مارماهی های ترسناک قلب کوسه را دریدند

به گزارش تور تایلند ارزان، وقتی صحبت از انگل ها می شود، فکر همه ما به سمت کرم ها و حشرات می رود؛ اما در قلمروی اقیانوس ها، به نظر همه چیز متفاوت هست و حتی موجودات بزرگ و سهمگینی مثل کوسه ها هم از این انگل ها در امان نیستند و در موارد استثنایی، می بینیم که حتی زندگی در زیر موج ها هم ممکن است چقدر وحشتناک و سخت شود.

مارماهی های ترسناک قلب کوسه را دریدند

به گزارش خبرآنلاین، دانشمندان گاهی موارد نادری از انگل را مشاهده کرده اند که در قلب و اندام های داخلی کوسه ها زندگی می کنند. انگلی به نام مارماهی بینی کوتاه snubnosed eel.

در یک مورد که در سال 1997 رویت شده بود، بعد از تشریح یک کوسه ماکوی باله کوتاه بزرگ، مشاهده شد که دو مارماهی در قلب او خانه کرده بودند و از خون او تغذیه می کردند و ده سال بعد، در سال 2007، چند مارماهی بینی کوتاه در قلب، حفره های بدن و ماهیچه های یک کوسه ببری شنی دندان کوچک (Odontaspis ferox) مشاهده شدند.

مارماهی هایی که انگل نیستند

آنچه این موضوع را جالب می کند این است که مارماهی ها، نیازی ندارند که انگل وار زندگی کنند و می توانند به راحتی در اقیانوس زندگی را ادامه دهند و از بقایای مرده حیوانات کف دریا تغذیه کنند. البته ماجرا به همین جا ختم نمی شود و مارماهی های بینی کوتاه دوست دارند تا در بدن ماهی های بزرگ تر نفوذ کنند و در بدنشان غوطه ور شوند و از محتویات داخل قلب های آنها تغذیه کنند. تا سال ها پیش کسی مارماهی را نوعی انگل برای کوسه ها نمی دانست؛ تا اینکه در سال 1992، یک کوسه نر ماکوی باله کوتاه در بستر اقیانوس اطلس شمالی کشف و به خشکی آورده شد. یک کوسه بزرگ با 395 کیلوگرم وزن که جنازه آن به داخل کشتی منتقل شد.

تغییر رنگ بدن کوسه حکایت از آن داشت که او برای مدتی در بستر گل آلود دریا بوده و بعد از انتقالش به خشکی بررسی ها در مورد دلیل مرگش آغاز شد و بعد از کالبدشکافی، محققان حسابی سورپرایز شدند: در مجرای قلب کوسه، دو مار ماهی ماده جوان و چاق حدودا 20 سانتی متری مشاهده شدند که البته آنها نیز مرده بودند و البته مشخص بود که قبل از آن، زندگی خوشی را در قلب کوسه داشتند و مدتی در آنجا زندگی می کردند.

در مقاله منتشر شده در این باره می خوانیم: معده هر دو مارماهی پر از خون بود و این یعنی آنها مدتی در بدن کوسه زندگی و از خون او تغذیه می کردند و هیچ غذا یا انگلی درمحتویات روده دو مار ماهی پیدا نشد.

این دو مار ماهی آسیب هایی نیز به قلب کوسه وارد کرده بودند که این آسیب ها در قلب شش کوسه ماکوی باله کوتاه دیگری که مارماهی در بدنشان یافت نشده بود، دیده نمی شد. نکته جالب توجه اینجا بود که دانشمندان هیچ ردپایی از اینکه این مارماهی ها چطور توانسته اند تا وارد بدن کوسه شده و به قلب او راه پیدا کنند، نیافتند. آنها معتقدند که شاید وقتی کوسه مجروح بوده یا مرده، این مارماهی ها به قلب او راه یافته و از او تغذیه کردند. در ادامه این مقاله می خوانیم: این دو مارماهی قبل یا بعد از مرگ کوسه، آن را پیدا کردند و از جایی در اطراف آبشش یا گلوی کوسه به داخل بدنش نفوذ کرده و وارد سیستم گردش خون او شده و به قلب کوسه رسیدند و در طول این مدت از خون کوسه تغذیه می کردند.

در مورد کوسه ببری شنی ، اطلاعات کمتری موجود است . در مقاله منتشره در این باره می خوانیم:یک کوسه ماده 3.7 متری مرده در نزدیکی جزایر قناری در اقیانوس یافت شد و چندین مارماهی بینی کوتاه در قلب، بدن و عضلات پشتی او پیدا شدند. در مقاله ای در این رابطه می خوانیم:این کوسه بالغ بود ولی تخمدان هایش از بین رفته بودند؛ یا مارماهی ها از آنها تغذیه کرده بودند و یا به صورت طبیعی از بین رفته بودند. این احتمال وجود دارد که مارماهی ها در مرگ او نقش داشتند ؛ چرا هیچ عامل کشنده داخلی و خارجی مشخصی رویت نشد.

این طور به نظر می رسد که مارماهی ها در منابع غذایی که زنده نیستند، رشد می کنند و مثلا در لاشه نهنگی که در سواحل ژاپن پیدا شد هم مارماهی های فراوانی یافت شدند. ویدیوی منتشر شده در این رابطه هم نشان می دهد که آنها چطور این کار را انجام می دهند و همین دانشمندان را بر آن داشته تا مطالعات بیشتری در مورد این رفتار مارماهی ها انجام دهند.

درحال حاضر استراتژی موجود شناخته شده، این موجودات را به عنوان انگلی اختیاری می شناسد. اگر چه مارماهی ها نیازی به تغذیه از حیوانات زنده ندارند ولی توانایی انجام این کار، شبیه به چگونگی تکامل موجودات دیگر در تبدیل شدن به انگلی اجباری یا نیاز مطلق برای بقا در بدن موجود زنده دیگری است.

در مقاله منتشر شده در این باره می خوانیم: توانایی زندگی کوتاه مدت در بدن موجودی دیگر، اهمیت بالقوه تکاملی مهمی است؛ چرا که فرصت های بیشتری را برای بررسی تغییرات فیلوژنتیکی و اکولوژیکی فراهم می کند که می تواند در مورد انگل های اجباری و میزبان های واقعی آنها اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان قرار دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1402 بروزرسانی: 11 تیر 1402 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2408

به "مارماهی های ترسناک قلب کوسه را دریدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارماهی های ترسناک قلب کوسه را دریدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید