روغن موتورهای سوخته بازیافت می شوند

به گزارش تور تایلند ارزان، یک شرکت دانش بنیان پیروز به ساخت دستگاه هایی شده است که می تواند با حفظ محیط زیست، روغن های سوخته را با روشی پیشرفته مجدداً به چرخه استفاده برگرداند.

روغن موتورهای سوخته بازیافت می شوند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محسن قدریان مدیرعامل شرکت دانش بنیان نیرو نماد خراسان با بیان اینکه این خط بازپالایش، بدون هیچ آسیبی به محیط زیست روغن سوخته را به روغن قابل استفاده تبدیل می کند، گفت: تصفیه غیراصولی روغن های سوخته خارج شده از موتور اتومبیل می تواند باعث آلودگی های آب وخاک شود.

حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در انرژی

روغن های معدنی در حین کار، در اثر واکنش با اکسیژن و تجزیه براثر حرارت، تولید ترکیبات اشباع نشده قطبی و آسفالتی می کنند. همچنین با مواد خارجی دیگر مانند گردوخاک، انواع سوخت، کربن و ذرات فلز آغشته و مخلوط می شوند و کارایی خود را از دست می دهند، به چنین روغنی، روغن کارکرده می گویندکه باید تعویض و یا تصفیه صورت بگیرد.

از اهمیت پالایش مجدد روغن کارکرده می توان به حفظ منابع طبیعی نفت خام، وابستگی کم تر به منابع خارجی برای تأمین روغن پایه، کاهش خطرات زیست محیطی، حفظ منابع آب زیرزمینی و اکوسیستم اقیانوس ها، رودخانه ها، دریاچه ها و طبیعت، صرفه جویی در انرژی و جلوگیری از تولید گازهای گلخانه ای اشاره کرد.

بهره گیری از روش پیشرفته

بازپالایش روغن کارکرده به روش های تصفیه با اسید و خاک رنگبر، تصفیه با روش استخراج با حلال و تصفیه روغن به روش پیشرفته تقطیر مولکولی در خلاء انجام می شود.

این خط باز پالایش به روش تقطیر مولکولی در خلاء و فیلم نازک انجام می شود که عدم خوردگی تجهیزات و عدم استفاده از حلال، عدم ایجاد آلودگی و راندمان و کیفیت بالا را در پی دارد.

فناوری فیلم نازک در خلاء (ATFE) که یک فرآیند مقرون به صرفه و سازگار با استانداردهای زیست محیطی است، روغن کارکرده را بدون هیچ گونه اضافه نمودنی شیمیایی (اسید و خاک) بازیابی می کند و روغن پایه هایی مطابق با استاندارد API یا ACEA تولید می کند.

صرفه اقتصادی و حذف مواد سمی و بدبو

از ویژگی های خط بازپالایش روغن کارکرده می توان به مدت زمان کم روغن در تماس با سطح داغ، تبخیر در دمای کم، ضرایب انتقال حرارتی بالا، افت فشار کم در زمان تبخیر، نگه داشتن خواص و کیفیت روغن، قابلیت خود تمیزکنندگی و مناسب برای مایعات دارای ویسکوزیته بالا اشاره کرد.

همچنین این خط بازپالایش دارای صرفه اقتصادی، سازگار با استانداردهای زیست محیطی، مصرف کم انرژی، بازدهی بالای تولید و کنترل و حذف مواد سمی و بدبو نیز در پی دارد.

جلوگیری از خروج ارز و قطع وابستگی به کشورهای خارجی

در حال حاضر 150 نفر در این شرکت مشغول به فعالیت هستند و هر خط بازپالایش به صورت مستقیم به 44 نیرو نیاز دارد و به صورت غیرمستقیم هم برای در حدود 100 نفراشتغال زایی ایجاد می کند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان نیرو نماد خراسان با اشاره به اینکه برای ساخت هر پالایشگاه نیاز به حدود یک سال زمان است، اضافه نمود: هزینه های ساخت خط بازپالایش از طریق این شرکت کمتر از کشورهای آمریکایی و اروپایی است که توانسته صرفه جویی ارزی بالایی به همراه داشته باشد و همچنین باعث قطع وابستگی به کشورهای خارجی در شرایط تحریم شود.

46

#

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2173

به "روغن موتورهای سوخته بازیافت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روغن موتورهای سوخته بازیافت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید