بوریس جانسون و دو چالش بزرگ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

به گزارش تور تایلند ارزان، نخست وزیر بریتانیا در مورد برگزیت و خروج بدون مذاکره از اتحادیه اروپپا با دو چالش مهم خط مرزی ایرلند و وضعیت اروپایی های ساکن در انگلیس روبرو است.

بوریس جانسون و دو چالش بزرگ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش دویچه وله، فرصت زیادی تا موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی نمانده است. این در حالی است که پرسش های اصلی همچنان بی پاسخ مانده اند. نخست وزیر جدید بریتانیا خواهان تجدید مذاکره با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت شده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نامه ای برای دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا ارسال نموده و بر خواست خود مبنی بر تجدید مذاکرات بین اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر خروج این کشور از این اتحادیه تاکید نموده است.

این در حالی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مذاکرات دوباره بر سر برگزیت را الزامی نمی بینند.

روز 31 اکتبر، موعد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا فرا می رسد. بوریس جانسون، نخست وزیر جدید بریتانیا اعلام نموده است که این کشور در موعد مشخص شده، اتحادیه اروپا را ترک خواهد نمود.

جانسون تاکید نموده است که عدم کسب توافق با اتحادیه اروپا نیز مانعی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نخواهد بود. موضوعی که مخالفان بسیاری حتی در خود بریتانیا دارد. پافشاری جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در موعد مشخص شده در شرایطی صورت می گیرد که برای بسیاری از پرسش های اصلی، پاسخی وجود ندارد.

  • دو پرسش محوری

مهم ترین پرسش ناظر بر چالش برگزیت مربوط به مرز بین اتحادیه اروپا و بریتانیا است. موضوعی محوری که از آن به عنوان بک استاپ یاد می گردد. این همان پرسشی است که انتها باعث شکست ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا و کناره گیری او شد.

موضوع بک استاپ بر سر مشخص مرز است. در صورت عدم کسب توافق دو امکان بیشتر برای کشیدن این خط مرزی وجود ندارد. یا باید این مرز از میان خاک ایرلند بگذرد و ایرلند شاقتصادی را از جمهوری ایرلند جدا کند، یا باید بین ایرلند شاقتصادی و بریتانیا کشیده گردد.

اتحادیه اروپا و ساکنان دو ایرلند مخالف آن هستند که این مرز بین دو ایرلند شاقتصادی و جنوبی کشیده گردد. بریتانیا نیز مخالف آن است که مرز بین ایرلند شاقتصادی و مابقی بریتانیا کشیده گردد.

تا روز 31 اکتبر کمی بیش از دو ماه فرصت باقی است و بریتانیا هنوز پاسخ روشنی برای این معضل بزرگ ندارد.

پرسش دوم، ناظر به حق اقامت آن دسته از شهروندان اتحادیه اروپا می گردد که در خاک بریتانیا سکونت دارند. آیا این شهروندان می باید خاک بریتانیا را ترک نمایند؟

  • تهدید بوریس جانسون

بوریس جانسون تهدید نموده است که هرگاه اتحادیه اروپا تن به مذاکره مجدد بر سر مسائل مورد اختلاف ندهد، بریتانیا بدهی ها و الزام های اقتصادی خود به اتحادیه اروپا را پرداخت نخواهد نمود.

نخست وزیر بریتانیا در عین حال گفته است که در صورت عدم کسب توافق بین بریتانیا و اتحادیه اروپا، آن دسته از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که اخیرا به بریتانیا آمده اند، باید خاک این کشور را ترک نمایند. به این ترتیب، سایر شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که سال ها در بریتانیا سکونت داشته اند، می توانند در این کشور بمانند.

این در حالی است که به باور تحلیلگران تفاوت قائل شدن بین او دو دسته از شهروندان کشورهای اروپایی ساکن بریتانیا از منظر حقوقی مسائل اجرایی خواهد داشت.

سخنگوی دولت بریتانیا گفته است که موازین و مقررات جدیدی برای سفر شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بریتانیا تصویب خواهد شد. سکونت خارجیان در بریتانیا از این پس همچون مدل استرالیا بر اساس سیستم امتیازدهی خواهد بود.

در بریتانیا الزام ثبت ساکنان وجود ندارد. بر اساس ارزیابی ها بیش از سه میلیون و 500 هزار شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بریتانیا سکونت دارند که از آن بین تنها یک میلیون نفر رسما اقامت خود را ثبت نموده اند. بر اساس اظهارات وزیر کشور بریتانیا تغییر آشکاری تا خاتمه سال 2020 در این وضعیت روی نخواهد داد. همین موضوع نیز بر پیچیدگی معضل اقامت در بریتانیا خواهد اضافه کرد.

نخست وزیر بریتانیا در عین حال تاکید نموده است که این کشور به رغم محدود بودن فرصت موجود، آمادگی برداشتن گام های سریع را دارد. بوریس جانسون در ارتباط با برگزیت ظرف روزهای آینده برای دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، راهی برلین و پاریس خواهد شد.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا ضمن تایید خبر دریافت نامه بوریس جانسون، از ابراز نظر پیرامون این نامه خودداری نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 399

به "بوریس جانسون و دو چالش بزرگ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوریس جانسون و دو چالش بزرگ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید