از دست دادن همسر برای مردان مرگبارتر است یا زنان؟

به گزارش تور تایلند ارزان، پس از شش سال ردیابی نتایج سلامت بین تقریباً 925000 سالمند دانمارکی، محققان به این نتیجه رسیدند که وقتی مردی در رده سنی 65 تا 69 سال همسرش را از دست می دهد، در مقایسه با مردان دارای همسر، 70 درصد بیشتر محتمل است در سال بعد فوت کند.

از دست دادن همسر برای مردان مرگبارتر است یا زنان؟

در حالی که از دست دادن همسر می تواند عمر هر کسی را کوتاه کند، تحقیقات تازه نشان می دهد که مردان بیوه ممکن است بسیار آسیب پذیرتر از زنان بیوه باشند.

پس از شش سال ردیابی نتایج سلامت بین تقریباً 925000 سالمند دانمارکی، محققان به این نتیجه رسیدند که وقتی مردی در رده سنی 65 تا 69 سال همسرش را از دست می دهد، در مقایسه با مردان دارای همسر، 70 درصد بیشتر محتمل است در سال بعد فوت کند.

با این حال، در میان زنان بیوه، این افزایش خطر فقط 27٪ بود.

اما چرا این تفاوت وجود دارد؟ الکساندروس کاتسیفریس، نویسنده این مطالعه از دانشگاه کپنهاگ دانمارک، گفت: ما داده ای برای پاسخ دقیق به این سوال نداریم، بنابراین نمی توانیم در خصوص دلایلی که این پدیده رخ می دهد خیلی مطمئن باشیم..

اما او اشاره نمود: زنان بیوه سالخورده ممکن است در مقابله با شوک از دست دادن همسر، بهتر از مردان بیوه عمل نمایند.

در مقابل، ممکن است سلامت جسمی و عاطفی مردان به مراقبت از سوی همسرشان متکی باشد. بنابراین، هنگامی که همسرشان را از دست می دهند، دچار فروپاشی می شوند.

محققان دریافتند زنان زمانی که در هنگام فوت شوهرشان نسبتاً جوان بودند- یعنی بین 65 تا 69 سال- خطر مرگ پس از از دست دادن شوهرشان افزایش یافت و این افزایش ریسک 27 درصد بود. اما اگر آن ها در زمان از دست دادن شوهرشان، 70 سال یا بیشتر بودند، خطر مرگ آن ها بیشتر از زنانی نبود که بیوه نشده بودند و حتی تا حدودی کمتر بود.

برای مردان اینطور نبود. مردانی که در سن 65 تا 84 سالگی همسر خود را از دست داده بودند، همگی خطر مرگ شأن افزایش یافته بود، اگرچه میزان افزایش خطر در میان شوهرانی که در زمان از دست دادن همسرشان، سن بالاتری داشتند، به طور فزاینده ای کمتر بود.

منبع: فرادید
انتشار: 15 فروردین 1402 بروزرسانی: 15 فروردین 1402 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2371

به "از دست دادن همسر برای مردان مرگبارتر است یا زنان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دست دادن همسر برای مردان مرگبارتر است یا زنان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید