آمریکا تا چند روز دیگر گزارش اطلاعاتی درباره قتل خاشقجی را منتشر می نماید

به گزارش تور تایلند ارزان، روزنامه واشنگتن پست با استناد به منابعی که هویتشان را فاش نکرد گزارش داد، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا قرار است در روزهای آینده گزارشی در مورد قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی الاصل این روزنامه متشر و در این گزارش نتیجه گیری کند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور قتل او را داده است.

آمریکا تا چند روز دیگر گزارش اطلاعاتی درباره قتل خاشقجی را منتشر می نماید

به نوشته واشنگتن پست، این گزارش تهیه شده توسط دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا، قرار است به ارائه یک خلاصه غیرمحرمانه از یافته های سراسر جامعه اطلاعاتی آمریکا بپردازد و احتمالا هفته آینده منتشر می گردد.

کنگره آمریکا در سال 2019 قانونی را تصویب و به موجب آن دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق را ملزم به ثبت یک چنین گزارش غیرمحرمانه ای در مورد قتل خاشقجی کرد. با این حال این رئیس جمهور سابق آمریکا این خواسته را نادیده گرفت. روزنامه واشنگتن پست انتشار این گزارش را با وعده های انتخاباتی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای شفافیت به خرج دادن مرتبط دانست.

همچنین به نوشته واشنگتن پست انتشار این گزارش منجر خواهد شد که روابط از پیش سرد شده آمریکا و عربستان به سطح پایین جدیدی تنزل یابد.

اوایل فوریه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت، کشورش در شراکت با عربستان تجدید نظر می نماید تا از تطابق این شراکت با منافع و ارزشهای آمریکا اطمینان حاصل کند.

دولت جو بایدن تا کنون به لغو توافقهای فروش تسلیحات به عربستان در کوشش برای خاتمه دادن به جنگ یمن پرداخته است؛ کشوری که در آن نیروهای ارتش عربستان از سال 2015 به اجرای حمله نظامی پرداخته اند.

واشنگتن همچنین از سواستفاده های حقوق بشری عربستان و اذیت و آزار مخالفان در این کشور از سوی مقامها انتقاد نموده است.

خاشقجی در سال 2018 بعد از وارد شدن به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه مفقود شد. مقامهای عربستانی در ابتدا اطلاع داشتن از مکان وی را انکار کردند اما بعدا پذیرفتند که او در داخل این کنسولگری به قتل رسیده و مثله شده است. دولت عربستان تا کنون هشت متهم را از بابت اتهام ایفای نقش در قتل خاشقجی محکوم و مکررا اتهامات در مورد دست داشتن خاندان سلطنتی در این قتل را رد نموده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1656

به "آمریکا تا چند روز دیگر گزارش اطلاعاتی درباره قتل خاشقجی را منتشر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا تا چند روز دیگر گزارش اطلاعاتی درباره قتل خاشقجی را منتشر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید