ماجرای طبخ سوپ باله کوسه در رستوران های لاکچری تهران

به گزارش تور تایلند ارزان، کوسه ها به عنوان قهارترین شکار چیان قعر دریا ها و اقیانوس ها شناخته می شوند. حالا خبر خوراک شدن خودشان مرزی بین واقعیت و پیش فرض های مان درباره این آبزیان خشن می اندازد. این خبر که انواع کمیابی از کوسه ها بین چرخه غذایی انسان ها جا باز کرده اند حقیقتی پیشینه دار دارد، اما به همین واسطه باید تمام تصاویر و اطلاعاتی که در فضای مجازی دست به دست می شود را باور کنیم؟ این روز ها عکس های کمتر دیده شده ای از کوسه ها مهمان ناخوانده شبکه های اجتماعی شده است. باله بریده و خون آلود این ماهی های شکارچی کنار چاقو های حرفه ای سلاخی معروف ترین آن هاست.

ماجرای طبخ سوپ باله کوسه در رستوران های لاکچری تهران

به گزارش فارس، بیشتر این عکس ها با زیرنویس هایی منتشر می شوند که چندان نسبتی با واقعیت ندارند. البته تخلف عده ای از سودجویان و صید غیرقانونی کوسه ها قصه تازه ای نیست و با نظارتی دقیق تر می توان راه را بر آن بست. تا به حال در خبر ها باله کوسه متاع دریایی خوشایندی برای مردم آسیای شرقی معرفی می شد، اما اکنون با بالا دریافت شایعات باید سرو سوپ باله کوسه در رستوران های تهران را باور کنیم؟ در گفتگوی پیش رو به سراغ سرهنگ محبت خانی رییس یگان حفاظت از محیط زیست ایران رفتیم تا به طور روشن درست یا غلط بودن این شایعات را روی دایره بریزیم.

در روز های گذشته خبر و تصاویری از سلاخی کوسه ها و فروش بی ترس و به مقدار عمده شان در تهران هم برای شما ارسال شده است؟

به طور کلی صید کوسه به عنوان یک تخلف شناخته می شود. با وجود این ممکن است که در بین ماهیگیران خلیج فارس شاهد صید این نوع از ماهی های جثه بزرگ نیز باشیم؛ بنابراین این خبر ها تازگی ندارد و ممکن است که در نقاطی این تخلف بر خلاف قانون اتفاق بیفتد، اما من خبر موثقی درباره سلاخی و فروش تعداد زیادی از باله کوسه در تهران نشنیده ام.

در خبر هایی که این روز ها در فضای مجازی دست به دست می شود ادعا هایی مطرح شده است. اضافه شدن سرو سوپ باله کوسه به منوی برخی از رستوران های خاص و گران قیمت تهران یکی از این شایعات است. در این باره چه نظری دارید؟

ببینید خیلی واضح است که در این زمینه با یک سری شایعات رو به رو هستیم. در شایعه به طور معمول اطلاعات ریزی وجود ندارد. در این موارد مطرح شده که رستوران های گران قیمت. سوال اینجاست کدام رستوران. این یک تخلف فاحش و آشکار است و هیچ رستوران دار منطقی کسب و کار خود را به خاطر سرو یک نوع سوپ به خطر نمی اندازد.

یعنی شما می فرمایید، چون اطلاعات دقیقی از محل فروش یا طبخ باله کوسه نیست این شایعات از بیخ و بن غلط هستند و باید به آن ها بی توجه بود؟

شایعات در فضای مجازی بسیار اغراق آلود مطرح می شوند. در خبر هایی که می گویید این روز ها در همین فضا بین افراد مختلف رد و بدل می شود عنوان شده که تعداد زیادی کوسه برای چند کیلو باله که قرار است خوراک افرادی از طبقه ای خاص شوند سلاخی شده اند و این فرایند هم همچنان ادامه دارد. خب این اطلاعات درست نیست. در راسته های ماهی فروش ها خبری از خرید و فروش باله کوسه نمی بینید. عرض کردم ممکن است در برخی از استان های حاشیه خلیج فارس چنین صیدی شده باشد و تخلف کنند؛ اما این طور نیست که ما به طور فراوان با خرید و فروش غیرقانونی باله کوسه روبه رو باشیم.

در این زمینه نظارت ها دقیق و به روزی وجود دارد؟ به جز خرید و فروش و طبخ کوسه خبر هایی هم در خصوص صید غیر قانونی آبزیان دیگری مثل هشت پا، لابستر، صدف های بزرگ و خرچنگ هم به گوش می رسد.

ببینید در این مورد دو نوع ممنوعیت وجود دارد. این قبیل از آبزیان در گروه حرام گوشت ها قرار می گیرند و از طرفی دیگر صید و خرید و فروش و همچنین طبخ یا سرو آن ها در رستوران ها نیز غیرقانونی است؛ بنابراین خوشبختانه در این حوزه قوانین روشنی داریم و با نظارت به موقع از بروز آن ها پیشگیری می شود.

در این زمینه تا به حال از سوی شهفرایندان گزارش هایی به شما رسیده است؟

بله، خوشبختانه امروزه بسکمک شهفرایندان عزیز ما حساسیت بالایی نسبت به حفاظت از محیط زیست پیدا کرده اند. سامانه فعالی در این زمینه داریم و شهفرایندان با شماره گیری 50040 می توانند کمک حال ما در رصد دقیق تر بازار فروش آبزیان باشند. گزارش این نوع تخلف ها باعث تسریع فرایند برخورد با این متخلف ها می شود به همین دلیل همکاری شهفرایندان برای ما بسیار ارزشمند است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1205

به "ماجرای طبخ سوپ باله کوسه در رستوران های لاکچری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای طبخ سوپ باله کوسه در رستوران های لاکچری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید