نرخ تورم اردیبهشت ماه 41 درصد شد

به گزارش تور تایلند ارزان، مرکز آمار ایران گفت که نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1400 برای خانوارهای ایرانی 41 درصد اعلام شد که نسبت به ماه قبل با افزایش دو درصدی همراه بوده است.

نرخ تورم اردیبهشت ماه 41 درصد شد

به گزارش خبرنگاران، نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه 1400 به عدد 46.9 درصد رسید؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 46.9 درصد بیشتر از اردیبهشت 1399 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده ­اند.

نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 2.6 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ­ها و دخانیات با کاهش 2,0 واحد درصدی به 61.1 درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با کاهش 2.7 واحد درصدی به 40.3 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 46.1 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.7 واحد درصد کاهش داشته است.

همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 51,0 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.0 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است که براساس آن نرخ تورم ماهانه اردیبهشت 1400 به 0,7 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 2.0 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 0.8- درصد و 1.6 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 0.7 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.9 واحد درصد کاهش داشته است.

همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 0.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است که براساس آن نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه 1400 برای خانوارهای کشور به 41,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40.5 درصد و 43.2 درصد می باشد که برای خانوارهای شهری 1.9 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 2.6 واحد درصد افزایش داشته است.

(آب معدنی، ماء الشعیر و نوشابه)، گروه قند، شکر و شیرینی (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) و گروه دخانیات می باشد.

در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه پوشاک و کفش (انواع کفش)، گروه هتل و رستوران (غذاهای سرو شده در رستوران) گروه بهداشت و درمان (خدمات آزمایشگاهی و ویزیت پزشک) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین در این ماه گروه میوه و خشکبار (موز و سیب)، گروه سبزیجات (خیار، لوبیا سبز و بادمجان)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (تخم مرغ) و گروه ارتباطات (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اردیبهشت ماه 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 40,1 درصد برای دهک پنجم تا 47.5 درصد برای دهک دهم است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1799

به "نرخ تورم اردیبهشت ماه 41 درصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم اردیبهشت ماه 41 درصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید