9 اثر تاریخی قم ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم از ثبت 9 اثر تاریخی قم در فهرست آثار ملی اطلاع داد.

9 اثر تاریخی قم ثبت ملی شد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، حمید یزدانی، با اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته ثبت سازمان میراث فرهنگی که با حضور کارشناسان، صاحب نظران و مسئولان مربوطه برگزار گردید قلعه خشتی دیرگچین، سرای احمدزاده، سرای نو، مزرعه احمدآباد، خانه کرمانی ها، تکیه روستای کاسوا، خانه پایین قلعه قمرود، مجموعه زنبورک، مجموعه بناهای تاریخی روستای حسین آباد نیزار واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم ادامه داد: قلعه خشتی دیرگچین در نزدیکی کاروانسرای تاریخی دیرگچین قرار داد که با توجه به شکل بنا، فرم معماری، اثر متعلق به دوره قاجار است اما به نظر می رسد در دوره صفویه و در زمان رونق کاروانسرای دیر گچین و به منظور پذیرش اسکان کاروان ها و اقامت مسافران مازاد بر ظرفیت پذیرایی کاروانسرای دیر گچین، قلعه خشتی را بنا نهاده اند. این اثر با توجه به مصالح غالب آن قلعه خشتی نامیده می گردد.

حمید یزدانی با بیان این که سرای احمدزاده در شهر قم و در نزدیکی چهار راه بازار واقع است، گفت: این بنا با وجود قرارگیری در هسته مرکزی شهر با کم توجهی و کم لطفی فراوانی روبرو است و به مرور زمان دچار آسیب ها و تخریب های فراوانی شده است. لذا امید می رود با ثبت این اثر در فهرست آثارملی ایران و تهیه طرح مرمت و اجرای اقدامات حفاظتی اضطراری از تخریب بیشتر آن جلوگیری گردد.

وی با اشاره به این که سرای نو در شهر قم و در نزدیکی سه راه بازار واقع شده، اضافه کرد: سرای نو از اولین نمونه های مراکز خرید مدرن- پاساژهای امروزی، در استان قم می باشد که سیستم نورگیری منحصر به فرد و همچنین تزئینات آجری سردر ورودی بنا، از لحاظ معماری واجد ارزش است. این اثر بخاطر قرارگیری در محدوده بازار استان قم، شرایط ایده آلی جهت سرمایه گذاری دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: خانه کرمانی ها متعلق به دوره قاجار در شهر قم و در خیابان 55 متری عماریاسر قرار گرفته است از آنجا که این بنا سال ها خوابگاه طلاب کرمانی مقیم قم بوده است به همین عنوان هم نامگذاری شده است.

یزدانی اظهار کرد: مزرعه احمد آباد نیز در محدوده بخش کهک واقع است و این مجموعه شامل کوشک و حمام است که مانند نمونه های دیگر مزارع تاریخی استان برای تأمین نیازهای زندگی مالک مجموعه مورد استفاده بوده است.

وی با بیان اینکه تکیه روستای کاسوا در روستایی به همین نام و در بخش خلجستان واقع شده است، گفت: با توجه به معماری و ساختمان های مشابه مانند تکیه تجریش و تکیه تفرش، به احتمال زیاد تکیه کاسوا نیز به اواسط دوره قاجار تعلق دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم ادامه داد: خانه پایین قلعه قمرود در بخش مرکزی، مجموعه بناهای روستای حسین آباد نیزار شامل آب انبار، مسجد و یک برج و همچنین مجموعه روستای زنبورک شامل قلعه، حمام، مسجد و آسیاب از دیگر آثار استان قم بود که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 26 تیر 1398 شناسه مطلب: 289

به "9 اثر تاریخی قم ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 اثر تاریخی قم ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید