دانستنی هایی در ارتباط با اوزون تراپی

به گزارش تور تایلند ارزان، اوزون تراپی یا اوزون درمانی به روش درمانی ای گفته می گردد که جزو پزشکی جایگزین حساب می گردد و در این روش درمانی برای بهبودی و درمانی برخی از بیماری ها گاز یا مایع یا محلول ازون دار را به وسیله خوراکی، تزریقی، پوستی وارد بدن بیمار می نمایند.

دانستنی هایی در ارتباط با اوزون تراپی

اوزون تراپی یا اوزون درمانی چیست؟

اوزون تراپی به کارگیری گاز اوزون برای درمان یک بیماری یا یک زخم در بدن است. اوزون گاز بی رنگی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل می شود. در سال 2019 سازمان غذا و داروی آمریکا گفت که گاز اوزون سمی بوده و استفاده از آن در اعمال پزشکی جایز نیست.

با این همه هنوز عده ای از اوزون برای درمان بیماری هایی که به وسیله سیستم ایمنی بدن تحریک می شوند، استفاده می نمایند. بعلاوه برای از بین بردن عفونت و درمان گروهی از بیماری ها از این روش استفاده می شود. در بیمارستان، گاز مورد استفاده برای اوزون تراپی از منابع اکسیژن با درجه پزشکی و درمانی استفاده می شود.1

انواع روش های اوزون تراپی

اوزون تراپی به روش های مختلفی انجام می شود، پزشک با بیمار صحبت نموده و در نهایت برترین روش انتخاب می شود.

سه نوع اصلی اوزون تراپی شامل:

مستقیم در بافت
اگر اوزون تراپی به منظور حل مسائل و زخم های بزرگ اجرا شده باشد، گاز اوزون به صورت مستقیم درون بافت قسمتی از بدن که دچار مشکل شده، اعمال می شود. در این حالت زمانی که پوشش های حفاظتی مناسب وجود دارد، اوزون تراپی انجام خواهد شد.
درون وریدی
برای درمان اختلالات داخلی، مانند اچ آی وی، گاز اوزون در خونی که از بدن گرفته شده، حل می شود و سپس خون به همراه گاز اوزون حل شده در آن به بدن تزریق می شود. انجام اوزون تراپی به این روش خطر تشکیل آمبولی را افزایش خواهد داد.
درون عضلانی
برای این منظور اوزون پیش از تزریق با اکسیژن مخلوط می شود.1

آیا اوزون درمانی واقعا موثر است؟

طبق یکی از گزارش های سال 2005، شواهد کافی برای توصیه ازن درمانی برای HIV یا سایر بیماری های عفونی، بیماری های قلبی، سرطان ها، بیماری های پوستی یا طیف وسیعی از بیماری ها وجود ندارد.

اگرچه اوزون در برابر ویروسی که باعث اچ آی وی در خارج از بدن می شود، موفقیت کسب نموده است، اما تا به امروز هیچ تحقیقی ایمنی یا اثربخشی آن را در انسان های زنده نشان نداده است.

بعضی تحقیقات نشان می دهد که ازن تراپی می تواند با تعدیل پاسخ سیستم ایمنی بدن و برگرداندن کمبود اکسیژن در بدن با بیماری، از جمله سرطان، مقابله کند.

با این حال، طب مکمل و جایگزین برای سرطان گفت که هیچ آزمایش کنترل شده تصادفی در افراد مبتلا به سرطان وجود ندارد و آزمایش های بسیار کمی درباره اثرات اوزون درمانی بر روی انسان برای بیماری های مختلف وجود دارد.

FDA استفاده اوزون در هر مشکل پزشکی که هیچ اثبات ایمنی و اثربخشی درباره آن وجود ندارد را مجاز نمی داند.

به این معنی که محققان قبل از مشخص تأثیرات واقعی اوزون درمانی بر روی بدن انسان و اینکه آیا فواید درمانی دارد یا نه، باید آزمایشات بیشتری انجام دهند.2

اوزون تراپی دیسک کمر یا ازن درمانی برای دیسک کمر
اصول درمان اوزون تراپی با ازن درمانی دیسک کمر بدین صورت است که رادیکالهای آزاد درون اوزون (اکسیژن سوم موجود در اوزون) از این طریق باعث کاهش التهاب می شود که با مواد داخل دیسک وارد واکنش شده و این امر فتق دیسک کمر را کاهش داده و به تبع آن التهابات و دردهای ناشی از آن را کاهش می دهد.

این کوچک شدن دیسک بیرون زده در این روش علاوه بر کاهش فشار وارد شده بر کانال نخاع، سبب بهبود گردش خونی در فرد و در نتیجه باعث اکسیژن رسانی بهتر به ریشه های عصبی می شود. آمارها حاکی از آنند که تا کنون بیش از 14 هزار نفر در اروپا از مسائل دیسک کمر خود خلاص شده اند. افرادی که از روش ازن درمانی بهره جسته اند بعد از گذشت دو روز درد در ناحیه مربوطه را به شدت از دست داده اند.

اوزون درمانی برای دیسک کمر را گاهی یک نوع جراحی بسته هم می نامند و در واقع درمان جراحی بسته دیسک کمر به روش های مختلفی انجام می شود که یکی از آنها ازن درمانی کمر می باشد.

تزریق ازن جهت درمان دیسک کمر به سه شبوه انجام می شود. و بر اساس معتبرترین مقالات مروری دارای شواهد بالینی قوی در اثربخشی می باشد:

یکی داخل دیسک کمر ویا داخل فورامن خروجی دیسک (دارای evidence Ic) در اطاق عمل ،

دوم تزریق کنار دیسک کمر و پاراورتبرال (دارای evidence Ib) در کلنیک های طب فیزیکی و درد و

سوم تزریق گاز ازن به صورت اپیدورال و یا کودال اپیدورال که هم در کلنیک و هم اطاق عمل قابل انجام می باشد. تزریق ازن در داخل دیسک همان درمان جراحی بسته دیسک کمر و یا جراحی دیسک کمر به روش غیر جراحی است.

کاربرد اوزون تراپی در درمان آرتروز و ازن درمانی زانو
اوزون تراپی در حالت معمول، در درمان آرتروز مفاصل زانو و شانه و آرتروز لگناستفاده می شود. اصولا در درمان آرتروز مفاصل از داروهای ضد التهابی، تزریق در مفصل و در موارد حادتر از جراحی تعویض مفصل استفاده می شود.

در حالتی که بیماری تا آن حدی شدید نشده که پیشنهاد جراحی به وی داده شود تزریق گاز اوزون یا ازن درمانی می تواند خواص ضد التهابی، ضد درد و بعلاوه ترمیمی در بیمار مورد نظر داشته باشد. حتی ممکن است بسیاری از بیماران کاندید عمل جراحی را به وسیله ازندرمانی احتیاج به جراحی نداشته باشند.

درمان آرتروز زانو به وسیله اوزون تراپی یا اوزون تراپی زانو
آرتروز زانو از بیماریهایی است که راهکارهای جایگزین جراحی بسیاری در درمان آن دارد. از جمله این راهکارها می توان به تزریق داخل مفصلی کورتون یا ژلهای اسید هیالورنیک و پی آر پی اشاره کرد. در این راستا و شاید بتوان از همه آنها موثرتر از تزریق داخل مفصلی اوزون نام برد که از آن با عنوان اوزون تراپی زانو هم یاد می شود. تزریق ازن علاوه بر خصوصیات ضد التهابی، سیستم بازسازی را نیز در داخل مفصل فعال نموده و باعث بهبودی سریع بیماران مبتلا به آرتروز زانو می شود.

آنچه در مورد اوزون تراپی زانو بسیار مهم بوده و آنرا از سایر درمانها متمایز می گرداند، عوارض بسیار ناچیز و قیمت بسیار مقرون به صرفه این نوع درمان نسبت به سایر راهکارهای درمانی می باشد.

اوزون درمانی گردن
تزریق گاز اوزون در ناحیه گردن هم بخصوص در مفاصل فاست امکان پذیر است . تزریق اوزون نقاط ماشه ای و فاست های گردنی می تواند موجب درمان بسیاری از گردن درهای حاد و مزمن شود.2

موارد کاربرد اوزون درمانی

اوزون پزشکی می تواند در درمان درد، التهاب و تخریب تاندون، مفصل یا دیسک های بین مهره ای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. تئوری درمان با اوزون این است که رادیکال های آزاد درون اوزون (اکسیژن سوم ازون) با مواد داخل دیسک واکنش می دهد و موجب کاهش التهاب، درد و کوچک شدن فتق دیسک می شود.

بعلاوه در آرتروز مفاصل زانو و شانه و سایر مفاصل که به دلیل تخریب غضروف مفصلی و وارد شدن آن در فضای مفصلی منجر به ایجاد التهاب، تورم و درد می شود، می توان از اوزون درمانی استفاده کرد.

در حالت معمول، جهت درمان آرتروز مفاصل از کاهش فشار و وزن روی مفصل، داروهای ضد التهابی استروئیدی و غیر استروئیدی، تزریق کورتون و هیالاز در مفصل استفاده می شود. بعلاوه در مواردی که تخریب مفصل شانه یا زانو شدید است و سن و شرایط طبی بیمار مناسب است، جراحی تعویض مفصل زانو و یا شانه پیشنهاد می شود.

در مواردی که درمان دارویی مؤثر نیست و بیمار کاندید جراحی نیست می توان از تزریق ده سی سی (10 cc) گاز اوزون بهره جست که با اثرات ضد التهابی، ضد دردی و ترمیمی آن باعث کاهش التهاب و درد و ترمیم مفصل می شود.3

عوارض جانبی

عوارض جانبی مرتبط با اوزون تراپی بسته به نوع درمانی که فرد انجام می دهد، می تواند متفاوت باشد.

انسان ها هرگز نباید اوزون را استنشاق نمایند. اگر گاز اوزون به دهان، بینی یا چشم وارد شود، می تواند باعث سوزش چشم و بعلاوه منجر به سرفه، حالت تهوع، استفراغ یا سردرد شود. مواجهه شدیدتر می تواند منجر به عوارض تنفسی شود.

افرادی که تحت ازن درمانی قرار می گیرند، گاهی اوقات واکنش هایی را تجربه می نمایند. این واکنش ها می توانند علائمی شبیه آنفولانزا را در فرد ایجاد نمایند و باعث شوند که در کوتاه مدت احساس بدتری داشته باشد.

بعضی از روش های اوزون درمانی شامل دمیدن گاز به بدن است. اگر کسی ازن را به وسیله راست روده دریافت کند، ممکن است احساس ناراحتی، گرفتگی و احساس احتیاج به دفع گاز کند. این عوارض موقتی است.2

پینوشتها

1.www.drdr.ir

2.www.spinalpainclinic.com

3.www.drheidarian.ir

منبع: راسخون
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2036

به "دانستنی هایی در ارتباط با اوزون تراپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی هایی در ارتباط با اوزون تراپی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید