برای وسایل گم شده در هواپیما چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش تور تایلند ارزان، هر روز پروازهای زیادی انجام می گردد که مسافرانشان، گذرنامه ، کیف دستی، عینک و پالتوی خود را در آن ، جا می گذارند. برای این وسایل چه اتفاقی می افتد؟

برای وسایل گم شده در هواپیما چه اتفاقی می افتد؟

در همین اواخر، کلر تراگسیر (Claire Trageser)، نویسنده سایت travel and leisure، پس از ملاقات با خانواده، به همراه همسر و پسرش با هواپیما راهی خانه شد. در پایانی پروازی 6 ساعته، هنگام پیاده شدن از هواپیما، از فرط خستگی فراموش کرد که مثل همواره همه جا را کنترل کند؛ هرچند تنها 10 دقیقه پس از پیاده شدن، متوجه شد که دستگاه کتاب خوان الکترونیکی کیندل (Kindle) خود را در جیب جلوی جایگاه جا گذاشته است. به سرعت با بخش وسایل گم شده شرکت هواپیمایی جت بلو تماس گرفت. آن ها از او خواستند گزارشی پر کند و منتظر بماند تا کیندل او را پیدا نمایند.

یک هفته بعد، مسئولان جت بلو در تماسی با تراگسیر گفتند که وسیله اش پیدا نشده است؛ اما این شرکت هواپیمایی همچنان به جستجوی خود ادامه می دهد. چند هفته بعد اعلام کردند که وسیله او دیگر پیدا نخواهد شد. به نظر کلر تراگسیر، این اظهارنظرها خیلی احمقانه می رسید؛ زیرا به محض آنکه مسافران از هواپیما پیاده می شوند، خدمه آغاز به نظافت آن می نمایند و حتما چشم شان به وسیله بزرگی مانند کیندل می افتد. آن ها می دانستند وسیله پیداشده، متعلق به کیست؛ چراکه هر مسافری روی جایگاه مشخصی می نشیند. علاوه بر این، می توانستند وسیله را به بخش وسایل گم شده بسپارند تا برای صاحبش نگه دارند. آیا برگرداندن وسیله گم شده به صاحبش، تا این حد سخت است؟ ظاهرا تجربه کلر تراگسیر، اتفاقی معمول در پروازها است. با ادامه این مقاله از خبرنگاران همراه باشید تا تجربه چند مسافر دیگر را با شما در میان بگذاریم.

موتور جستجوی پرواز خبرنگاران شما را در یافتن مقرون به صرفه ترین آژانس فروشنده بلیط هواپیما یاری می نماید.

از نظر مریم صباغ (Maryam Sabbagh) که سفرهای زیادی با هواپیما نموده است، آزاردهنده ترین موضوع، این است که حتی اگر پس از پیاده شدن از هواپیما، به سرعت متوجه شوید چیزی را جا گذاشته اید، دیگر اجازه برگشت به هواپیما و برداشتن آن را ندارید.

او می گوید:

در پروازی که اوایل سال جاری انجام شد، یک هدفون 300 دلاری برند بوز (BOSE) را جا گذاشتم و موقع خروج متوجه شدم که تنها جعبه آن را در دست دارم. سعی کردم به هواپیما برگردم؛ اما این اجازه را به من ندادند و گفتند که در صورت پیداشدن هدفونم، آن را به بخش وسایل گم شده می سپارند. ساعت ها در بخش وسایل گم شده آن فرودگاه نشستم و در آخر، گفتند چیزی پیدا نشده است.

خبر تکان دهنده ای بود. با شرکت دلتا و هر فرودگاهی که احتمال می دادم هواپیمای مذکور به آنجا رفته باشد، تماس گرفتم و آن ها گفتند که وسایل مرا پیدا ننموده اند. باربرها تنها کسانی بودند که پس از ما پا به درون آن هواپیما گذاشتند؛ بنابراین تقریبا مطمئن بودم که هدفون ها دیگر به من برگردانده نمی شوند. آن ها را تنها یک بار در همین سفر استفاده نموده بودم.

در هر صورت، مسافران باید زحمت زیادی متقبل شوند تا بتوانند وسایلشان را پس بگیرند.

کیشی نوکینا (Keishi Nukina)، وبلاگ نویس موضوعات حمل ونقل هوایی در سایت KN Aviation، در همین اواخر با شرکت هواپیمایی KLM Royal Dutch، پروازی از آمستردام به وین داشت. او لپ تاپش را در جیب جایگاه گذاشته بود و زمان پیاده شدن فراموش کرد که آن را بردارد. او می گوید:

پس از اینکه فهمیدم لپ تاپم را جا گذاشته ام، برگشتم و از چند نفر از کارکنان کانترها سوال کردم؛ اما هیچ کدام اطلاعی از پیداشدن لپ تاپم نداشتند. در پایان، یک نفر تایید کرد که لپ تاپم پیدا شده است؛ هرچند باید صبر کنم تا آن را به دفتر وسایل گم شده انتقال دهند.

به این ترتیب، نوکینا به بخش گم شده ها رفت و فرمی را تکمیل کرد. کارکنان مربوطه گفتند که از یک ساعت تا یک روز طول می کشد تا لپ تاپ به آنجا منتقل گردد. نوکینا به خانه رفت و روز بعد به فرودگاه بازگشت تا لپ تاپش را پس بگیرد. او شرح داد:

احتیاجی به گفتن نیست که این کار دردسر زیادی داشت؛ اما تقصیر خودم بود. پس حتما هنگام پیاده شدن از هواپیما، وسایل همراه تان را به طور کامل کنترل کنید. خوشبختانه دیگر اشتباه مشابهی را مرتکب نشدم. علاوه بر این، خوش شانس بودم که مهمانداران هواپیما یا نظافتچی ها، لپ تاپ مرا پیدا و آن را به مرکز وسایل گم شده ارسال کردند.

برت ماندرز (Brett Manders)، خلبان یکی از شرکت های بین المللی هواپیمایی، نویسنده کتابی درباره هواپیما و بنیان گذار وب سایت پشت درهای کابین هواپیما، می گوید وسایلی که مسافران در پروازها جا می گذارند، همواره او را متعجب می نماید:

من پروازهایی داشته ام که در آن ها، پاسپورت، لپ تاپ، کیف های دستی، عینک، عصا و لباس های مختلف جا مانده است.

ماندرز درباره اینکه خدمه هواپیما چگونه این وسایل را پیدا می نمایند، شرح می دهد:

به محض پیاده شدن مسافران، هواپیما خیلی زود برای پرواز بعدی، از روی باند بلند می گردد. این مدت زمان برای هواپیماهای توربوپراپ حداقل 20 دقیقه و برای هواپیماهای پهن پیکر بین المللی تا چندین ساعت طول می کشد.

طبق اظهارنظر ماندرز، اگر خدمه کابین در هواپیما بمانند، به همه بخش های آن سر می زنند و همه جا را وارسی می نمایند؛ اما اگر آن ها هواپیما را ترک نمایند، تعداد زیادی از نظافتچی ها سوار هواپیما خواهند شد.

ماندرز، درباره کنترل هواپیما به وسیله کادر پرواز می گوید:

خدمه به همه قسمت ها می فرایند و جیب جایگاه ها و قفسه های بالاسری را خالی می نمایند. دنبال وسایل گم شده می گردند و آن ها را روی جایگاه ها قرار می دهند. اگر وسیله ای پیدا گردد، در اختیار کارمندان فرودگاه قرار می گیرد که در ادامه به شرکت هواپیمایی یا بخش وسایل گم شده هواپیما سپرده می گردد.

به گفته ماندرز، اگر وسیله پیداشده، مانند پاسپورت، پول یا وسایل برقی، ارزش زیادی داشته باشد، شرکت هواپیمایی کوشش می نماید تا با فرد تماس بگیرد. در غیر این صورت، خود مسافر باید با بخش وسایل گم شده تماس بگیرد. او ادامه می دهد:

پس از پیداشدن وسایل، چالش بعدی مرتب کردن آن ها است.

اگر موردی مانند پاسپورت را جا گذاشته باشید، سریع متوجه می شوید؛ زیرا بدون پاسپورت نمی توانید خیلی از فرودگاه فاصله بگیرید. کارکنان فرودگاه، مسافران را زیر نظر دارند و مسافر نگرانی را که نمی تواند از گیت ها عبور کند، شناسایی می نمایند و کالای گم شده را به او برمی گردانند. در این حالت، تنها جریمه مسافر، معطل شدن است.

اگر همان لحظه متوجه جاگذاشتن وسیله تان نشوید، بخش وسایل گم شده بسته به نوع کالا، آن را برای مدت مشخصی نگه خواهد داشت و پس از آن، کالای پیدا شده را به خیریه می بخشند. ماندرز می گوید:

چالش بعدی، کوشش برای رساندن وسیله گم شده به مالک آن است. یک شرکت هواپیمایی به راحتی می تواند کالایی را در شبکه خود منتقل کند. اما اگر مالک آن در محلی خارج از این محدوده باشد، کار کمی سخت خواهد شد.

مسافرانی هم بوده اند که برای پیداکردن وسیله گم شده خود، شرایط بهتری را تجربه نموده اند. مگی تورانسکی (Maggie Turansky)، هم بنیان گذار و نویسنده وب سایت The World Was Here First، همین اواخر کیندل خود را در یکی از پروازهای ایزی جت از لندن به ادینبورگ جا گذاشت. تورانسکی می گوید:

تا ساعت ها پس از آن و تا زمانی که می خواستم بخوابم، متوجه این موضوع نشده بودم؛ اما می دانستم که باید آن را در جیب جایگاه جا گذاشته باشم. به سرعت با شرکت هواپیمایی تماس گرفتم و به من گفتند که کالاهای گم شده به احتمال زیاد به بخش وسایل گم شده فرودگاه مقصد سپرده خواهد شد. خوشبختانه، در وب سایت فرودگاه ادینبورگ، کالاهای گم شده اعلام می شوند و به همین علت توانستم به صورت آنلاین ببینم که در روز سفرم، چند دستگاه کیندل تحویل داده شده اند. از آنجا که قرار بود فقط همان آخر هفته را در ادینبورگ بمانم، پیش از پرواز برگشت به لندن، سری به بخش وسایل گم شده زدم.

تورانسکی برای پس گرفتن کیندل خود، تنها مشخصات آن را شرح داد و با پرداخت مبلغ کمی، آن را پس گرفت.

اریکا جیمز (Erica James)، مالک وب سایت Erica James Travels، کیف پول خود را در هواپیمای آمریکن ایرلاینز جا گذاشت. او می گوید:

زمانی متوجه گم شدن کیف پول، مدارک شناسایی و کارت های اعتباری شدم که به محوطه اجاره خودرو رسیده بودم. با سرعت به پایانه برگشتم و مسئولان هواپیما با گیت تماس گرفتند. هیچ کس کیف پول مرا در هواپیما ندیده بود. من در دالاس بودم، بدون هیچ کارت شناسایی و پولی.

خوشبختانه، جیمز توانست روز بعد به ناشویل برگردد:

زمانی که رسیدم، آمریکن ایرلاینز با من تماس گرفت؛ آن ها کیف پول مرا پیدا و به ناشویل ارسال نموده بودند. چیزی از کیفم، کم نشده بود. نمی دانم در این میان چه اتفاقی افتاده بود؛ اما کیفم پیدا شد و آمریکن ایرلاینز، آن را به من برگرداند.

برای مشاهده فهرستی جامع از انواع بلیط هواپیما به مقصد موردنظرتان از خبرنگاران یاری بگیرید. به وسیله موتور جستجوی پرواز خبرنگاران، جستجوی آسان بلیط هواپیما به مقاصد داخلی و خارجی، مشاهده و مقایسه یکجای قیمت بلیط پروازهای سیستمی، چارتری و لحظه آخری به مقصد دلخواه و بعلاوه انتخاب مقرون به صرفه ترین گزینه فراهم شده است.

منبع: کجارو / travelandleisure.com
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2128

به "برای وسایل گم شده در هواپیما چه اتفاقی می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای وسایل گم شده در هواپیما چه اتفاقی می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید