عظیم ترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس

به گزارش تور تایلند ارزان، خبرنگاران : به اعتقاد کارشناسان رفتار توده وار اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار سهام پدیده صف را به عظیم ترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس کشور تبدیل نموده است.

عظیم ترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، معضلات بازار سرمایه برای معامله گران تمامی ندارد؛ یک روز هنگ هسته معاملاتی، یک روز قطعی سیستم معاملاتی کارگزاری ها و اخیرا صف های خرید یا فروش میلیونی که عملا بازار را قفل می نماید و چه در روز مثبت و چه در روز منفی اجازه معامله را به سهامداران نمی دهد.

>>>>> در همین رابطه بخوانید:

موج مجدد فروش ها در بورس

پیش بینی سه کارشناس از آینده بورس

عظیم ترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس

به اعتقاد کارشناسان رفتار توده وار اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار سهام پدیده صف را به عظیم ترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس کشور تبدیل نموده است. به اعتقاد آنها افزایش دامنه نوسان می تواند بورس را از اتکا به صف رها سازد.گرچه بعضی تحلیلگران ناآگاهی تازه واردان و رفتارهای هیجانی آنان را علت تشکیل صف های خرید و فروش طولانی و عجیب می دانند، اما همین عده بر این باورند ضعف سیستم معاملاتی و محدود بودن دامنه نوسان مزید بر علت شده است.

>>>>بیشتر بخوانید؛

عظیمترین عرضه اولیه سهام در تاریخ به فروش می رسد؟

سناریوهایی برای هفته نیمه تعطیل بورس

پیغام روز آشفته بازار سهام؛ سقف کوتاه نوسان در بورس

عرضه اولیه های هفته آینده بورس کدامند؟

از این رو با بهبود سیستم معاملاتی و تغییر دامنه نوسان می توان این معضل را برطرف و صف های خرید و فروش را جمع کرد تا بازار روی تعادل را به خود ببیند. روزبه شریعتی، تحلیلگر بازار سرمایه چند عامل را باعث تشکیل صف های خرید و فروش میلیونی در بازار فعلی می داند و تاکید می نماید باید این مشکل زودتر حل شود تا بازار به تعادل برسد. چون به گفته او در بازاری که یا صف خرید است یا صف فروش امکان معامله از بین می رود و بازار خاصیت خود را از دست می دهد.

ضعف سیستم معاملاتی

او در شرح دلیل تشکیل صف های طولانی فروش یا خرید در بازار فعلی به دنیای اقتصاد می گوید: یکی از دلایلی که باعث می شود ما شاهد تشکیل صف های خرید یا فروش میلیونی در بازار سرمایه باشیم ضعف سیستم معاملاتی است. وقتی سیستم معاملاتی قابلیت این را ندارد که به سهامداران قیمت آنلاین و دقیق سهم را نشان دهد باعث می شود خریدار برای خرید مثبت پنج را هدف بگیرد و برای فروش هم منفی پنج را در نظر بگیرد. بنابراین در بازار منفی صف فروش و در بازار مثبت صف خرید طولانی و عجیب شکل می گیرد.

این تحلیلگر بازار سرمایه اضافه می نماید: یک مشکل دیگر سیستم معاملاتی ما کندی آن است که یا از قیمت عقب است یا سفارش را ثبت نمی نماید یا دیر ثبت می نماید. به عبارت دیگر معامله گر باید نیم ساعت آینده را پیش بینی کند و بعد سفارش خود را وارد کند. چون وقتی سفارش را وارد می نماید ممکن است نیم ساعت طول بکشد تا آن سفارش در سامانه بنشیند. بنابراین یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود سهامداران یا در صف خرید یا در صف فروش باشند مشکل و ضعف سیستم معاملاتی است.

عدم آگاهی سهامداران

شریعتی دلیل دیگر تشکیل صف های خرید و فروش میلیونی را عدم آگاهی سهامداران تازه وارد به بازار سرمایه می داند و می گوید: در کنار ضعف سیستم معاملاتی، عدم آشنایی بعضی سهامداران به ویژه سهامداران جدید این مساله را تشدید نموده است. یک و نیم میلیون سهامدار جدید که در چند ماه اخیر به جمع معامله گران بازار سرمایه اضافه شده اند در شش ماه گذشته یا در صف خرید بودند یا در صف فروش. یعنی فضایی غیر از این دو حالت را که فضای تعادل است تجربه نکردند و با آن آشنا نیستند. او یکی از راهکارهای جمع شدن صف های خرید و فروش میلیونی را تغییر حجم مبنا و دامنه نوسان می داند و در این باره شرح می دهد: اخیرا دوستانی که در بازار تجربه دارند و جزو قدیمی ها محسوب می شوند جلسه ای با مسوولان سازمان داشتند که این مساله مطرح شد. البته مدل تغییر حجم مبنا و دامنه نوسان باید بیشتر مطالعه و آنالیز و سپس جمع بندی شود اما می توان گفت تنها مدلی که اکنون می تواند صف های خرید و فروش را جمع کند همین مدل تغییرات حجم مبنا و دامنه نوسان است. شریعتی در همین حال یادآور می شود: حذف دامنه نوسان برای بازار ما زود است چون عمق بازار آن قدر کم است که ممکن است سهمی که دامنه نوسان ندارد یک روز تا منفی 80 برود و برشود به مثبت 20 بنابراین با حذف دامنه نوسان ممکن است اتفاق بدتری رقم بخورد.

لزوم تغییر حجم مبنا و دامنه نوسان

این تحلیلگر بازار سرمایه بار دیگر بر تغییر حجم مبنا و دامنه نوسان تاکید می نماید و می گوید با این مدل ها می توان بازار را از حالت همواره صف نجات داد و خارج کرد. به عقیده او این دو مدل اکنون تنها راهکارهایی هستند که قابلیت جمع کردن صف های خرید و فروش را دارند و قابل اجرا هم هستند. شریعتی در ادامه به عدم فرهنگ سازی قبل از هجوم مبتدیان اشاره می نماید و می گوید: متاسفانه فرهنگ سازی خیلی ضعیفی انجام شد. تازه بعد از اینکه مردم به بازار هجوم آوردند، مسوولان به این فکر افتادند که به آنان آموزش دهند. تا جایی که الان به مردم التماس می نمایند با وام وارد بورس نشوند یا دارایی خود را نفروشند که با آن در بازار سرمایه معامله نمایند. این حرف ها و اطلاع رسانی ها دیگر نوشدارو بعد از مرگ سهراب است. افراد کم اطلاع بسیاری در این مدت وارد بازار شده اند. علاوه بر این به دلیل ناآگاهی مردم شرکت های هرمی هم راه افتاده است که وعده سود تضمین شده می دهند. همه این اتفاق ها دست به دست هم داده است تا بازار امروز چه در روزهای مثبت چه در روزهای منفی قفل باشد. او می افزاید: وقتی طرف بدون آموزش کافی وارد بازار می شود همین اتفاق هم می افتد، در حالی که باید یک سیستم بازدارنده ای وجود داشته باشد یا حداقل هر کد جدیدی که می آید تا یک ماه آموزش بورسی ببیند و بعد هم آزمون بدهد تا به او کد آنلاین بدهند. اگرچه این مساله سرعت ورود افراد به بازار را کم می کرد اما از تبعات بعدی که اکنون بازار و سهامداران با آن روبرو هستند، جلوگیری می نماید. این اتفاق باعث می شد حداقل افراد با سطح آگاهی بالاتری وارد بورس شوند.

کسی که تخصصی بازار را دنبال ننموده و به سرعت وارد بازار شده اسیر هیجانات بازار می شود و به رفتارهایی دست می زند که بازار را از تعادل خارج می نماید. البته این وظیفه بر عهده نهاد بالادستی یعنی سازمان بورس بود که فرهنگ سازی کند اما متاسفانه این کار را نکردند. با این حال باید این مساله از این به بعد جدی تر پیگیری شود.شریعتی تاکید می نماید حفظ تعادل بازار با افزایش سطح آگاهی مردم، به روزرسانی و تقویت سیستم معاملاتی و همچنین تغییر دامنه نوسان اتفاق می افتد. او معتقد است 50درصد از مشکل به سیستم معاملاتی برمی شود که اگر حل شود 50درصد از مسائل صف فروش و خرید حل خواهد شد. این تحلیلگر بازار سرمایه در همین حال به معضل تحریم ها اشاره می نماید و می گوید: ما مشکل مسوولان سازمان بورس که به دلیل تحریم ها نمی توانند قابلیت هسته را بهبود ببخشند درک می کنیم اما امید است از تیم های تخصصی کشور یاری بگیرند تا هرچه زودتر معضل سیستم معاملاتی برطرف شود. علاوه بر این، ایجاد تغییرات در دامنه نوسان دیگر مشکل تحریم ها را ندارد و با همین زیرساخت های فعلی می توان با ایجاد تغییر دامنه نوسان مشکل صف های خرید و فروش را برطرف کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1335

به "عظیم ترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عظیم ترین سیگنال تحلیل و تصمیم گیری در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید