چرا والیبال بانوان ایران همچنان درجا می زند؟

به گزارش تور تایلند ارزان، نتایج ضعیف نمایندگان والیبال بانوان ایران در رقابت های آسیایی زنگ خطری برای فدراسیون والیبال است که اگر به موقع به آن توجه نشود خسارت های زیادی را در پی خواهد داشت.

چرا والیبال بانوان ایران همچنان درجا می زند؟

به گزارش خبرنگاران، والیبال بانوان ایران در چند ماه اخیر رقابت های مختلفی را چون قهرمانی والیبال نوجوانان دختر آسیا، قهرمانی والیبال جوانان دختر زیر 19 سال آسیا و جام باشگاه های والیبال بانوان آسیا را پشت سر گذاشته و در شهریور ماه امسال نیز به جام کنفدراسیون ها اعزام می گردد.

پیش از شروع این رقابت ها امیدواری زیادی برای حضور قدرتمند تیم های ایران و ارتقاء صندلی آنها وجود داشت، اتفاقی که سال ها همچون آرزویی در بین جامعه والیبال وجود دارد.با این حال والیبال بانوان در گیر و دار توجه به تیم های مردان کمتر مورد توجه بوده است. بانوان والیبال ایران هرچند طی سال گذشته به اردوها و رقابت های مختلفی اعزام می شدند اما عدم ارتقاء مناسب صندلی آنها، نشان از عدم توجه مدیریت مردانه مسئولان دارد. برای مثال ضعف در برگزاری دیدارهای تدارکاتی، عدم جذب مربی کارکشته خارجی و عدم پویایی لیگ و ثبات باشگاه ها در بخش زنان نشان دهنده فرایند نه چندان مطلوب این حوزه است.

نسرین خزانی مربی باسابقه والیبال بانوان با بیان اینکه ای کاش مسئول و رئیسی داشتیم که امکانات را به طور مساوی بین مردان و زنان تقسیم می کرد، گفت: اگر به یک مردی یک میلیارد و 600 میلیون می دهند می توانند 400 میلیون هم برای بانوان هزینه نمایند ولی این کار را انجام نمی دهند. برای پنج بازیکن مرد، بالای یک میلیارد هزینه می نمایند ولی برای یک تیم کامل خانم ها که شامل حدود 20 نفر است 500 میلیون هم هزینه نمی نمایند. این مسائل را که نمی توانیم حل کنیم، آقایان هم دوست ندارند حل نمایند. کسی هم نیست به دادمان برسد پس باید بگوییم خداحافظ.

مائده برهانی کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان نیز در گفت وگو با خبرنگاران ضمن بیان این موضوع که نباید بحث جنسیت در این زمینه مطرح باشد گفت: چه مرد و چه زن باید توجه ویژه ای به ورزش بانوان داشته باشند و از بهترین شرایط برای پیشرفت بانوان استفاده نمایند.

هرچند که مطالبات جامعه را در این حوزه نمی توان نادیده گرفت، اما مطالبه ای که معمولا در نتیجه خوراک تک جنسیتی رسانه ها بویژه صدا و سیما شکل گرفته است، باعث می گردد تا مدیران و روسای فدراسیون های مختلف برای بهتر دیده شدن در قاب دوربین و توجیه افکار عمومی، بیشتر تمرکزشان را بر بخش مردان بگذارند.

تغییر مدیریت در فدراسیون والیبال اگر چه اما و اگرهایی را به وجود آورد اما امیدواری های زیادی وجود داشت تا شاید والیبال زنان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. انتخاب کعبی زاده همراه شد با وعده اش در خصوص استفاده از مربی خارجی. هر چند تجربه مایدا چیچیچ نگرانی استفاده از مربیان کم تجربه را به وجود آورده بود اما با تاکید کعبی زاده بر استفاده از مربیانی که تجربه راهنمایی تیم های خوب را دارند امیدواری ها دوباره جان گرفت.

کعبی زاده در اردیبهشت 1397 در این مورد به خبرنگاران گفت: در انتخاب مربیان فقط آسیا را در نظر نمی گیریم، رزومه های مختلف، مربیان مختلف و شاید اروپا را آنالیز کنیم اما حتما به مربیانی که تجربه دارند، توجه می کنیم.

هرچند هنوز با گذشت سه ماه گزینه های فدراسیون والیبال برای راهنمایی تیم زنان معرفی نشده است اما بنا بر گفته نایب رئیس بانوان فدراسیون والیبال همچنان با مربیان خارجی درحال مذاکره هستند.

خزانی هم به سابقه حضور مربی خارجی در ایران اشاره و چون کعبی زاده بر استفاده از مربی باتجربه تاکید نمود و گفت: اگر قرار است مثل گذشته از مربی خارجی استفاده کنیم تاثیری ندارد. کسی که انتخاب می گردد باید اطلاعات کامل در خصوص تیم های آسیای شرقی داشته باشد. اگر مربی بدتری نسبت به آنها انتخاب گردد چه فایده دارد ما که هزار بار به این تیم ها باخته ایم و هنوز هم نمی دانیم باید چه کار کنیم که حالا کسی را انتخاب و پول زیادی خرجش نمایند ولی بی نتیجه باشد، مثل مایدا چیچیچ که از اروپا آمد و در زندگی اش مربیگری نکرده بود.

اما حضور ضعیف نمایندگان ایران در رقابت های مختلف آسیایی در بخش بانوان هرچند که در هیاهوی بازی های لیگ ملت های والیبال مردان تا حدودی از نگاه ها پنهان ماند اما باید به تک تک آنها توجه کرد.

30 اردیبهشت ماه امسال تیم ملی والیبال نوجوانان دختر ایران با راهنمایی میترا شعبانیان به رقابت های قهرمانی نوجوانان دختر آسیا که در تایلند برگزار گردید، اعزام شد که با کسب سه پیروزی و سه شکست با دو پله صعود نسبت به دور قبل در صندلی هفتم آسیا نهاده شد. ارتقای رتبه آرامی که بسیاری ترجیح دادند نیمه پر آن را ببینند.

20 خرداد ماه تیم دیگری از ایران راهی مسابقه های قهرمانی والیبال دختران زیر 19 سال شد راهنمایی این رده ملی بر عهده ابراهیم وادی بود. این تیم رقابت های آسیایی را با پیروزی شروع کرد اما پس از آن تیمی که به گفته کعبی زاده 9 ماه در اردوی آماده سازی بود تنها با یک پله صعود نسبت به قبل، هشتم آسیا شد.

پس از این، جام باشگاه های والیبال بانوان آسیا برگزار گردید. پیکان با 12 بازیکن که نزدیک به 10 نفر آنها از بازیکنان تیم ملی والیبال بزرگسالان تشکیل شده بود راهی قزاقستان شدند. در واقع اگر واقع بین باشیم در اصل ترکیب تیم ملی ایران به مصاف تیم های باشگاهی آسیا رفت.

نتیجه کسب شده ششمی آسیا بود بدون ارتقاء صندلیی نسبت به دور قبل. بازهم بدون بازی تدارکاتی برون مرزی تیمی به رقابت اعزام شد و تنها با حفظ صندلی دور قبل برگشت. این اتفاق هشداری برای فدراسیونی است که در شهریور ماه AVC کاپ را پیش رو دارد.

خزانی در این مورد گفت: حدود 12 سال است که به مسابقه های مختلف اعزام می شویم و بعد از این مدت هنوز هم نمی توانیم چین تایپه و اندونزی را ببریم، می دانیم تیم های آسیای شرقی سرعتی هستند و پرش های بالایی دارند ولی چرا نمی توانیم در این مدت اشکال هایمان را رفع کنیم. اطمینان دارم که از نظر تکنیکی تمام تیم های آسیای شرقی از ما بهتر و سریع تر کار می نمایند. در تکنیک دچار مشکل هستیم و به آن دقت نمی کنیم و با اینکه می دانیم سرعت تیم های آسیای شرقی بالا است اما چرا نباید قبل از اینکه اعزام شویم سرعتمان را زیاد کنیم. یا آگاهی و علم این کار را نداریم و یا بلد نیستیم. خیلی دردآور است که بعد از حدود 12 سال هنوز به تیم های آسیای شرقی می بازیم، حالا اندونزی هم به آنها اضافه شده است. بخدا ناراحت می شوم که چرا این اتفاق برای والیبالمان می افتد. البته به شما قول می دهم از این بدتر هم خواهد شد چون اشکال داریم.

برهانی کاپیتان تیم ملی نیز مشکل عمده والیبال بانوان ایران را لیگ این رشته دانست و گفت: تا زمانی که لیگ فعال و پویایی نداشته باشیم پیشرفت والیبالمان در آسیا کند خواهد بود. ارتقای صندلی ابزار می خواهد. با این مسیری که در والیبال بانوانمان طی می کنیم مردم نباید منتظر نتایج خیلی خوب باشند.

همواره و در بیشتر رشته های ورزشی مکررا شنیده ایم که لیگ پویا تیم ملی پویایی را ایجاد می نماید اما هنوز در این بخش مسائل زیادی داریم به گونه ای که برهانی بیان نمود: در لیگ مان فقط دو باشگاه خوب حضور دارند باقی تیم ها در حد حضور هستند و حتی پول بازیکن هایشان را هم نمی دهند در واقع یک لیگ همینطوری داریم.

خزانی نیز در خصوص لیگ والیبال بانوان بیان نمود: در لیگ از نظر اقتصادی حمایت نمی شویم. حتی اگر این اتفاق بیفتد جا خالی می نمایند و به تعهداتشان عمل نمی نمایند که این کار خیلی بد است و از مسائل لیگمان محسوب می گردد.

دختران والیبالیست ایران پتانسل خوبی دارند که کافی است به آنها توجه گردد. این موضوع در سایر بخش های ورزش بانوان چون فوتسال قابل مشاهده است که با حمایت فدراسیون فوتبال برای دو دوره پیاپی جام قهرمانی آسیا را از آن خود کرد. والیبال بانوان ایران نیز چنین همتی را می طلبد. مطالبه ای که نه تنها فدراسیون والیبال در قبال آن مسئول است بلکه وزارت ورزش نیز به عنوان متولی ورزش کشور در مقام پاسخگویی آن قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 906

به "چرا والیبال بانوان ایران همچنان درجا می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا والیبال بانوان ایران همچنان درجا می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید