ضربه کمرشکن کره شمالی به تیم ملی؛ دوم شدن در گروه یعنی حذف در منامه!

به گزارش تور تایلند ارزان، ر اساس استعلام و نامه هایی که فیفا و ای اف سی به فدراسیون ها اعلام نموده اند، شاگردان دراگان اسکوچیچ برای صعود به مرحله نهایی رقابتهای انتخابی جام جهانی در دو گروه شش تیمی، اصلا نباید به دوم شدن در گروهشان فکر نمایند و در واقع هدف فقط اول شدن در گروه باشد.

ضربه کمرشکن کره شمالی به تیم ملی؛ دوم شدن در گروه یعنی حذف در منامه!

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، تیم ملی شب گذشته پیش به سمت جزیره کیش پرواز کرد و البته در حالی برای سفر به بحرین و چهار بازی حیاتی در گروه سوم انتخابی جام جهانی آماده می گردد که صعود صد در صدی به مرحله بعد تنها با پیروزی در هر چهار ملاقات به جامانده بدست می آید. در واقع در این صورت است که ایران به عنوان صدرنشین و بدون هیچ حرف و حدیثی راهی مرحله بعد خواهد شد.

در جدول گروم سوم مسابقات، عراق با 11 امتیاز در صدر واقع شده است و بحرین 9 امتیازی، تیم دوم جدول است و ایران با 6 امتیاز، به عنوان تیم سوم گروه، کار راحتی برای صعود به مرحله بعدی ندارد. هر چند ایران یک بازی کمتر دارد، اما در هر حال برای صعود دو رقیب دارد که باید با آن ها به صورت مستقیم بازی کند و در اصطلاح دو بازی شش امتیازی پیش رو دارد.

تا قبل از اینکه کره شمالی از حضور در ادامه رقابت های مقدماتی جام جهانی انصراف دهد، دوم شدن در گروه هم می توانست اتفاق خوبی برای تیم ملی باشد.

طبق فرمتی که برای مرحله انتخابی جام جهانی در نظر گرفته شده، از بین 8 تیمی که در گروهشان دوم می شوند، 4 تیم برتر راهی مرحله سوم انتخابی جام جهانی در قاره آسیا خواهند شد. به همین دلیل شاگردان اسکوچیچ این شانس را داشتند که در صورت پیروز نشدن (حتی شکست) در یکی از بازیهایشان و دریافت 9 امتیاز هم شانس صعود داشته باشند. تیم ملی با 10 امتیاز هم شانس صعود داشت تا به مرحله بعدی برسد. تلقی این بود که تیم ملی باید سعی کند حداقل 9 یا 10 امتیاز را به دست آورد تا به عنوان یکی از تیم های دوم برتر، به مرحله بعد برسد.

در واقع به لطف تفاضل گل خوب تیم ملی اگر ایران به بحرین ببازد، اما هنگ کنگ و کامبوج و عراق را ببرد (با فرض پرگل بودن بازی ایران مقابل هنگ کنگ و کامبوج نسبت به برد های بحرین مقابل کامبوج و هنگ کنگ) ایران و بحرین 15 امتیازی می شوند و با فرض تفاضل گل بهتر ایران و با فرض پیروزی احتمالی عراق مقابل کامبوج و هنگ کنگ و شکست مقابل ایران، عراق با 17 امتیاز اول می گردد و ایران دوم. چرا که در رقابت های مقدماتی جام جهانی اول تفاضل گل حساب است و بعد بازی رو در رو. البته دوم شدن ضمانتی برای صعود به وجود نمی آورد. عراق پیش از بازی با ایران باید با هنگ کنگ و کامبوج ملاقات کند. پس به احتمال زیاد عراق با 17 امتیاز به مصاف ایران می رود و آرزو می نماید تا ایران حداقل مقابل بحرین ببازد یا مساوی کند صعودش به عنوان تیم اول قطعی شده باشد. در صورت مساوی شدن بازی ایران و بحرین و دو برد قابل پیش بینی ایران مقابل هنگ کنگ و گامبوج، این ایران است که 13 امتیازی می گردد و حتی با بردن عراق 16 امتیازی می گردد. بحرین از آن سو اگر با ایران مساوی کند و دو بازی اش را ببرد 16 امتیازی می گردد و منتظر نتیجه بازی ایران و عراق برای معین تکلیف تیم دوم می ماند.

اما حالا دوم شدن در گروه، با انصراف کره شمالی و نامه فیفا دیگر سناریوی مطلوب تیم ملی نخواهد بود چرا که طبق تصمیم فیفا، بعد از اتمام مرحله دوم گروهی و معین شدن تیم های دوم، بازی های رفت و برگشت تیم دوم هر گروه با تیم پنجم بی اثر می گردد و به این شکل به معین کردن چهار تیم دوم برتر گروه ها می پردازند.

در گروهی که ایران در آن واقع شده است، کامبوج تیم پنجم جدول است که در بازی رفت با تیم ملی، 14 گل از شاگردان مارک ویلموتس دریافت کرد، اما حتی اگر تیم ملی در بازی برگشت مقابل این تیم هم برد پرگلی کسب کند، دیگر تفاضل گل و 6 امتیاز گرفته شده از کامبوج بی فایده خواهد بود و تیم ملی باید تمام حریفانش را ببرد تا با خیال راحت و به عنوان تیم صدرنشین به مرحله بعد برسد.

این موضوع البته فقط به ضرر تیم ملی نیست و در سایر گروه ها هم معادلات به هم خواهد خورد. نگاهی به گروه های هشتگانه نشان می دهد تیم های پنجم که به عبارتی ضعیف ترین تیم های مسابقات هستند، هرگز پیروز به کسب امتیازی از رقبای قدرتمند خود در رده های اول یا دوم گروه ها نشده اند و در واقع فیفا بهترین راه حل ممکن را اتخاذ نموده است و در این میان تنها تفاضل گل بازی بین تیم های دوم و پنجم می توانست یاری نماینده باشد که البته حالا با تصمیم جدید فیفا، بی تاثیر است.

پس در معادلات بالا که گفته شد سه امتیاز از عراق و بحرین و ایران کم کنید. ایران در حال حاضر با فرض پنجم شدن کامبوج که احتمال دارد سه امتیاز دارد. با مقایسه گروه های هشت گانه در حال حاضر تیم های دوم در صورت کسر سه امتیاز از همه تیم های دوم بدون در نظر دریافت بازی کردن تیم های دوم با تیم های پنجم (ممکن است بعضی تیم های دوم از تیم پنجم هم امتیاز نگرفته باشند که کار را سخت تر هم می نماید)، در گروه اول چین 4 امتیاز، در گروه دوم کویت 7 امتیاز، در گروه چهارم عربستان 5 امتیاز، در گروه پنجم عمان 9 امتیاز، در گروه ششم قرقیزستان 4 امتیاز، در گروه هفتم مالزی 6 امتیاز و در گروه هشتم کره جنوبی 5 امتیاز دارد. می بینید که امتیاز ایران از همه تیم ها کمتر است. تازه بعضی از این تیم ها مثل ایران 4 بازی انجام داده اند و می توانند امتیازهایشان را بیشتر نمایند! پس ایران برای صعود چاره ای جز بردن هنگ کنگ، بحرین، کامبوج و عراق ندارد. دوم شدن در این گروه هم با احتمال بسیار بسیار کم باعث صعود خواهد شد. چیزی در حد 1 درصد!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1806

به "ضربه کمرشکن کره شمالی به تیم ملی؛ دوم شدن در گروه یعنی حذف در منامه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربه کمرشکن کره شمالی به تیم ملی؛ دوم شدن در گروه یعنی حذف در منامه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید