گسل کره بس مسبب زلزله 4.7 خانه زنیان فارس، وجود گسل فعال کازرون در منطقه

به گزارش تور تایلند ارزان، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به زلزله خانه زنیان استان فارس با بزرگای 4.7، گفت: این زمین لرزه در امتداد گسل کره بس رخ داد که احتمالا این گسل مسبب این رخداد لرزه ای گردیده است.

گسل کره بس مسبب زلزله 4.7 خانه زنیان فارس، وجود گسل فعال کازرون در منطقه

به گزارش خبرنگار تور تایلند ارزان، خانه زنیان استان فارس بخشی از کمربند چین خورده زاگرس است. این محدوده از لحاظ ساختاری تحت تاثیر دو گسل مهم سبزپوشان در خاور و کره بس است. این دو گسل از جمله گسل های بنیادی منطقه به شمار می روند که از بخش های شمال و جنوب این نواحی را در نوردیده اند.

محدوده خانه زنیان به دلیل وجود گسل کره بس منطقه پویا و فعال از نظر تکنونیکی است و درازای این گسل 63 کیلومتر تخمین زده می گردد. این گسل مسبب زلزله مهم 4.7 ریشتر روز اول مهر در خانه زنیان شد.

گسل کازرون نیز از دیگر گسل های این منطقه است.

دکتر علی بیت اللهی در گفت وگو با خبرنگار تور تایلند ارزان با اشاره به زمین لرزه 4.7 خانه زنیان استان فارس افزود: این زمین لرزه به بزرگی 4.7 بوده که در ساعت 8 و 52 دقیقه و 58 ثانیه روز اول مهر ماه جاری رخ داد.

وی موقعیت رومرکز این زلزله را در استان فارس و در 50 کیلومتری غرب شهر شیراز و 40 کیلومتری شرق با اندکی میل به سمت جنوب شهر کازرون و در فاصله 23 کیلومتری جنوب غرب خانه زنیان فارس ذکر کرد و یادآور شد: مختصات رومرکز این زلزله بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران 29.489 درجه عرض و 52.033 درجه طول جغرافیایی و عمق کانون آن در 11 کیلومتری است.

موقعیت زمین لرزه خانه زنیان فارس

به گفته این محقق خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات انجام گردیده آبادی هایی مانند ده سرو، سعادت آباد، چنارفاریاب، امیرآباد و کره بس در سوی شرقی رومرکز و در امتداد گسل کره بس واقع گردیده اند که احتمالا شدت بیشتری را احساس نموده اند.

بیت اللهی با تاکید بر اینکه در غرب منطقه نیز مراکز جمعیتی مانند دردانه، قلعه میرزایی، هلاک و چند آبادی دیگر در فاصله حدود 15 کیلومتری رومرکز پراکنده هستند، افزود: این محدوده، منطقه کوهستانی و با مورفولوژی خشن و دارای تمرکز جمعیتی پائیینی است.

مدیربخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به بیان گسل مسبب این زلزله پرداخت و یادآور شد: گسل کره بس که در این منطقه کشیده گردیده، زمین لرزه های نیرومندی را در منطقه سبب گردیده است. زلزله روز اول مهر این منطقه نیز در مجاورت شرقی رومرکز مشخص گردیده این زمین لرزه (در فاصله 15 کیلومتری شرق رومرکز)، احتمالا این گسل به عنوان گسل مسبب زلزله خانه زنیان فارس بوده باشد.

وی گسل کازرون را نیز به عنوان یکی دیگر از عوارض تکتونیکی مهم گستره در غرب رومرکز و در فاصله 50 کیلومتری رو مرکز دانست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 140

به "گسل کره بس مسبب زلزله 4.7 خانه زنیان فارس، وجود گسل فعال کازرون در منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسل کره بس مسبب زلزله 4.7 خانه زنیان فارس، وجود گسل فعال کازرون در منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید