راه عبور از بحران کرونا

به گزارش تور تایلند ارزان، نقش افراد جامعه در کنترل بیماری کرونا بسیار مهم و غیرقابل انکار است. خیلی از کشورهای جهان با حفظ مسئولیت اجتماعی شامل فاصله گذاری اجتماعی، شست و شوی دست، استفاده از ماسک، عدم شرکت در مجامع و حذف سفرهای غیرضروری توانستند بیماری را به مرحله کنترل برسانند. پس از آن خوشبختانه با ساخت واکسن و تمهیداتی که در کشورهای مختلف جهان برای تأمین واکسن صورت گرفت مشاهده می کنیم که بسیاری از کشورها مانند انگلستان، امریکا و کشورهای اروپای غربی در حال خداحافظی با کرونا و مسائل ناشی از آن هستند.

راه عبور از بحران کرونا

اما در کشور ما به دلیل تحریم های شدید و منابع اقتصادی کم مجبور هستیم بیش از واکسن خارجی به واکسن فراوری داخلی تکیه کنیم. متأسفانه تا به امروز واکسن داخلی آماده نشده تا به وفور در اختیار مردم قرار بگیرد. از این رو برای حفاظت از جان اقشار مختلف جامعه باید اولویت های تزریق واکسن رعایت گردد. از سوی دیگر تا زمانی که 70 درصد جمعیت کشور، آنتی بادی محافظت کننده علیه بیماری کرونا را در خون خود نداشته باشند همچنان در خطر ابتلا به بیماری و عوارض نامطلوب آن هستیم. از این رو به هیچ وجه نباید در رعایت پروتکل ها سهل انگاری گردد.

در حقیقت به نظر می رسد در شرایط فعلی رعایت پروتکل ها که در دنیا بر آن تأکید شده است می تواند نجات دهنده حیات مردم کشور ما باشد. باید تأکید کنم هرچند پیک چهارم بیماری رو به افول می رود و درحال گذر از آن هستیم اما اگر مسئولیت پذیری آحاد جامعه در حد اعلا نباشد ممکن است با پیک پنجم، ششم و حتی هفتم و هشتم هم روبرو شویم. از آن بدتر اینکه ممکن است در آینده نزدیک با شیوع سوشه هندی که گونه جهش یافته ویروس کووید19 است روبرو شویم. یعنی وضعیتی به مراتب سخت تر و ناگوارتر از وضعیتی که در روبروه با کرونای انگلیسی تجربه کردیم. در هنگام شیوع بیماری کرونای انگلیسی کل کشور در مدت زمان 4 هفته درگیر شد و با افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از این بیماری روبه رو شدیم. متأسفانه در حال حاضر با وجود کاهش مبتلایان و مرگ و میر هنوز هم گونه غالب بیماری در کشور کرونای انگلیسی است. بهتر است به یاد داشته باشیم که کرونای هندی به مراتب سهمگین تر از نوع انگلیسی ویروس است. از این رو برای حفاظت از جان خود و اطرافیانمان باید رعایت پروتکل های بهداشتی و حذف سفرهای غیرضروری را در اولویت زندگی خود قرار دهیم و از هرگونه سهل انگاری دراین زمینه خودداری کنیم.

البته مسئولان و دولتمردان نیز باید با تأمین واکسن و حتی اختصاص بعضی از بودجه های سرگردان و غیرضروری برای تهیه واکسن، به مردم این اطمینان خاطر را بدهند که در مبارزه با بیماری تنها نیستند. به اعتقاد من اگر همه اقشار جامعه و مسئولان اجرایی کشور دست در دست هم دهند ما نیز می توانیم مانند بسیاری از کشورهای دنیا از این بحران عبور کنیم.

*عضو کمیته علمی ستادملی مقابله با کرونا

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1825

به "راه عبور از بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه عبور از بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید