راهنمای جامع شستشوی لباس نوزادان

به گزارش تور تایلند ارزان، پرورش نوزاد همواره برای والدین حساسیت بسیار بالایی دارد و یکی از دغدغه ها در این زمینه شستشوی لباس های نوزادان است که به طور معمول بیش از بزرگ ترها لباس کثیف می نمایند و احتیاج به شستشو دارند. شاید در نگاه اول شستن لباس نوزادان امری ساده و به مانند دیگر لباس ها فرض گردد؛ اما چنین نیست. اگر لباس نوزاد را همانند لباس افراد بزرگسال بشوییم، ممکن است به نوزادان آسیب برسانیم.

راهنمای جامع شستشوی لباس نوزادان

به گزارش خبرنگاران، برای شستن لباس نوزادان باید چه اصولی را رعایت کنیم و چگونه می توانیم لکه های مختلف را از روی لباس نوزادان پاک کنیم؟ پاسخ این سوالات را می توانید در این مطلب بیابید؛ پس با ما همراه شوید تا اطلاعات جامعی را در مورد چگونگی شستشوی لباس نوزادان در اختیار شما قرار بدهیم.

چرا شستن لباس نوزادان مهم است؟

شاید با خود بگویید نوزاد هم مانند سایر انسان هاست و روال شستشوی معمولی برای لباس او کفایت می نماید. این موضوع را فراموش کنید. یک نوزاد پوست بسیار حساسی دارد و فقط آلودگی سبب حساسیت او نمی گردد، گاه یک ماده شیمیایی و یا یک ماده معطر نیز در بروز مسائل پوستی برای فرزند شما دخالت دارد. در شستن لباس نوزاد باید اصول اولیه را رعایت کنید. موضوع بسیار مهمی که پزشکان به آن اشاره می نمایند، شستشوی لباس نوزاد قبل از استفاده و به محض خرید است. لباس نو لزوماً تمیز نیست! دقت کنید که به محض خرید لباس نوزاد آن را بشویید و به بهانه نو بودن لباس در انجام این کار سهل انگاری نکنید.

نکات اساسی در شستشوی لباس نوزاد

1. پیش از اولین استفاده لباس نوزاد را بشورید

در ابتدا ضروری است به عنوان یک مادر به خاطر داشته باشید که بهتر است هر لباس نوی را که برای فرزند خود خریداری می کنید، قبل از استفاده با آب خالی بشویید؛ زیرا برخی از نوزادان ممکن است به برخی مواد موجود در لباس های نو حساسیت داشته باشند. والدین نوزادان کوچک باید سعی نمایند تا حداقل یک بار قبل از پوشاندن لباس های تازه به تن کودک خود آن ها را آب کشی نمایند. هیچ کس نمی داند که لباس های نو چه مدت در ویترین فروشگاه ها نمایش داده شده اند و آیا واقعا محل قرار دادن آن ها تمیز بوده است یا خیر. بعلاوه برخی از لباس ها ممکن است برای بسته بندی شدن به صورت جمعی در جعبه های بزرگ قرار بگیرند و سپس انبار شوند که این امر می تواند آن ها را در معرض خطر آلوده شدن به بیماری های مرتبط با جوندگان قرار بدهد.

به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که استفاده از این نوع لباس ها برای نوزادان ممکن است آن ها را در معرض آلوده شدن به باکتری ها قرار بدهد و با تحریک پوست بچه ها انواع مسائل پوستی و حساسیت را برای آن ها به وجود بیاورد. علاوه بر این موارد ضروری است به عنوان والدین یک نوزاد کوچک بدانید که در بسیاری از موارد لباس های نو را با محلول فرمالدئید اسپری می نمایند تا همواره تازه و نو به نظر برسند. این محلول هم از جمله مواد شیمیایی خشنی است که می تواند برای پوست حساس بچه ها بیش از حد مضر باشد؛ بنابراین به خاطر داشته باشید که برترین کار برای جلوگیری از بروز حساسیت ها و عفونت های پوستی در بچه ها شستن لباس های تازه آن ها قبل از استفاده است.

2. لباس نوزاد را جدا بشویید

نکته قابل توجه در شستشوی لباس نوزاد این است که هنگام شتسشوی لباس نوزاد باید آن را از لباس افراد بزرگسال جدا کنید؛ زیرا ممکن است لباس افراد بزرگسال آلوده به غبار، لکه یا هر آلودگی دیگری باشد و لباس کودک دلبندتان را آلوده و کثیف کند. بعلاوه جنس لباس نوزاد ظریف است و ممکن است بر اثر ساییش با لباس افراد بزرگسال دچار پارگی یا آسیب گردد؛ درنتیجه نه تنها لباس تمیز نمی گردد، ممکن است دچار پارگی یا آسیب گردد. با این کار از بسیاری از حساسیت های پوستی نوزاد نیز جلوگیری می کنید.

3. شستن لباس های پشمی و نخی نوزاد

ساده ترین راه شست و شوی لباس های نخی با ماشین لباسشویی است. برای شست و شوی با دست از صابون های قالبی بهره ببرید و خوب آن ها را آبکشی نمایید. اگر از مایع سفید نماینده استفاده کردید، باید لباس ها را بیشتر آب بکشید. سعی کنید از مواد شوینده بسیار قوی که ممکن است باعث التهاب پوست نوزاد گردد، بپرهیزید. استفاده از مواد نرم نماینده هم به همین علت توصیه نمی گردد. اغلب لباس های پشمی را هم می توانید در ماشین لباسشویی و البته با درجه حرارت کم بشویید.

برخی از مادران برای این که مطمئن باشند نسوج پشم به هم نمی رود و لباس تنگ نمی گردد، ترجیح می دهند لباس های پشمی را با دست بشویند. لباس های پشمی را با آب ولرم بشویید و برای آبکشی آن ها را با دست فشار بدهید؛ ولی نچلانید. لباس ها را دو یا سه بار در آب ولرم آب بکشید؛ سپس آن ها را در حوله بپیچید (یا داخل ماشین لباسشویی بگذارید) و آبشان را بگیرید و روی سطحی صاف پهن کنید تا خشک شوند. پایان اگر لازم بود، لباس نم دار را با اتوی بخار اتو کنید.

4. مواد شوینده مناسب برای شستن لباس نوزاد

همان گونه که پیش از این گفتیم، پوست نوزاد لطیف و حساس است و ممکن است در ارتباط با مواد شیمیایی نامناسب دچار حساسیت، سوزش یا خارش گردد و کودک دلبندتان را کلافه و ناراحت کند. در این صورت پیش از شستشوی لباس نوزاد حتما از مواد شوینده ملایم بهره ببرید تا به پوست نوزاد آسیب نرسد. این روز ها بسیاری از برند های محصولات بهداشتی ماده شوینده یا صابون مخصوص لباس نوزاد را فراوری می نمایند که معمولا مناسب کودکتان هستند. در صورتی که از کیفیت و استاندارد آن اطمینان حاصل کردید، می توانید با خیال راحت لباس نوزاد را با آن بشویید. این روز ها خشکشویی های معتبر نیز دارای مواد شوینده مخصوص لباس نوزاد هستند.

5. لباس نوزاد را لکه گیری کنید

در صورتی که روی لباس نوزاد لکه ای همانند لکه ادرار، لکه مدفوع، لکه شیر یا لکه مواد بهداشتی ایجاد شد، باید پیش از شستشوی لباس آن را پاک کنید؛ زیرا ممکن است لکه پس از شستشوی لباس ثابت باقی بماند و دیگر پاک نگردد. به منظور انجام این کار می توانید لکه لباس را داخل آب ولرم قرار بدهید. به یاد داشته باشید که استفاده از آب سرد ممکن است باعث تثبیت لکه گردد؛ بعلاوه ممکن است آب داغ به کیفیت و ریز بافت پارچه لباس آسیب برساند. سپس صابون مخصوص شستشوی لباس بچه را بردارید و روی لکه بزنید تا پاک گردد. در صورتی که لکه همچنان ثابت باقی ماند، می توانید از فرچه مخصوص شستشوی لباس نوزاد نیز یاری بگیرید. پس از پاک شدن لکه می توانید لباس را با دست یا داخل ماشین لباسشویی بشویید تا لباس نوزاد کاملا تمیز گردد.

6. لباس نوزاد را داخل کیسه توری قرار بدهید

لباس نوزاد ازجمله جوراب های کوچک که به میزان دو تا سه بند انگشت هستند، لباس سرهمی، شلوار، بلوز و… میزان بسیار کوچک و ظریفی دارند که ممکن است در گردش ماشین لباسشویی گم یا دچار آسیب شوند. از این جهت برترین روش شستشوی لباس نوزاد در ماشین لباسشویی این است که آن ها را داخل یک کیسه توری قرار بدهید. این کیسه توری را می توانید خودتان درست کنید یا آن را با نام کیسه توری مخصوص شستشو تهیه کنید. در این صورت لباس نوزاد داخل ماشین لباسشویی سالم باقی می ماند و به خوبی شسته می گردد.

7. برای شستن لباس نوزاد ماشین لباسشویی را روی درجه ملایم تنظیم کنید

بسیاری از خانم ها و آقایان ترجیح می دهند که لباس نوزاد را به روش سنتی یا با دست بشویند؛ زیرا لباس نوزاد بافت و ریزبافت بسیار ظریفی دارد که ممکن است در چرخش سریع ماشین لباسشویی دچار پارگی یا آسیب گردد. از این جهت توصیه می کنیم پیش از شستشوی لباس نوزاد لباسشویی را روی درجه ملایم یا Gentle تنظیم کنید تا لباس نوزاد نه تنها به خوبی شسته گردد، سالم نیز باقی بماند.

8. دیگر نکات مهم در مورد شستن لباس نوزاد

درکنار نکات مهمی که گفته شد، موارد کوچک دیگری نیز هست که باید در مورد شستشوی لباس نوزاد مد نظر قرار بدهید. این موارد عبارت اند از:

لباس نوزاد را در اولین فرصت بعد از کثیف شدن بشویید.

شست وشوی لباس های بدون لکه با آب گرم مناسب تر است.

برای پاک کردن لکه از روی لباس نوزاد معمولاً باید ابتدا آن ها را با آب سرد بشویید.

برخی از لکه ها مثل لکهٔ شیر اگر زود شسته گردد، راحت با آب پاک می گردد.

برخی لکه ها ممکن است با خیساندن طولانی در آب ثابت گردد و از بین نرود.

قبل از گذاشتن لباس داخل ماشین لباس شویی به دستور شستشوی آن روی برچسب دقت کنید.

دمای مناسب شستن هر لباسی را از روی برچسب آن در نظر بگیرید.

قبل از خرید یا استفاده از محصولات شوینده روش مصرف روی محصول را بخوانید.

از وایتکس و سفیدنماینده ها برای شستن لباس نوزاد جداً بپرهیزید.

از نرم نماینده های لباس برای شست وشوی لباس نوزاد استفاده نکنید.

اگر لباس ها را با دست می شویید، ضروری است خیلی خوب آبکشی کنید.

لباس های نوزاد را در فضای آزاد خشک کنید.

از بین بردن لکه های مختلف از روی لباس نوزاد

برای پاک کردن لکه از روی لباس نوزاد باید ابتدا آن ها را با آب سرد بشویید. بسیاری از لکه ها مخصوصا لکه شیر اگر زود شسته شوند، به راحتی با آب از بین می روند. حتی لکه هایی که مدتی روی لباس مانده اند، اگر در آب خیسانده شوند تا حد زیادی پاک می شوند. برای پاک کردن اثر لکه روی لباس نوزاد می توان از یک فرچه نرم و میزان کمی صابون استفاده کرد. این کار باید به آرامی انجام گردد، در غیر این صورت ممکن است به پارچه آسیب برسد. قبل از خشک شدن لباس نوزاد مطمئن شوید که لکه به طور کامل از بین رفته است. اگر میزانی از لکه به جای مانده بود، از شوینده قوی تری بهره ببرید. برای از بین بردن لکه لباس های کهنه و لباس های زیر که به طور مستقیم با پوست بچه تماس دارند، از شوینده قوی استفاده نکنید. با این حال برای از بردن انواع لکه ها روش های مختلفی وجود دارد.

1. لکه های چرب و روغنی

درصورت ریختن روغن بچه، کرم و پماد روی لباس نوزاد ابتدا میزان اضافی آن را بردارید؛ سپس برای جذب روغن، روی لکه را با نشاسته ذرت یا پودر تالک بپوشانید و بعد از 10 تا 15 دقیقه آن را پاک کنید. در صورت باقی ماندن لکه از پاک نماینده ها و محلول های چند منظوره بهره ببرید و سپس لباس ها را بشویید.

2. لکه های پروتئینی

برای پاک کردن لکه های ناشی از ریختن شیر مادر، شیرخشک، لکه های غذا و آب دهان روی لباس نوزاد ابتدا لباس نوزاد را در آب خیس کنید؛ سپس میزانی پاک نماینده آنزیمی به آن اضافه کنید. آنزیم های موجود در شوینده ها به لکه حمله و پروتئین ها را هضم می نمایند. اگر اثری از لکه باقی ماند، محلول های لکه بر و پاک نماینده های چند منظوره را به کار ببرید. بعد از ازبین رفتن لکه ها لباس ها را به روش معمول بشویید.

3. لکه میوه، آبمیوه و مربا

در این موارد لباس را با آب سرد بشویید و در مخلوط آب و الکل مساوی بخیسانید. اگر لکه از بین نرفت، از محلول های لکه بر بهره ببرید. برای پاک کردن لکه های سمج لباس را در محلولی که با نسبت مساوی آب و سرکه سفید تهیه نموده اید، خیس کنید.

4. لکه ادرار و مدفوع روی لباس نوزاد

برای پاک کردن لک ناشی از اسهال مانند آنچه درباره لکه های پروتئینی گفته شد، عمل کنید. برای پاک کردن لکه ادرار ترکیبی از یک قاشق غذاخوری پاک نماینده آمونیاکی و یک فنجان آب مناسب است. اگر پارچه رنگ می دهد، ابتدا میزانی از محلول را روی قسمتی از پارچه امتحان کنید. در صورت باقی ماندن اثر لکه می توانید محلول لکه بر به کار ببرید و سپس لباس را بشویید.

استفاده از مینی واش یا کهنه شور

لباس های نوزادان خیلی کوچک و کم وزن هستند و به همین دلیل باید منتظر بمانیم تا حجم بیشتری از لباس ها جمع گردد و شستشوی شان با ماشین لباسشویی به صرفه باشد. برای برطرف این مشکل می توان از ماشین لباسشویی های کوچک یا همان مینی واش (کهنه شور) استفاده کرد. مینی واش نوعی ماشین لباس شویی کوچک است که نسبت به ماشین های لباس شویی عادی هم فضای کم تری را اشغال می نمایند و هم مصرف انرژی بسیار کم تری دارند. در استفاده از ماشین لباسشویی برای شست و شوی انواع لباس ها از مواد شوینده مختلفی استفاده می گردد که بسته به نوع لباس فرق دارد. این موضوع در استفاده از مینی واش یا کهنه شور از حساسیت بیش تری برخوردار است؛ زیرا در استفاده از مواد شوینده برای شستشوی لباس نوزاد با مینی واش باید دقت داشت که مواد شوینده ای که استفاده می گردد، برای پوست لطیف نوزاد حساسیت زا نباشد و برای لباس کودک و نوزاد مناسب باشد. استفاده از مینی واش در این مورد می تواند باعث صرفه جویی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2391

به "راهنمای جامع شستشوی لباس نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع شستشوی لباس نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید