انتقاد از اطلاع رسانی ناکافی وزارت راه برای ثبت نام در سامانه املاک و مستغلات

به گزارش تور تایلند ارزان، تهران (پانا) - رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید براینکه مردم در کشورهای پیشرفته جهان سالهاست برای عایدی سرمایه، خانه خالی یا زندگی لوکس مالیات می پردازند از اطلاع رسانی ناکافی وزارت راه به مردم برای ثبت نام اطلاعات مالک و موجر بودن خود در سایت سامانه ملی املاک و مستغلات انتقاد کرد.

انتقاد از اطلاع رسانی ناکافی وزارت راه برای ثبت نام در سامانه املاک و مستغلات

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت وگو با خبرنگار پانا بیان کرد: یکی از اولویت دار ترین برنامه ها در هر کشوری ساخت مسکن است. کشوری مانند چین بیشترین ساخت و ساز مسکن را دارد و ایران نیز سالانه حداقل به 800 هزار واحد جدید نیازمند است البته در این زمینه اختلاف نظرهایی وجود دارد و برخی معتقدند باید سالانه یک میلیون و عده ای معتقدند یک میلیون و 200 هزار شغل در سال باید ساختته شود.

ثبت درست اطلاعات می تواند یک برنامه آماری درست نیز در اختیار برنامه ریزان و سیاستگذاران کشور قرار دهد. در خلاء آمار ناکافی از میزان مستاجران، مالکان یا واحدهای خالی به طور قطع نمی توان برنامه ریزی درستی هم داشت

وی با تاکید براینکه مهمترین بحث در خصوص مسکن در کشور ما عدم تعادل میان تقاضا و عرضه است، اظهار کرد: طبیعی با افزایش عرضه مسکن تقاضا نیز متعادل می شود و این شرایط بر تناسب قیمت ها تاثیر مستقیم خواهد داشت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره اخذ مالیات از خانه های خالی اظهار کرد: مالیات کنترل کننده ثروت است . اکنون مباحثی درباره اخذ مالیات از عایدی سرمایه ، مالیات بر خانه های خالی ، مالیات از خانه های لوکس و لاکچری که بیش از 10 میلیارد تومان قیمت دارند و اخذ مالیات از خودروهای بیش از یک میلیارد تومان مطرح است. در بسیاری از کشورهای جهان اول و دوم سالیان سال است که این مالیات ها از شهروندان اخذ می شود.

مردم به سامانه ملی املاک اعتماد کنند

وی اضافه نمود: اخذ مالیات از خانه های خالی براساس ماده 45 قانون مالیات های مستقیم مصوب شده است و این انتظار وجود دارد که شهروندان به سامانه ملی املاک و مسکن اعتماد کرده و اطلاعات خود را در آن ثبت کنند تا مشمول اخذ مالیات از خانه های خالی نشوند.

خسروی بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی باید در این زمینه اطلاع رسانی بیشتری داشته باشد تا بتواند اعتماد شهروندان را ایجاد کند. طبیعی است ثبت درست اطلاعات می تواند یک برنامه آماری درست نیز در اختیار برنامه ریزان و سیاستگذاران کشور قرار دهد. در خلاء آمار ناکافی از میزان مستاجران، مالکان یا واحدهای خالی به طور قطع نمی توان برنامه ریزی درستی هم داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1774

به "انتقاد از اطلاع رسانی ناکافی وزارت راه برای ثبت نام در سامانه املاک و مستغلات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از اطلاع رسانی ناکافی وزارت راه برای ثبت نام در سامانه املاک و مستغلات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید