اوضاع مدیران و کارکنان در دورکاری، درخواست برای ادامه تا انتها کرونا

به گزارش تور تایلند ارزان، بررسی ها نشان می دهد که بیش از 90 درصد از کارمندان و 77 درصد از مدیران دستگاه های اجرایی از دورکاری ها رضایت دارند و معتقدند که دورکاری ها تا انتها دوران کرونا باید ادامه پیدا کند.

اوضاع مدیران و کارکنان در دورکاری، درخواست برای ادامه تا انتها کرونا

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته، به تدریج شرایط حضور کارکنان در سازمان ها و دستگاه های اجرایی با تغییراتی روبرو و بسته به شرایط محدودتر شد؛ به طوری که از اسفند ماه ساعت حضور محدود و در ادامه با توجه به پیک های کرونا و شرایط نامناسبی که ایجاد شد از میزان حضور کارکنان کاسته شده و حتی در مقطعی به تعطیلی ادارات کشید.

سازمان ادارای و استخدامی به استناد گزارشی تحت عنوان مستندسازی تجارب دستگاه های اجرایی در شرایط کرونا، اطلاعاتی منتشر کرده که طی آن بررسی هایی در مورد دورکاری در دستگاه های اجرایی اجرا شده است.

91 درصد دورکارند

دراین بررسی از مجموع 190 دستگاه اجرایی دعوت به مشارکت در این پیمایش شده بودند 89 دستگاه اجرایی

کشور و در بازه زمانی نیمه فروردین تا 19 آبان ماه امسال پاسخگو بوده اند و یک میلیون و 181 هزار و 42 نفر از کارکنان شاغل در دستگاه های مشارکت کننده داشته اند.

نتیجه این بررسی نشان می دهد که 81 دستگاه از 89 دستگاه پاسخگو(91 درصد) اعلام کرده اند که در بازه زمانی اسفندماه سال گذشته تا آبان ماه امسال برنامه دورکاری داشته اند، به عبارتی تنها هشت دستگاه اجرایی(10 درصد) در این بازه زمانی برنامه ای برای دورکاری کارمندان خود نداشته اند. این در حالی است که کارکنان 70 دستگاه دسترسی به تجهیزات ارتباط کاری داشته اند و 19 دستگاه از این تجهیزات برخوردار نبوده اند.

89 درصد کارکنان در دسترس بوده اند

در حالی که برخی از کارکنان دستگاه ها تجهیزات ارتباط تعاملی و مداوم با محل کار نداشته اند، 89.2 درصد از کارکنان در زمان مناسب در دسترس بوده اند.

همچنین بیش از 84.7 درصد از کارهای سازمان ها در زمان مقرر اجرا شده و بیش از 83.3 درصد از کارهای اجرا شده از کیفیت مطلوب برخوردار بوده اند.

77 درصد مدیران راضی اند

رضایتمندی مدیران و کارکنان از کیفیت کار گروهی است. 78.44 درصد از پاسخگویان اعلام کرده اند که در این بازه زمانی و در کارهای گروهی که به صورت دورکاری اجرا شده، از کیفیت نهایی کار رضایت داشته اند.

بیش از 77 درصد از مدیران دستگاه های اجرایی از دورکاری کارکنان خود رضایت داشته اند. نکته قابل توجه این است که 90.8 درصد از کارکنان دستگاه ها نیز از دورکاری راضی بوده اند.

جریان دورکاری کارکنان در دوران کرونا

گفتنی است که از اسفندماه که به مرور محدودیت هایی در زمان حضور کارکنان ایجاد شد در ابتدا ساعت های کاری به 8 تا 13 تغییر کرد و در ادامه در ایام نوروز حضور روزانه کارکنان محدودتر شد؛ به گونه ای که از پنجم تا بیستم فروردین ماه حضور کارکنان به صورت یک سوم بود و دو سوم دیگر به صورت دورکار بودند.

اما بعد از آن و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد که از 23 فروردین کارکنان به صورت دو سوم در محل کار حاضر شوند، از این رو با ابلاغ بخشنامه سازمان اداری و استخدامی به دستگاه ها و سازمان ها اعلام شد که یک سوم دیگر از طریق دورکاری و یا اعطای مرخصی به صورت نوبت بندی از حضور در محل کار معاف شوند.

افرادی که از مرخصی استفاده می کنند نیز استحقاقی محسوب نمی شدند، در عین حال که ساعت کاری نیز به 7 تا 14 تغییر کرد ولی در ادامه در خردادماه تصمیم به برگشت کارکنان به محل کار گرفته شد و ساعت حضور به 7:30 تا 14:30 رسید.

در ادامه با توجه به پیک های کرونا با توجه به مجوزی که برای دورکاری وجود داشت نحوه آن بسته به شرایط استان ها توسط استانداری تعیین شد تا اینکه با شدت دریافت شیوع این بیماری درآذرماه محدودیت های شدیدتری از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال شد.

بر این اساس سازمان اداری و استخدامی در بخشنامه ای به دستگاه های اجرایی گفت که دستگاه های مرتبط با ماموریت های اساسی و ضروری، در محدودیت های آینده می توانند در شرایط قرمز تا 50 درصد، شرایط نارنجی یک سوم نسبت به کاهش حضور کارکنان خود اقدام کنند در مناطق با شرایط زرد نیز می توانند کارکنان به طور کامل حضور داشته باشند.

اما طولی نکشید که تصمیم به تعطیلی یک هفته ای ادارات گرفته شد و بعد از آن به بهبود شرایط بار دیگر دورکاری به صورت درصدی اعمال شده و ادامه دارد.

دورکاری کارکنان ماجرای محدود به کرونا نیست و در سال 1389 بود که هیات دولت طی مصوبه ای مجوز دورکاری کارکنان بر اساس شرایط شغلی اعلام کرده بود که حتی در اسفندماه سال گذشته و در جریان ویروس کرونا سازمان اداری و استخدامی با بخشنامه ای به دستگاه ها گفت که می توانند طبق این مصوبه دولت کارکنان خود را بنا به پست و شرایط شغلی و امکانی که دارند دورکار کرده و بلامانع است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1640

به "اوضاع مدیران و کارکنان در دورکاری، درخواست برای ادامه تا انتها کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوضاع مدیران و کارکنان در دورکاری، درخواست برای ادامه تا انتها کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید