کاهش تراز آب دریای خزر ، بروز مسائل در بنادر روسیه و قزاقستان

به گزارش تور تایلند ارزان، مدیرکل مرکز علوم جو و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور از کاهش تراز آب دریای خزر اطلاع داد که باعث بروز مسائل زیست محیطی و اختلال در عملیات بندری شده است.

کاهش تراز آب دریای خزر ، بروز مسائل در بنادر روسیه و قزاقستان

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرنگاران از ساری،بهزاد لایقی مدیرکل مرکز علوم جو و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه تراز آب دریای خزر در حال کاهش است، گفت: این پدیده باعث بروز مسائل زیست محیطی در تالاب ها و بعلاوه اختلال در عملیات بندری شده است.

او با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین نشست کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر، اضافه کرد: این کمیته از سال 1374 آغاز به فعالیت نموده است. در سال 1392 موافقنامه این کمیته به امضای 5 کشور حاشیه دریای خزر رسیده و در مجالس این کشور ها تصویب شد که این به معنای لازم الاجرا بودن توافقنامه است.

لایقی گفت: هدف موافقنامه ایجاد یک شبکه مشترک پایش و پیش بینی شرایط دریای خزر از لحاظ هواشناسی و آب شناسی به ویژه در حوزه تراز آب دریای خزر و پارامتر های دیگر مانند شرایط دریا و شرایط جوی در این منطقه ها است. لازمه اینکار این است که بین این کشور ها ارتباط و همکاری های تبادل داده به صورت آنلاین اتفاق افتد. بعلاوه باید خدماتی که در همه این کشور ها فراوری می گردد به اشتراک گذاشته گردد.

او اضافه کرد: این همکاری اکنون در بعضی از زمینه ها در حال اجرا است به عنوان مثال اکنون داده های تراز آب دریای خزر و بعلاوه داده های ورودی رودخانه هایی که داخل دریای خزر می ریزند، بین کشور ها به اشتراک گذاشته می گردد. در قدم های بعدی در پی آن هستیم که داده های بارشی که در حوزه آبریز دریای خزر اتفاق می افتد نیز به اشتراک گذاشته گردد که یاری بزرگی برای پیش بینی تراز آب دریای خزر خواهد بود.

لایقی با بیان اینکه تراز آب دریای خزر طی حدود 50 سال گذشته نوسانات زیادی داشته است، گفت: این مساله پیشتر باعث شده بود که در بعضی منطقه ها با افزایش تراز آب مسائلی در منطقه ها ساحلی به وجود بیاید. اما اکنون تراز آب در فرایند کاهشی قرار گرفته است که این مساله مسائل زیست محیطی عدیده ای، به ویژه در تالاب ها ایجاد نموده است.

او اضافه کرد: کاهش تراز آب خزر بعلاوه باعث بروز مسائلی برای بنادر حاشیه این دریا شده است. البته از آنجا که شیب دریا در سمت کشور ما تند است، این مشکل هنوز خود را در بنادر شمالی ایران نشان نداده است، اما در بخش شمالی دریای خزر و در سواحل کشور قزاقستان و روسیه کاهش تراز آب محسوس تر است و تاثیر عمده ای در فعالیت های ساحلی آن ها و بحث هایی مانند کشتیرانی و ماهیگیری داشته است.

لایقی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته در بیست و پنجمین نشست کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر، گفت: در این جلسه ما پیگیر مصوب کردن مقررات داخلی کمیته بودیم، چراکه پس از امضای موافقنامه در پی آن هستیم که نحوه ارتباط کاری بین اعضا داخل کمیته تعیین گردد. همینطور باید یک برنامه عملیاتی در سطح ملی و منطقه ای مصوب شده که هر کشور تعهدات خود را در زمینه ایجاد شبکه مشترک پایش و نظام پیش بینی دریای خزر اجرا کند.

مدیرکل مرکز علوم جو و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور اضافه کرد: بحث های دیگر مربوط به تبادل اطلاعات داده ای و توسعه محصولاتی که به صورت مشترک از طرف 5 کشور حاشیه دریای خزر در حال تهیه و فراوری است، بود.

س

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2020

به "کاهش تراز آب دریای خزر ، بروز مسائل در بنادر روسیه و قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تراز آب دریای خزر ، بروز مسائل در بنادر روسیه و قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید