مملکت را آب ببرد، بعضی روزنامه ها را خواب می برد!

برخی از روزنامه های صبح امروز (5 آذر ماه) از خبر مهم زلزله کرمانشاه به بزرگی 6.3 ریشتر جا ماندند؛ این درحالی است که این زلزله ساعت 20 شب گذشته رخ داد و در نگاه حرفه ای نه تنها روزنامه ها باید به خبر این رویداد می رسیدند، بلکه می توانستند مضاحبه ها و گزارش هایی نیز منتشر نمایند.

مملکت را آب ببرد، بعضی روزنامه ها را خواب می برد!

جا ماندن روزنامه ها از برخی رویدادهای ناگهانی شبانه موضوع جدیدی نیست؛ اما همچنان این انتظار می رود که با طرح انتقادهای متعدد از سوی کارشناسان و پیشکسوتان رسانه، مبنی بر لزوم همگام بودن روزنامه ها با اتفاقات روز، دیگر روزنامه ها از رویدادهای مهمی همچون زلزله جا نمانند.

در این میان، درست است که مسائل چاپ و توزیع، دست مطبوعات را در پوشش اخبار دیرهنگام تا اندازه ای بسته است، اما عملکرد حرفه ای برخی روزنامه های خصوصی و دولتی در سال های اخیر و پوشش اخبار مهم در تمام ساعات شبانه روز بیانگر این است که در صورت تمایل می توان به صورت حرفه ای تری در فضای رسانه های مکتوب فعال بود؛ به عنوان مثال ایران، آرمان امروز، شهروند، کیهان، اعتماد و ... از جمله روزنامه هایی بودند که توانستند خبر زلزله شب گذشته کرمانشاه را در صفحه نخستشان انعکاس دهند.

در همین راستا، بیژن نفیسی ـ روزنامه نگار پیشکسوت و استاد علوم ارتباطات ـ در گفت وگویی با خبرنگاران در این زمینه اظهار کرد: خبرها بر اساس ارزش هایی که دارند دسته بندی می شوند که خبر زلزله هم به دلیل داشتن ارزش تصاد و درگیری دارای ارزش بالایی است و خبری نیست که بتوان به راحتی آن را نادیده گرفت.

او ادامه داد: بنابراین نرسیدن برخی از روزنامه ها به خبر زلزله شب گذشته کرمانشاه نشان می دهد که نگاه حرفه ای به رویدادهای مهم در این رسانه ها وجود ندارد. متاسفانه به خاطر برخی شرایط همچون مسائل چاپ و توزیع، کمیت فدای کیفیت می گردد.

این روزنامه نگار پیشکسوت با اشاره به گسترش روزافزون شبکه های اجتماعی و تاثیری که در فضای رسانه ای کشور دارند، یادآور شد: با توجه به این تمام رویدادها بسیار با سرعت در شبکه های اجتماعی انعکاس پیدا می نمایند، بسیاری از روزنامه ها از روی جبر به سمت تحلیلی شدن پیش رفته و از فضای خبری دور شده اند. اما باز هم این موضوع نمی تواند دلیل قانع نماینده ای باشد برای اینکه برخی روزنامه ها به خبر زلزله کرمانشاه نرسند.

نفیسی اعلام نمود: این انتظار می رود که رسانه ها نه تنها باید خبر این رویداد را در روزنامه های صبح امروز منتشر می کردند، بلکه باید تحلیل ها و گزارش های اختصاصی نیز از این رویداد می داشتند و در واقع یک گام جلوتر از شبکه های اجتماعی می بودند. اطلاع رسانی به موقع یکی از رسالت های اصلی رسانه ها محسوب می گردد، اگر رسانه ای نتواند به این رسالت خود پایبند باشد، پس دیگر حضور او چه فایده ای دارد؟

این استاد علوم ارتباطات همچنین در بخشی از سخنان خود به عملکرد روزنامه های گذشته در انعکاس حوادث دیرهنگام اشاره نمود و گفت: در گذشته با وجود اینکه شبکه های اجتماعی و خبرگزاری ها حضور نداشتند، روزنامه ها به صورت 24 ساعته فعال بودند و شیفت شب داشتند و هر طور شده باید خودشان را به اخبار حوادث می رساندند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مملکت را آب ببرد، بعضی روزنامه ها را خواب می برد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مملکت را آب ببرد، بعضی روزنامه ها را خواب می برد!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید