تصویب قطعنامه جدید علیه ایران

به گزارش تور تایلند ارزان، به گزارش خبرنگاران، در جریان چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، قطعنامه پیشنهادی انگلیس و چند کشور اروپایی دیگر برای تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضع حقوق بشر با رأی سیاسی کمتر از نیمی از کشورهای عضو تصویب رسید.

تصویب قطعنامه جدید علیه ایران

از مجموع 47 کشور عضو شورا، 26 کشور به این قطعنامه رای منفی یا ممتنع دادند و تنها 21 کشور عمدتاً اروپایی و چند کشور شامل فیجی، باهاماس، جزایر مارشال و نیز بحرین به این قطعنامه رای مثبت دادند. این قطعنامه در چند سال اخیر با هدف تمدید سالانه مأموریت گزارشگر ویژه وضع حقوق بشر ایران از سوی کشورهای اروپایی پیشنهاد و تصویب شده است.

بقایی هامانه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران که به نمایندگی از کشورمان در این جلسه سخن گفت، ضمن هشدار نسبت به استمرار سوء استفاده از شورای حقوق بشر توسط معدودی از کشورها که هیچ محدودیت و چهارچوبی در استفاده ابزاری از حقوق بشر ندارند، اظهار کرد که ادعای بانیان قطعنامه در دلسوزی برای حقوق بشر مردم ایران هیچ اعتباری ندارد؛ چراکه عمل آنها با حرفشان در تناقض آشکار واقع شده است.

بقایی هامانه ضمن اشاره به سابقه نقض فاحش حقوق بشر توسط بانیان اصلی این قطعنامه و نیز اقدامات خصمانه آنها از جمله آمریکا و انگلیس علیه مردم ایران، اظهارات درزیافته اخیر وزیر خارجه انگلیس مبنی بر اولویت منافع تجاری این کشور بر موضوع حقوق بشر را نشانه ای از نفاق و ریاکاری دولت انگلیس در بحث حقوق بشر توصیف کرد.

سفیر کشورمان اضافه نمود: با همین ذهنیت کاسب کارانه و گزینشی است که انگلیس، آمریکا، کانادا، آلمان، دانمارک، اتریش، فرانسه، بلژیک و بعضی دیگر از کشورها براحتی برای کسب منافع مالی و تجاری، اقدام به فروش تسلیحات مخرب به متجاوزان و کودک کش ها در منطقه نموده و موجب کشتار و تخریب یمن می شوند.

بقایی گفت: نگاهی به فهرست هم بانیان و حامیان این قطعنامه بیندازید. واقعاً کدامیک از این کشورها دغدعه حقوق بشر مردم ایران دارند؟! آمریکا که سابقه طولانی در جنایت سازمان یافته در سطح دنیا دارد و قدمت خصومتش با ملت ایران به کودتای 1953 و سپس همدستی با جنایات صدام حسین علیه ایران بر می گردد؟ کشوری که در سالهای اخیر غیرانسانی ترین تحریمها را علیه مردم ایران وضع نموده و همزمان شریف ترین قهرمانان ایران را ترور کرد؟! اسم دیگری هم در فهرست هم بانیان است که به عنوان تنها سیستم آپارتاید نظامی موجود بر روی کره زمین، عملکرد مشعشعش در رعایت حقوق بشر موجب اشغال کامل سرزمین یک ملت دیگر و آوارگی و نسل کشی آن شده است.

نماینده دائم ایران با بی اعتبار خواندن تصمیم تحمیلی بر شورای حقوق بشر برای نصب گزارشگر ویژه حقوق بشری علیه ایران، توضیح داد این اقدام، صرفاً نوعی چرخه باطل را ایجاد نموده است؛ چراکه منطقاً بانیان قطعنامه چیزی جز منفی بافی و گزارش دهی سیاه از گزارشگر انتطار ندارند و گزارشگر هم برای تمدید ماموریت خود لاجرم فقط خود را به بانیان جوابگو می داند. نتیجه اینکه هرچه منفی بافی بیشتری بکند، بیشتر مورد تشویق بانیان قرار می گیرد.

بقایی هامانه در انتها با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای اهتمام به حراست از حقوق بشر، توضیح داد: تحرکات ایذایی و برخوردهای گزینشی، اخلالی در کوشش مستمر کشورمان در این راستا ایجاد نخواهد کرد و جمهوری اسلامی ایران با نگاه تعاملی به کوشش های خود در این زمینه ادامه خواهد داد.

در جلسه آنالیز قطعنامه مزبور، نمایندگان چین، روسیه، کوبا، ونزوئلا و پاکستان در سخنانی نسبت به استفاده ابزاری از شورای حقوق بشر انتقاد نموده و نصب گزارشگر ویژه برای حقوق بشر ایران را امری زاید، غیرسازنده و غیرمفید دانستند.

سفیر اتریش به نمایندگی از کشورهای اروپایی عضو شورای حقوق بشر در سخنانی عملکرد حقوق بشری ایران را مورد انتقاد قرار داد و خواهان همکاری با گزارشگر ویژه شد.

خاطرنشان می گردد قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران در طول 10 سال اخیر توسط سوئد به نمایندگی از تعدادی از کشورهای اروپایی ازجمله انگلیس ارائه می شد اما سال جاری با تغییر تقسیم کار بین کشورهای اروپایی، این کار توسط ایسلند انجام شد. جاوید رحمان که تابعیت انگلیس داشته و در این کشور مقیم است، در سه سال اخیر به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران بوده است.

کشورهای آرژانتین، اتریش، باهاماس، بحرین، بلغارستان، چک، دانمارک، ارتیره، فیجی، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، مالاوی، جزایر مارشال، مکزیک، هلند، لهستان، کره جنوبی، اوکراین و بریتانیا به قطعنامه رأی مثبت دادند و کشورهای ارمنستان، بنگلادش، بولیوی، چین، کوبا، هند، اندونزی، پاکستان، فیلیپین، روسیه، ازبکستان و ونزوئلا با آرای منفی یا کشورهای برزیل، بورکینافاسو، کامرون، ساحل عاج، گابن، لیبی، موریتانی، نامیبیا، نپال، سنگال، سومالی، سودان، توگو و اوروگوئه با آراء ممتنع خود مخالفت خود را با رویکرد سیاسی بانیان قطعنامه اعلام کردند.

منبع: ایرنا

آخرین اخبار مالی را در کانال تلگرامی خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1704

به "تصویب قطعنامه جدید علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب قطعنامه جدید علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید