موتورسواری بانوان ایرانی و محدودیت هایی که نباید باشند

به گزارش تور تایلند ارزان، محمد مهدی حاتمی؛ بهناز شفیعی، بانوی موتورسوار ایرانی، یکی از شناخته شده ترین ورزشکاران موتورسوار در ایران است که حدود نیمی از عمر خود (بیش از 16 سال) را به طور حرفه ای با تمرین، مسابقه، پیست موتورسواری و موتورسیکلت گذرانده است. او به طور اتفاقی جذب ورزش موتورسواری شد و با این همه، خیلی زود توانست جای پای خود را در ورزشی که در ایران عمدتاً مردانه محسوب می شد، محکم کند و راهی این یا آن مسابقه بین المللی گردد.

موتورسواری بانوان ایرانی و محدودیت هایی که نباید باشند

خود او می گوید که به همراه چند نفر دیگر، سال ها به این در و آن در زده تا موتورسواری بانوان در ایران، فراتر از سطوح رسمی، در واقعیت هم به رسمیت شناخته گردد و بعضی تبعیض های جنسیتی که هنوز هم در فضای جامعه و ورزش ایران موج می زند، کنار زده گردد. با این همه، محدودیت ها هنوز هم هستند و ظاهراً، در بعضی موارد، فراتر از حدود قانونی و به شکل نوعی جدی گرفته نشدن ورزش بانوان به حضور خود ادامه می دهند. بهناز شفیعی، اما همچنان به جهت خود ادامه می دهد و هر چند گله هایی از مدیریت فدراسیون موتورسواری و اتوموبیل رانی دارد، قصد ندارد به انتخاب خود در زندگی پشت پا بزند.

او قرار بود در یک تور موتورسواری دور اروپا که اسپانسر آن شرکت خودروسازی BMW آلمان بود شرکت کند، اما شیوع کرونا برنامه هایش را به تعویق انداخته است. با این همه، اگر همه چیز درست پیش برود، این بار به جای یک اروپایی که با موتورسیکلت خود ایران را دور می زند، تا چند ماه آینده یک بانوی ایرانی دور اروپا را با موتورسیکلت خود خواهد گشت و در بعضی رویداد های فرهنگی و جانبی هم حضور خواهد داشت.

خانم شفیعی قبلاً اعلام نموده بودید که قرار است یک تور موتورسواری در کشور های اروپایی داشته باشید، که ظاهراً به دلیل همه گیری کرونا به تاخیر افتاده است. این برنامه به کجا رسید؟

بله، سال گذشته قرار بود یک تور دور اروپا داشته باشم که شرکت خودروسازی BMW هم اسپانسر آن شده بود و قرار بود از هزینه ویزا و اقامت تا هزینه موتورسیکلت و شرکت در بعضی برنامه های جانبی را هم پرداخت کند. اما متاسفانه به دلیل شیوع کرونا، این برنامه فعلاً به تاخیر افتاده است. با این همه، اگر همه چیز درست پیش برود و مسائل مربوط به اخذ ویزا که به خاطر کرونا ایجاد شده بر طرف شوند، مهرماه سال آینده این برنامه را شروع خواهیم کرد.

این برنامه چقدر طول می کشد و از چه کشور هایی عبور خواهید کرد؟

مدت زمان برنامه حدود 3 ماه است و قرار است طی آن از کشور هایی مانند هلند، آلمان، سوئد، فرانسه و چند کشور دیگر عبور کنیم. اقامت های کوتاه مدتی هم در بعضی کشور ها خواهیم داشت و قرار است در بعضی برنامه های جانبی، مانند فستیوال ها و ورک شاپ (workshop) ها هم شرکت کنم. اما همان طور که عرض کردم، فعلاً همه برنامه ریزی ها به دلیل شیوع کرونا جا به جا شده و قطعی نشده است. به هر حال پیگیر ماجرا هستیم و اسپانسر برنامه هم قول همکاری داده است.

اخیراً بعضی افراد از حضور بانوان در ورزش هایی مانند دوچرخه سواری و موتورسواری انتقاد نموده اند و حضور آن ها را در جامعه نگران نماینده خوانده اند. آیا شما هم تجربه مشابهی از نقدها یا محدودیت های این چنینی داشته اید؟

من شخصاً حدود 16 سال است که در حوزه ورزش موتورسواری فعالیت حرفه ای می کنم و طی این مدت، به همراه چند نفر دیگر از بانوان، زحمت های زیادی کشیدیم تا بتوانیم سد ها را بشکنیم و از جمله ورود بانوان موتورسوار به استادیوم آزادی را میسر کنیم. ما 3 سال زحمت کشیدیم تا بانوان در این حوزه یک تیم ملی داشته باشند و با این همه، هنوز هم محدودیت هایی برای ورزش بانوان وجود دارد و این محدودیت ها در رشته موتورسواری هم مانند خیلی دیگر از رشته های ورزشی سر جای خودشان هستند. موضوع نگران نماینده محدودیت های قانونی نیست، چرا که به محدودیت های قانونی باید در هر حال احترام گذاشت، اما متاسفانه شاهد هستیم که بعضی اوقات برخورد هایی فراتر از حوزه قانون و به دلیل اعمال سلیقه بعضی افراد اعمال می گردد که واقعاً توجیهی ندارد.

مثلاً طبق قوانین هدایت و رانندگی، موتورسواری بانوان در سطح شهر ممنوعیت دارد و ما هم به این قوانین احترام می گذاریم، اما موضوع اینجا است که در حوزه ورزش که قوانین از بانوان حمایت می نمایند هم محدودیت های خودساخته ای وجود دارد که نمی دانیم به چه دلیل اعمال می شوند. به عنوان نمونه، تهیه عکس و فیلم از موتورسواری بانوان در حین ورزش در پیست را ممنوع نموده اند و این در حالی است که من چنین چیزی را در قوانین مربوطه ندیده ام. حتی اگر ممنوعیت تصویربرداری از مسابقات را هم بپذیریم، ممنوعیت تصویربرداری از تمرین ها دیگر موضوعیتی ندارد و از آن مهم تر اینکه حتی این ممنوعیت به صفحات شخصی افراد در فضای مجازی هم کشیده شده و این در حالی است که ما با پوشش رسمی و پذیرفته شده فعالیت می کنیم و فکر نمی کنم از این نظر تا به حال مسئله ای بوده باشد.

به طور کلی، شخصاً به این نتیجه رسیده ام که شاید بعضی چهره ها در فدراسیون موتورسواری و اتوموبیل رانی با سکوداران مشکل دارند. منظورم این است که از آنجا که تعداد بانوان سکودار در این رشته زیاد نیست، به نظر می رسد مشکل در واقع تا حدی شخصی شده و از حیطه رعایت قوانین و دستورالعمل ها خارج شده است. به همین دلیل من شخصاً تصمیم گرفته ام که از حجم فعالیت های خودم کم کنم و به همین دلیل نزدیک یک سال است که دیگر در استادیوم آزادی تمرین نمی کنم.

مسائل دیگری هم در این زمینه وجود دارد که باز هم به نوعی تبعیض در حیطه ورزش بانوان محسوب می گردد. مثلاً، سانس تمرین بانوان در استادیوم آزادی از نظر زمانی به قدری محدودیت دارد که افراد مبتدی و غیرمبتدی با هم در یک زمان تمرین می نمایند و این، احتمال بروز حادثه را برای افراد بالا می برد. جالب اینجا است که محدودیت های این چنینی برای آقایان وجود ندارد.

بار ها به این موضوع اعتراض نموده ایم و در حالی که هر حادثه ای می تواند هزینه اقتصادی و حتی جانی به دنبال داشته باشد، توجهی به این موضوع نشده است. حتی جالب اینجا است که شهریه و هزینه تمرین در این زمینه هم برای افراد مبتدی و غیر مبتدی یکسان است و حتی اهمیتی ندارد که کسی در این حوزه مدال آور بوده یا نه. شاید این موضوعات برای خیلی ها مهم نباشد، اما برای کسانی که عمر خود را پای ورزش می گذارند و شاهد این هستند که کوچک ترین مسایل رعایت نمی شوند، موضوعات این چنینی اهمیت زیادی پیدا می نمایند.

قبلاً گفته بودید که مشغول اجرای بعضی صحنه های بدلکاری در سینما هم هستید، آیا همچنان هم در این حوزه فعالیت می کنید؟

راستش را بخواهید نه. فعلاً که تقریباً تمام امور زندگی آدم ها به خاطر شیوع کرونا مختل شده و من هم مثل بقیه به همین دلیل برنامه هایم را تغییر داده ام. اما چند سال پیش، به دلیل علاقه شخصی به خانم نیکی کریمی و فعالیت ایشان در سینما، در فیلم آذر با ایشان در زمینه بدلکاری همکاری داشتم، ولی تصمیم گرفته ام که دیگر در این زمینه فعالیتی نداشته باشم.

ولی به هر حال امیدوار هستیم و این امید را هم داریم که سال 1400، سال بهتری برای مردم ایران، ورزش ایران و به خصوص ورزش بانوان باشد. من هم به سهم خودم سال جدید را به ایرانی ها تبریک می گویم و از صمیم قلب امیدوارم سال جاری برای آن ها سال بهتری در مقایسه با سال 1399 باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1750

به "موتورسواری بانوان ایرانی و محدودیت هایی که نباید باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موتورسواری بانوان ایرانی و محدودیت هایی که نباید باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید