روزنامه نگاران حق ندارند با کرونا شوخی کنند!

به گزارش تور تایلند ارزان، شوخی بردار نیست؛ شمار مبتلایان به کرونا در کشور از مرز 50 هزار نفر گذشته و مجموع جانباختگان هم به 3160 نفر رسیده است!

روزنامه نگاران حق ندارند با کرونا شوخی کنند!

کرونا، پدیده ای است نوظهور که کل جهان را به چالش کشیده و جان بسیاری را هم گرفته است؛ ویروس ناخوانده ای که اصلا شوخی سرش نمی شود و با سرعت بسیار بالایی در حال جهان گردی است؛ اما همچنان برخی از مردم نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند. از سوی دیگر این ویروس هراس آفرین بر تمامی شئون زندگی مردم تاثیر گذاشته است؛ به حدی که بسیاری، زندگی خود را به شدت درگیر و تحت تاثیر تبعات این بیماری جدید می بینند. تلخی این موضوع زمانی بیشتر می شود که پای روزنامه نگاران هم به سهل انگاری ها باز شود.

اما در کمال ناباوری روز گذشته برخی از روزنامه نگاران پیشکسوت در یکی از استانها به دلیل شوخی هراس آفرین با کرونا و انتشار خبر اشتباهی که از آن به عنوان دروغ 13 یاد کردند(!)، چند ساعتی را در بازداشت سپری کردند.

اگرچه برخورد قهری با اهالی رسانه هیچ گاه مورد تایید نبوده است، اما این اقدام عجیب روزنامه نگاران محلی که اتفاقا از ظاهرشان برمی آید از نوع باتجربه اش هم باشند، در شرایطی که این روزها جامعه چیزی جز اطلاع رسانی صحیح و روشنگری از آنها انتظار ندارد، نوعی اهمال کاری است که به این راحتی ها نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

آن هم در شرایطی که حتی گوگل به عنوان یکی از بزرگترین غول های تکنولوژی در جهان اعلام کرده است که رسم قدیمی و همیشگی دروغ آوریل را که هر سال موجب سرگرمی خیل عظیمی از مردم در کشورهای مختلف جهان می شد، امسال با توجه به بحران های ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونا و بنا بر احساس مسوولیت اجتماعی، از تمامی پلتفرم های خود حذف خواهد کرد.

به همین دلیل، بیژن نفیسی - روزنامه نگار پیشکسوت و استاد دانشگاه - در گفت وگویی با تور تایلند ارزان در این زمینه با تاکید بر اینکه کرونا اصلاً موضوع شوخی برداری نیست، اظهار کرد: رسالت رسانه با جدی بودن آن تعریف می شود. طرح شوخی در رسانه ها نیز کاملا تعریف مشخصی دارد؛ همانند کاریکاتورها یا مطالبی که به زبان طنز نوشته می شوند که آنها نیز بر اساس واقعیت ها مطرح می شوند.

او با بیان اینکه رسانه ها نمی توانند موضوعات شوخی و مطالب غیرواقعی منتشر کنند، اظهار داشت: در شرایط اضطراری همانند شیوع روزافزون ویروس کرونا در جهان، دیگر جای شوخی و بیان دروغ 13 نیست و چنین اقداماتی جای تاسف دارد. اگر روزنامه نگاران تشکل های قوی صنفی می داشتند، در چنین شرایطی حتما برای کسانی که با موضوع جدی و مهمی همانند شیوع ویروس کرونا شوخی می کنند، تنبیه های جدی در نظر می گرفتند؛ چراکه وظیفه تشکل های صنفی در چنین شرایطی بسیار بیشتر از نهادهای حکومتی و دولتی است.

نفیسی تاکید کرد: مسئولیت اجتماعی روزنامه نگار، بیان واقعیت ها است. ممکن است مردم عادی گاهی با موضوعات جدی شوخی و مسائل غیر واقعی را مطرح کنند، اما هیچ گاه از یک روزنامه نگار انتظار نداریم که با موضوعات جدی، شوخی یا مطالب غیرواقعی را در رسانه خود منتشر کند؛ همان طور که از یک پزشک انتظار نداریم به غیر از طبابت کار دیگری انجام دهد. در نهایت جای تاسف دارد برای برخی اهالی رسانه که در چنین شرایطی موضوع غیرواقعی را به شوخی مطرح کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 2 خرداد 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1042

به "روزنامه نگاران حق ندارند با کرونا شوخی کنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه نگاران حق ندارند با کرونا شوخی کنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید