خشکی پوست در ناحیه پلک

به گزارش تور تایلند ارزان، ناحیه اطراف چشم بسیار حساس بوده و در واقع مراقبت از آن بسیار حیاتی است. با این حال گاهی این ناحیه خشک، قرمز و دچار خارش می گردد. این حالت به علت وجود محرک هایی رخ می دهد که موجب تحریک پلک می شوند. ...

خشکی پوست در ناحیه پلک

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

ناحیه اطراف چشم بسیار حساس بوده و در واقع مراقبت از آن بسیار حیاتی است. با این حال گاهی این ناحیه خشک، قرمز و دچار خارش می شود. این حالت به دلیل وجود محرک هایی رخ می دهد که موجب تحریک پلک می شوند. ...

خشکی پوست می تواند وضعیتی بسیار آزار دهنده باشد. اگرچه نادر است، اما این عارضه می تواند درد و ناراحتی بسیاری را ایجاد کند. علاوه بر این، چنانچه کسی دارای پلکهای خشکی است، پنهان ساختن آن از طریق آرایش احتمالاً کمی سخت خواهد بود.

چه عواملی موجب خشکی پلک می شوند

◄ یکی از شایع ترین دلیلها عارضه بلفاریت می باشد که التهاب مزمن پلک ها است. چنین وضعیتی به قرمزی، خارش، خشکی و التهاب سرتاسر پوست پلک منجر می شود.

◄ داشتن آلرژی یا حساسیت نسبت به بعضی مواد یا حشراتی مانند نیش زنبور عسل بعلاوه می تواند به تورم، قرمزی و خشکی پلکها بیانجامد.

◄ مسائل مربوط به قرنیه می تواند دلیل خشکی پوست در ناحیه پلک باشد.

◄ نقص در کار غدد اشکی که منجر به عدم جاری شدن اشک از چشمان می شود، می تواند به خشکی چشم منتهی شود. این امر نه تنها موجب خشکی شدید چشم می شود، بلکه سبب ناراحتی و سوزش چشم و پلک می شود.

◄ چنانچه اندازه زیادی شامپو یا صابون بر روی چشمان مالیده شود، می تواند به خشکی چشمان منجر شود.

◄ درماتیت پلک یک بیماری پوستی است که در آن پوست پلک ملتهب می شود، و این امر باعث پدیدار شدن علائمی شبیه به علائم درماتیت در سایر نواحی بدن می شود. پلکها بسیار خشک شده و با خارش و سوزش همراه می شوند.

◄ استفاده بیش از حد مواد آرایشی برای چشم، مانند سایه چشم و یا ریمل مژه و ابرو، که احتمالاً حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که به آنها حساسیت دارید و یا ممکن است مناسب پوست شما نباشند، هم می تواند به واکنش های جانبی مانند خشکی پوست پلک منجر شود.

◄ گاهی اوقات، افراد ممکن است پس از خوردن غذا، سهواً چشمان خود را بدون شستن دست خود لمس نمایند. این امر ممکن است باعث آلودگی پوست پلک شده و موجب خشک شدن چشمها شود.

◄ دیگر عفونت های چشمی ممکن است به خشک، ملتهب و متورم شدن پوست روی پلک منتهی شوند.

علائم همراه

◄ علائم دیگری ممکن است وجود داشته باشند که می توانند با خشکی پلک همراه باشند، این علائم قرمزی، درد، خارش، سوزش، و غیره هستند. فرد حتی ممکن است در ارتباط با خشکی پوست، شاهد تورم در ناحیه پلک باشد. این امکان وجود دارد که پوست پلک به صورت پوسته پوسته در آید. چنانچه یک عفونت چشمی توأمان وجود داشته باشد، آنگاه می تواند منجر به ناراحتی قرنیه هم شود.

چگونه از شر آنها خلاص شویم

داروهای ساده خانگی بسیاری وجود دارد که انسان می تواند جهت درمان خشکی پلک از آنها استفاده کند. افرادی که از خشکی پوست نواحی پلک به دلیل عارضه بلفاریت یا درماتیت پلک رنج می برند، بایستی ◄ به چشم پزشک مراجعه کرده و این عارضه را تشخیص و درمان نمایند. احتمالا به شما ◄ قطره های چشمی برای خشکی چشم تجویز می شود که به درمان این عارضه یاری خواهد نمود. بعلاوه می توانید از ◄ آلوئه ورا جهت درمان خشکی پلک بهره ببرید. آلوئه ورا یک میکرب کش طبیعی است که به تسکین خشکی و تحریک چشم یاری می نماید. برگ آلوئه ورا را تهیه کرده و آن را به صورت طولی تکه تکه کنید. قسمت خمیری برگ را بر روی ناحیه متأثر قرار دهید. این کار به تسکین خشکی و خارش یاری می نماید. بعلاوه می توانید از ◄ مرطوب نماینده های خاصی که به درمان خشکی پلک یاری می نمایند، بهره ببرید، اما مطمئن شوید که ابتدا مواد تشکیل دهنده آن را چک کرده تا اطمینان حاصل کنید نسبت به هیچ یک از محتویات آن حساسیت ندارید.

از عهده این شرایط برآمدن کار دشواری است. جهت مقابله موقت با این مشکل، می توانید کوشش کرده و قرمزی و خشکی را به یاری آرایش چشم مناسب پنهان سازید. با این حال چنانچه قبل از آغاز آن، مراقبتهای مناسب را لحاظ کنید، می توانید چنین مسئله ای را از خود دور نگاه دارید!

منبع: راسخون
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1967

به "خشکی پوست در ناحیه پلک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشکی پوست در ناحیه پلک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید