باتلاق ها نگهبان خطوط ساحلی هستند!

به گزارش تور تایلند ارزان، تهران (پانا) - محققان دریافتند که باتلاق ها می تواند از خطوط ساحلی در برابر هوای نامساعد محافظت کند.

باتلاق ها نگهبان خطوط ساحلی هستند!

به گزازش ایسنا، نتایج تحقیق منتشر شده محققان نشان داد باتلاق ها در خطوط ساحلی جهان می تواند نقش بسزایی در کاهش آسیب های ناشی از طوفان و افزایش سطح دریا داشته باشد.

محققان به رهبری موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با انجام آزمایش و شبیه سازی گیاهان باتلاقی دریافتند گیاهان باتلاقی یک چرخه بازخورد مثبت را ارائه می دهد که نه تنها به تثبیت بلکه ایجاد سرزمین های ساحلی شکننده کمک و آن را در برابر حوادث شدید ناشی از تغییرات آب وهوا مقاوم تر می کند.

هیدی نپف، محقق ارشد مطالعه و استاد مکانیک سیالات در MIT، می گوید: وقتی به مرداب می روید اغلب مشاهده می کنید گیاهان در منطقه های مرتب شده اند. گیاهان در امتداد حاشیه انعطاف پذیری بیشتری دارند زیرا از آن برای کاهش نیروهای موجی استفاده می کنند اما در منطقه ها دیگر گیاهان انعطاف پذیری کمتر و برگ بیشتری دارند. این فرایند به تدریج با گیاهان برگ دار، محکم تر و موثرتر در جذب انرژی موج مشاهده می شود.

اگر چه پیش از این ظرفیت های حفاظتی گیاهان مرداب در برابر آب وهوای نامناسب به خوبی شناخته شده اما این مطالعه اولین بررسی است که جزئیات مورفولوژی گیاهان مانند تعداد و فاصله برگ های انعطاف پذیر و ساقه های محکم تر همچنین فعل و انفعالات پیچیده جریان ها و امواج از جهات مختلف را شامل می شود تا دریابد چه میزان زمین باتلاقی با چه نوع گیاهانی برای تامین سطح بهینه حفاظت مورد نیاز است. علاوه بر این این پژوهش می تواند روشی کمی برای برآورد ارزش باتلاق ها ارائه دهد.

محققان اظهار کردند: این روش به شما این امکان را می دهد که به طور دقیق بیان کنید که 40 متر باتلاق امواج را تا حد زیادی کاهش می دهد و از این یافته ها می توانید با شبیه سازی ساحلی برای بازسازی وسیع و برنامه ریزی ساحلی استفاده کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2030

به "باتلاق ها نگهبان خطوط ساحلی هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باتلاق ها نگهبان خطوط ساحلی هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید