خیز پوپولیست های ایتالیایی برای در دست دریافت دولت

به گزارش تور تایلند ارزان، تنش های میان دو حزب پوپولیست که دولت ائتلافی ایتالیا را تشکیل می دادند پایان به فروپاشی دولت منجر شد. نخست وزیر ایتالیا پایان پس از حملات و اتهامات وزیر کشور خاطرنشان کرد که از مقامش استعفا می دهد.

خیز پوپولیست های ایتالیایی برای در دست دریافت دولت

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

یه گزارش ایرنا، جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا یک حقوقدان مستقل است که توسط ائتلاف دو حزب پوپولیست لیگ شمال و جنبش 5 ستاره برای مقام نخست وزیری انتخاب شد و اکنون اعلام نموده که کناره گیری خواهد کرد.

کونته پس از یک نطق طولانی در مجلس سنا گفت: من به دوران کاری این دولت همین جا سرانجام می دهم و استعفای خود را به رئیس جمهوری اطلاع خواهم داد.

کونته در واکنش به اقدامات اخیر ماتئو سالوینی برای به شکست کشاندن دولت ائتلافی و برگزاری انتخابات زودرس با هدف پیروزی در آن گفت: ایجاد بحران در دولت اقدامی غیرمسئولانه و نشان دهنده فزونی دادن منافع شخصی و حزبی است.

کونته همچنین گفت که سالوینی در نشست های مهم سیاسی با نشانه های مذهبی حاضر شده تا از این طریق مخاطبان مذهبی را نیز به خود جلب کند در حالی که به گفته او، لائیسیته جزئی از ارزش های دموکراتیک جمهوری ایتالیا محسوب می گردد.

اختلافات میان دو حزب اصلی حاضر در ائتلاف حاکم ایتالیا از جناح راست افراطی در دو هفته اخیر به اوج خود رسید. ماتئو سالوینی، وزیر کشور و رهبر حزب لیگ شمال آغاز نماینده اختلافات در میان پوپولیست های راست گرای حاکم در ایتالیا بود. او در تاریخ 17 مرداد اعضای حزب جنبش 5 ستاره را متهم کرد که با لوایح کاهش مالیات و کاهش پروژه های عمرانی عظیم مخالفت می نمایند.

مرکز حزب لیگ شمال که سالوینی رهبر آن است استان لمباردی در شمال ایتالیاست، سالوینی از زمان آغاز اختلاف با جنبش 5 ستاره کوشش کرد تا با فعالیت های انتخاباتی در جنوب ایتالیا نیز برای خود رای دهنده جمع کند. نتایج نظرسنجی ها حزب لیگ را اندکی بالاتر از جنبش 5 ستاره نشان می دهد.

سالوینی بر اساس همین نظرسنجی ها امیدوار است که بتواند در انتخابات زودهنگام بعدی که در پاییز سال جاری برگزار می گردد به پیروزی دست یابد و ظاهرا میخواهد نخست وزیر بعدی ایتالیا باشد.

اختلاف میان دو حزب حاضر در ائتلاف حاکم ایتالیا بر سر لوایح گوناگون که به بی اعتمادی و ناامنی برای سرمایه گذاری در این کشور منجر شده، تاکنون 5 میلیارد یورو خسارت برای دولت به بار آورده است. در این مدت اقتصاد ایتالیا روند نزولی را طی نموده است.

این در حالی است که ایتالیا هم اکنون با مشکل بدهی های سنگین خارجی روبروست. ایتالیا با حدود 2.3 تریلیون یورو یکی از بالاترین رقم های بدهی در بین کشورهای دنیا را دارد. نرخ بدهی های این کشور یعنی نسبت بدهی به قدرت مالی بیش از 132 درصد در سال 2018 بود که بالاترین میزان در بین 28 کشور عضو اتحادیه اروپا بعد از یونان محسوب می گردد.

چندی پیش ماتئو رنزی، رئیس سابق حزب دمکرات ایتالیا که همچنان از نفوذ بالایی در درون این حزب چپ میانه برخوردار است، خاطرنشان کرد که بازگشت به صندوق های رای در زمانی که دولت در حال تنظیم و تهیه بودجه سال 2020 است نوعی دیوانگی به شمار می رود.

در سال های اخیر رشد راست های افراطی در بسیاری از کشورهای قاره سبز، دنیا را نگران نموده است. این احزاب مخالف سیاست های مهاجرتی و اتحادیه اروپا هستند.

بر اساس گزارشی که توسط موسسه نظرسنجی YouGov منتشر شده، 43 درصد از شهروندان هشت کشور اروپایی از جمله ایتالیا، رشد احزاب راست افراطی را به عنوان یک تهدید به شمار می آورند.

دولت پوپولیست و راست افراطی ایتالیا به شدت مخالف سیاست های مهاجر پذیری بود در سپتامبر 2018 دولت ایتالیا یک فرمان امنیتی را که بسیار مورد انتقاد قرار داشت، صادر کرد. با این حکم اخراج پناهجویان و سلب تابعیت ایتالیا از مهاجران ساده تر شد. سالوینی، در صفحه فیس بوکش نوشت که این حکم قدمی است رو به جلو برای امن تر ساختن ایتالیا.

بسیاری از تحلیلگران شخصیت ماتئو سالوینی را به دلیل نشانه هایی که در سخنان و عمل از خود بروز می دهد یک فاشیست بالقوه و یک تهدید جدی در ثبات اتحادیه اروپا می دانند. فاشیسم در اوایل قرن بیستم در دانشگاه میلان به عنوان یک ایده در اندیشه سیاسی ظهور کرد، جیوانی جنتیله را بنیان گذار این ایده می دانند، این ایده به سال ها دیکتاتوری مخوف بنیتو موسیلینی منجر شد.

اگر حزب لیگ شمال بتواند در انتخابات آینده ایتالیا برنده گردد قطعا قوانین در خصوص پناهجویان سخت تر خواهد شد. نگرانی های شدیدی نسبت به آشفتگی سیاست ایتالیا وجود دارد. یک دولت جدید به رهبری متئو سالوینی در این کشور می تواند رویکرد ضد اتحادیه اروپا و سیاست های مهاجرتی اتخاذ کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 366

به "خیز پوپولیست های ایتالیایی برای در دست دریافت دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز پوپولیست های ایتالیایی برای در دست دریافت دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید