سر گیری مذاکرات درباره ایران فرارسیده است

به گزارش تور تایلند ارزان، رئیس جمهور فرانسه بر این باور است که روسای جمهور ایران و ایالات متحده نسبت به شرایط مذاکره و گفتگو آگاهی دارند و اکنون این مساله بستگی به آنها دارد که برای مذاکره تصمیم گیری کنند.

ماکرون: زمان از سر گیری مذاکرات درباره ایران فرارسیده است

به گزارش گروه بین الملل تور تایلند ارزان به نقل از رویترز، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه گفت: من بر این باورم که شرایط برای دیدار رهبران ایران و ایالات متحده هم اکنون آماده و مهیا است ولی توپ در زمین آنها است تا این اتفاق را عملی کنند.

وی در ادامه افزود: معتقدم که شرایط برای بازگشت سریع به مذاکرات ایجاد شده است.

وی گفت: اکنون نوبت ایرانی ها و ایالات متحده است تا از این شرایط استفاده کرده و با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس جمهور فرانسه تلاش های زیادی را برای کاهش تنش بین واشنگتن و تهران طی هفته های اخیر انجام داده است، به خصوص پس از حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی.

ماکرون تلاش کرده است تا روسای جمهور ایران و آمریکا را در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، برای انجام یک دیدار رو در رو متقاعد کند.

ولی با توجه به درخواست روحانی مبنی بر لغو کلیه تحریم های آمریکا و مخالفت آمریکا با این درخواست و تاکید واشنگتن بر آمدن ایران به میز مذاکره بدون پیش شرط، شانس انجام دیدار بین روحانی و ترامپ به شدت پایین آمده است.

ماکرون گفت: یک تمایل مشترک برای دستیابی به پیشرفت وجود دارد و این مساله تنها برای یافتن راهکارهایی برای تنش زدایی نیست بلکه برای ایجاد یک توافق بلندمدت است. ولی این مساله دیگر به دو طرف بستگی خواهد داشت.

رئیس جمهور فرانسه افزود: پارامترهای مذاکره این است که مطمئن شویم ایران نمی تواند هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا کند، جنگ یمن خاتمه یابد، یک طرح امنیتی منطقه ای ایجاد شود که شامل سایر بحران های منطقه باشد، تضمین دریانوردی در تنگه هرمز و لغو تحریم ها.

وی تاکید کرد: تصور می کنم لغو تحریم ها از سوی آمریکایی ها بدون هیچ گونه شفافیت در خصوص سایر موضوعات، امکان پذیر نیست. در عین حال، تعهدات آشکار از سوی ایران در خصوص مسائلی که اشاره کردم، بدون تعهدات آمریکا امکان پذیر نخواهد بود.

وی از رهبران آمریکا و ایران خواسته است تا این فرصت برای مذاکره و دیدار را از دست ندهند. ماکرون گفت: تصور نمی کنم طی هفته ها و ماه های آینده فرصتی برای روحانی وجود داشته باشد که به آمریکا برشود و تصور نمی کنم ترامپ نیز به تهران برود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 567

به "ماکرون: زمان از سر گیری مذاکرات درباره ایران فرارسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکرون: زمان از سر گیری مذاکرات درباره ایران فرارسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید