آزادی اسیران اولین گام، از سرگیری فرودگاه صنعا گام بعدی است

به گزارش خبرنگاران، رای الیوم در مطلبی با اشاره به آزادی اسیران یمنی از سوی سعودی ها آورده است: گامهای اعتماد ساز میان ریاض و صنعا با آزادی اسیران یمنی نزد نیروهای ائتلاف سعودی-اماراتی برداشته شده است و گامهای دیگری از جمله اجازه دادن به زخمی شدگان و بیماران خاص برای سفر درمانی خارج از یمن و از سرگیری فعالیت فرودگاه بین المللی صنعا، در راه است.

آزادی اسیران اولین گام، از سرگیری فرودگاه صنعا گام بعدی است

این رسانه می نویسد: در چارچوب گامهای اعتماد ساز میان ائتلاف سعودی و انصارالله به عنوان مقدمه ای برای پایان جنگ چند ساله در یمن؛ 128 اسیر یمنی که نزد نیروهای ائتلاف سعودی-اماراتی بودند به فرودگاه صنعا رسیدند تا تفاهماتی که در سایه مذاکرات سخت میان در عمان میان ریاض و صنعا به دست آمد، اجرایی شود.

رای الیوم نوشت: واسطه ها و دیپلماتهای اروپایی فعال هستند که این نشان می دهد که مذاکرات با سرپرستی اروپایی ها به دور از تسهیلات واشنگتن است.

این رسانه در ادامه می افزاید: استقبال رسمی و مردمی از اسیران آزاد شده به عمل آمد و قرار است که دومین گروه طی روزهای آینده برسند تا تعداد به 200 اسیر برسد. قرار است که فرایند با گامهای دیگر از جمله اینکه -ریاض اجازه معالجه زخمی شدگان و بیماران بدحال در خارج از یمن بدهد- تکمیل شود و فرودگاه بین المللی صنعا فعالیت خود را از سر بگیرد.

رای الیوم آورده است: این طرحها شواهد مثبتی از مذاکراتی است که در مسقط میان طرفین جریان دارد و عربستان شرط کرده است که محرمانه باشد و سطح پیشرفت و آنچه در آن می گذرد، رسانه ای نشود. سفر اوایل ماه جاری میلادی خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان به مسقط محرکی برای مذاکرات بود و ریاض با اجرای اعتماد سازی موافقت کرد و شروع با پفراینده انسانی بود. موفقیت این مذاکرات سطح گفتگوها را در اوایل سال آینده میلادی افزایش می دهد تا به توافقی برای پایان جنگ منتهی شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 25 دی 1398 شناسه مطلب: 747

به "آزادی اسیران اولین گام، از سرگیری فرودگاه صنعا گام بعدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادی اسیران اولین گام، از سرگیری فرودگاه صنعا گام بعدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید