گم شدن چمدان در فرودگاه و توصیه هایی برای برطرف آن

به گزارش تور تایلند ارزان، اگر با مشکل گم شدن چمدان در فرودگاه روبرو شدیم چه کار کنیم؟

حتما برایتان پیش آمده است که در فرودگاه منتظر چمدان خود باشید، اما پس از مدتی خبری از آن بر روی نوار نقاله چمدان ها نباشد. در اینگونه مواقع، اضطراب و ترس وجود مسافران را فرا می گیرد. با وجودی که شرکت های هواپیمایی در کوشش هستند تا از مقدار گم شدن چمدان در فرودگاه بکاهند، اما هنوز هم بسیاری از مسافران چمدان های خود را در فرودگاه پیدا نمی نمایند. غالبا این اتفاق هولناک براساس خطاهای انسانی، نرسیدن به زمان چک چمدان ها یا دزدیده شدن رخ می دهد. با این حال SITA می گوید که 81% از چمدان ها بدون آسیب به دست مسافران می رسند. اگر شما هم تجربه گم شدن چمدان در فرودگاه و یا اضطراب گم کردن وسایلتان را دارید، با مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید. در این مقاله توصیه هایی برای گم شدن چمدان در فرودگاه ارائه شده است.

گم شدن چمدان در فرودگاه و توصیه هایی برای برطرف آن

بر روی چمدان ها برچسب بزنید

بیشتر چمدان ها از قبل دارای نوعی برچسب شناسه هستند که از دسته آنها آویزان است. اما اگر چمدان شما برچسبی ندارد، قبل از سفر حتما به آنها برچسب یا همان تگ را بزنید. برچسب ها با کدهای QR ویژه برای معین محل دقیق کیف بسیار کاربرد دارند. سعی کنید از برچسبی بهره ببرید که جنس خوبی داشته باشد و رنگ آن در طول زمان تغییر نکند. بر روی برچسب ها اطلاعات تماس خود را وارد کنید، تا در صورت گم شدن چمدان در فرودگاه به راحتی به شما اطلاع داده گردد. این برچسب ها را می توانید در داخل و خارج چمدان بچسبانید تا هنگام تحویل گرفتن چمدان در فرودگاه دچار سردرگمی نشوید.

چمدان را نشانه گذاری کنید

بهتر است چمدان شما مشخصه ای واضح داشته باشد تا بر روی ریل چمدان در فرودگاه سریعتر قابل شناسایی باشد. برای این کار می توانید یک رول کوچک نوار روشن تهیه کنید و یک قطعه از آن را به دور بند یا دسته چمدان بپیچید. این نوار روشن می تواند نشانه ای برای شناسایی چمدان گمشده تان باشد.

برچسب های قدیمی را جدا کنید

هنگام آنالیز چمدان ها در فرودگاه برچسب هایی بر روی آن ها زده می گردد. برای جلوگیری از گم شدن چمدان در فرودگاه یا اشتباهات انسانی، برچسب های قدیمی را جدا کنید. به عبارتی برچسب های چسبی که به وسیله شرکت هواپیمایی بر روی چمدان نصب می شوند را باید جدا کنید تا برچسب های نو به راحتی بر روی چمدان قابل شناسایی باشند.

یک عکس، ارزش هزاران توصیف را دارد

از کیف یا چمدان خود با جزییات عکس بگیرید و آن را در دوربین تلفن یا دوربین دیجیتال خود ذخیره کنید. به این ترتیب، در صورت گم شدن چمدان در فرودگاه می توانید عکس آن را به ماموران فرودگان ارائه دهید. شاید همراه داشتن عکس چمدان، به نظر شما مورد مهمی نباشد، اما تصور کنید که چمدانتان به علت شباهت با چمدان دیگر در فرودگاه گم شده باشد. در اینگونه مواقع می توانید هنگام توصیفات خود به ماموران فرودگاه، به جزییات دقیق تری از چمدان اشاره کنید.

چمدان را قفل کنید

ممکن است با مشکل گم شدن چمدان در فرودگاه روبرو شوید، اما در صورت وقوع این اتفاق باید دسترسی به محتویات آن را سخت و تا حدودی ناممکن کنید. پس، قبل از سفر برای چمدان خود قفل مناسبی تهیه کنید. اگر چمدان رمزگذاری می گردد، حتما رمزی سخت و غیر معمول برای آن در نظر بگیرید.

بعد از گم شدن چمدان در فرودگاه چه باید کرد؟

گم شدن چمدان در فرودگاه به اندازه کافی هولناک و ناراحت نماینده است. اما باید بدانید در صورت بروز این اتفاق قبل از ناامید شدن یکسری نکات را انجام دهید. قبل از هر سفر باید در نظر داشته باشید که قوانین و مقررات ایرلاینی که با آن سفر می کنید را بدانید. پس در صورت گم شدن چمدان در فرودگاه موارد زیر را انجام دهید:

به قسمت اطلاعات فرودگاه بروید

اگر چمدانتان در پرواز گم شد، به غرفه اطلاعات فرودگاه بروید و اطلاع دهید که چمدانتان گم شده است. فرم ( PIR) که برای شکایت از بروز حادثه به شما داده می گردد را پر کنید. توجه داشته باشید پر کردن فرم به معنای درخواست غرامت نیست، بلکه باید به صورت کتبی شکایت خود را مبنی بر گم شدن چمدان ارائه دهید.

در اسرع وقت گم شدن چمدان را گزارش دهید

با توجه به اینکه ایرلاین ها قانون های متفاوتی دارند اما باید بدانید که در صورت خسارت تماشا چمدان، تا 7 روز فرصت دارید تا این مورد را گزارش کنید. البته برای گزارش گم شدن چمدان در فرودگاه محدودیتی وجود ندارد، اما بهتر است زمان گزارش دهی از 21 روز بیشتر نگردد.

طلب غرامت کنید

اگر پس از گزارش، تأیید شد که چمدان شما برای همواره گم شده است، ایرلاین موظف به پرداخت غرامت می گردد. در نظر داشته باشید که هر ایرلاین قانون و شرایط مختص به خود را دارد. بعضی از ایرلاین ها به صورت نقدی و بعضی دیگر به صورت تخفیف اقدام به پرداخت غرامت می نمایند. البته باید گزارش گم شدن چمدان در فرودگاه را تا قبل از 21 روز مقرر گزارش داده باشید. بعلاوه اگر پرواز بین الملی داشته اید و چمدان را گم نموده اید، ایرلاین موظف است که مبلغی را برای پرداخت هزینه های سفر پرداخت کند.

مدارک سفر را نگه دارید

به خاطر داشته باشید که بلیط و برچسب های صورتحساب چمدان، کپی فرم شکایت از مفقودی چمدان را تا پیدا شدن آن همراه خود داشته باشید تا در صورت طفره رفتن ایرلاین از پرداخت غرامت از آنها بهره ببرید.

پیگیری را نباید فراموش کنید

فرایند های اداری غالبا زمان بر هستند. در صورت اعلام مفقودی چمدان به ایرلاین از پیگیری قانونی آن دست نکشید. در واقع باید بدانید که پیگیری این موارد گاها هفته ها و ماه ها به طول می انجامد.

کلام آخر

تصور اینکه در سفر باشید و چمدان و وسایل ضروری خود را گم کنید بسیار استرس آور است. پس بهتر است قبل از بروز این مشکل، اقداماتی مانند برچسب زدن چمدان، نشانه گذاری چمدان، جدا کردن برچسب های قبلی، قفل کردن چمدان و گرفتن عکس از چمدان را انجام دهید. اما باز هم، در صورت بروز چنین مسئله ای که ممکن است بر اساس خطاهای انسانی و مختل شدن سیستم ارتباطی شرکت های هواپیمایی به وجود بیاید با انجام مراحلی، می توانید برای پیدا کردن چمدان و یا درخواست غرامت اقدام نمایید. در صورت گم شدن چمدان باید فرم مخصوص PIR را در بخش اطلاعات فرودگاه پر کنید. سپس به صورت کتبی شکایت خود را تا 21 روز بعد از مفقودی چمدان به ایرلاین مطرح کنید و برای پرداخت هزینه های سفر از ایرلاین یاری بخواهید. در نظر داشته باشید که فرایند پیگیری برای مطالبه غرامت زمان بر است.

ساناز حمیدی

  • گم شدن چمدان در فرودگاه و توصیه هایی برای برطرف آن
  • هتل های 5 ستاره استانبول را بشناسیم
  • تغییر شرایط ورود به کشور ارمنستان

Set your Author Custom HTML Tab Content on your Profile page

منبع: فلای تودی
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1880

به "گم شدن چمدان در فرودگاه و توصیه هایی برای برطرف آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گم شدن چمدان در فرودگاه و توصیه هایی برای برطرف آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید