توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و عمان

به گزارش تور تایلند ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از اتاق بازرگانی ایران، هیات اتاق مشترک ایران و عمان در این سفر در دیدار با وزیر صنعت و تجارت عمان راه های بهره مندی هر چه بیشتر تجار و بازرگانان و سرمایه گذاران ایرانی از موافقتنامه تجارت آزاد عمان با کشورهای مختلف، حل موانع و مسائل بانکی ،استفاده از بنادر عمان به عنوان بندر ترانزشیپ جهت ترانزیت کالاهای ایرانی و همچنین افزایش حجم سرمایه گذاری های مشترک را مورد آنالیز قرار دادند. در این نشست مقرر شد اتاق مشترک ایران و عمان با همراهی سفارت ایران در مسقط و مسئولان دولتی عمان تا دستیابی به یک توافق چندجانبه و حل مسائل و مسائل، مذاکرات را پیگیری نمایند.

توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و عمان

به گفته محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان، طی این سفر موضوع اعطای خط اعتباری برای صدور خدمات فنی مهندسی و افزایش صادرات به عمان نیز آنالیز شد و چگونگی ایجاد صندوق مشترک میان دو کشور نیز مورد توجه نهاده شد. فراهم آوردن راه هایی برای توسعه صادرات شیلات از ایران به عمان توسط بخش خصوصی دو کشور از دیگر موضوعاتی بود که در نشست با معاون وزیر کشاورزی و شیلات و مدیرعامل شرکت شیلات عمان مورد توافق نهاده شد.

ضرابی در این جلسه با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های ایران در فراوری شیلات و آبزیان گفت: فعالان اقتصادی ایرانی این توانمندی را دارند که در کنار پوشش بازار عمان فراوریات خود را به وسیله عمان به دیگر بازار ها صادر نمایند.

وی اضافه کرد این امکان برای شرکت های عمانی وجود دارد که نسبت به سرمایه گذاری در ایران با هدف صادرات در حوزه شیلات اقدام نموده و از منابع ارزان قیمت صندوق توسعه ملی استفاده نمایند.

ضرابی نزدیکی دوکشور را مزیتی برای آغازاقدامات هماهنگ در زمینه شیلات دانست.

سعید العوفی معاون وزیر کشاورزی و شیلات عمان نیز ضمن تایید توانایی ایران در زمینه شیلات گفت: آماده ایم روابط خود را در زمینه صادرات شیلات ایران به عمان و صادرات مجدد آن به دیگر کشورها توسعه دهیم.

رئیس اتاق مشترک ایران وعمان پیشنهاد کرد در سفری که العوفی طی 2 ماه آینده به ایران خواهند داشت، همایشی با حضور ایشان و بخش خصوصی دو کشور فعال در حوزه شیلات برگزار گردد و دو طرف ضمن ارایه توانمندی های خود در این همایش، در جلسات رو در رو شرکت نمایند که این پیشنهاد مورد استقبال معاون وزیر کشاورزی عمان نهاده شد.

رایزنی هیأت ایرانی با مسئولان علم و فناوری عمان نیز بخش دیگری از سفر به عمان بود. رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در دیدار با قائم مقام شورای پژوهش های علمی و قائم مقام پارک علم و فناوری عمان با اشاره به توانمندی های ایران در حوزه استارتاپ ها، شرکت های هایتک، نانوتکنولوژی، IT و ICT گفت: پیرو مذاکرات سال گذشته هیات اعزامی به عمان به سرپرستی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیگیری موارد مطروحه و درخواستی از سوی بخش خصوصی ایران به عهده اتاق مشترک ایران و عمان واگذار شده است.

محسن ضرابی با اشاره به اقداماتی که در راستای این مسولیت اجرا شده گفت: اتاق مشترک آمادگی دارد با اطلاع از زیرساخت ها و نوع تسهیلاتی که می تواند در اختیار شرکت های ایرانی در عمان قرار گیرد شرکت های ایرانی را ترغیب کند با همکاری این اتاق به همکاری با طرف های عمانی بپردازند.

وی همچنین پیشنهاد کرد همایشی در تهران با حضور نمایندگان شورای پژوهش های علمی عمان، دانشگاه سلطان قابوس، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات عمان و اتاق عمان برگزار گردد تا تسهیلات و خدماتی که می تواند در اختیار فعالان بخش خصوصی ایران قرارگیرد تشریح گردد.

قائم مقام شورای پژوهش های علمی عمان و قائم مقام پارک علم و فناوری عمان ضمن استقبال از پیشنهاد برگزاری همایش توجیهی در تهران گفت: توسعه بخش نانو و فناوری های نانو زیر نظر دانشگاه سلطان قابوس، بخشICT زیر نظر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات عمان و چهار حوزه غذا و تکنولوژی، آب و محیط زیست، انرژی (نفت و گاز و انرژی های تجدیدپذیر) و سلامت زیر نظر شورای پژوهش های علمی عمان است.

طی این سفر مزیت های بندر و منطقه آزاد صلاله عمان نیز ارزیابی شد.

محمد امین صباغی زاده نایب رییس اتاق مشترک و رئیس اتاق بندرعباس و شهلا عموری نایب رئیس اتاق مشترک و رئیس اتاق اهواز ضرابی را در این سفر همراهی می کردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 154

به "توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید