همه چیز درباره وام اوراق مسکن و دو برابر شدن آن

به گزارش تور تایلند ارزان، وب سایت فرارو: وام مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تا سقف 200 میلیون تومان افزایش پیدا کرد تا آن هایی که به دنبال خرید خانه هستند، با سرمایه بیشتری با فروشنده ها وارد چانه زنی شوند. برای افزایش قدرت خرید، در کنار وام اوراق 200 میلیونی، می توان روی وام جعاله هم حساب باز کرد که اخیرا دو برابر شده و به 40 میلیون تومان رسیده است. بر این اساس هر زوج تهرانی می تواند تا 240 میلیون تومان از محل اوراق گواهی حق تقدم یا همان اوراق تسه، وام خرید مسکن دریافت کند.

همه چیز درباره وام اوراق مسکن و دو برابر شدن آن

جهت دریافت خدمات شرکت بازسازی ساختمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

این رقم برای شهر های بزرگ 200 میلیون تومان و شهر های کوچک 160 میلیون تومان است. در حال حاضر می توان گفت: وام مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم، بیشترین مبلغ را در بین وام های حوزه مسکن دارد. هرچند خرید اوراق تسه و پرداخت اقساط این وام، سختی های مخصوص به خودش را دارد. در این گزارش تمام جزئیات مربوط به دو برابر شدن وام اوراق مسکن را آورده ایم. از اقساط ماهانه گرفته تا قیمت روز اوراق تسه.

افزایش سقف وام مسکن به 200 میلیون تومان

شورای پول و اعتبار با افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم موافقت نموده است. بر این اساس وام اوراق برای زوجین در تهران از 100 میلیون تومان، به 200 میلیون تومان رسید. این رقم برای وام مسکن انفرادی در تهران از 60 میلیون تومان به 100 میلیون تومان افزایش پیدا نموده است.

وام اوراق مسکن زوجین برای شهر های بزرگ یعنی مراکز استان ها و شهر هایی که بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند، از 80 میلیون به 160 میلیون تومان افزایش پیدا نموده و وام انفرادی در این شهر ها از 50 میلیون به 80 میلیون تومان رسیده است. همچنین زوجین در سایر شهر ها که کمتر از 200 هزار نفر جمعیت دارند، می توانند به جای 60 میلیون تومان، حالا 120 میلیون تومان وام اوراق مسکن دریافت نمایند. این وام در حالت انفرادی 40 میلیون تومان بود و حالا به 60 میلیون تومان رسیده است.

وام جعاله دو برابر شد

افزایش وام جعاله یا همان تعمیرات مسکن، دیگر مصوبه شورای پول و اعتبار بود. پیش از این بانک مسکن برای تعمیرات خانه 20 میلیون تومان وام پرداخت می کرد که حالا این رقم به سقف 40 میلیون تومان رسیده است. باید توجه داشته باشید که وام جعاله صرفا برای تعمیرات خانه نیست. کسانی که وام مسکن می گیرند، می توانند برای افزایش قدرت خریدشان روی وام جعاله هم حساب باز نمایند.

هزینه دریافت وام اوراق مسکن

وام مسکن از محل اوراق ممتاز، نیاز به خرید برگه تسه دارد. برای دریافت این وام لازم نیست از یک سال قبل در بانک مسکن سپرده گذاری نموده باشید، در عوض می توانید با خرید اوراق تسه، سپرده گذاری در بانک را دور بزنید. هر برگ تسه برای دریافت 500 هزار تومان وام کافی است. به عبارتی زوج های تهرانی برای دریافت وام 240 میلیونی خرید و جعالی مسکن، نیاز به 480 برگه تسه دارند.

در حال حاضر هر برگه تسه 42 هزار و 500 تومان است و این یعنی دریافت وام مسکن برای زوج های تهرانی حدود 20 میلیون و 400 هزار تومان خرج دارد. وام اوراق مسکن انفرادی در تهران تا سقف 100 میلیون تومان ارزش دارد و در کنار وام جعاله به 140 میلیون تومان می رسد. دریافت این وام 280 برگه تسه می خواهد. با این حساب می توان گفت: هزینه دریافت سقف مبلغ وام اوراق مسکن و جعاله حدود 11 میلیون و 900 هزار تومان خواهد بود.

سقف وام اوراق مسکن زوجین در شهر های بزرگ 160 میلیون تومان است و در کنار وام جعاله به 200 میلیون تومان می رسد. دریافت این وام 400 برگه تسه به قیمت 42 هزار و 500 تومان نیاز دارد که هزینه آن را به 17 میلیون تومان می رساند. وام اوراق مسکن انفرادی در این شهر ها 80 میلیون تومان است که در کنار وام جعاله می تواند رقمی معادل 120 میلیون تومان برای متقاضی سرمایه دست و پا کند. این وام 240 برگه تسه نیاز دارد که هزینه خرید آن ها به حدود 10 میلیون و 200 هزار تومان می رسد.

وام مسکن از محل اوراق ممتاز برای شهر های کوچک تا سقف 120 میلیون تومان به ازای هر زوج پرداخت می گردد که در کنار وام جعاله، ارزش آن به 160 میلیون تومان می رسد. هر برگه تسه به اندازه 500 هزار تومان وام ارزش دارد و این یعنی دریافت وام 160 میلیونی حدود 320 برگه تسه لازم دارد و 13 میلیون و 600 هزار تومان خرج روی دست متقاضی می گذرد. وام اوراق مسکن شهر های کوچک در حالت انفرادی 60 میلیون تومانی است و اگر کسی بخواهد می تواند وام جعاله 40 میلیونی را هم به آن اضافه کند و در مجموع 100 میلیون تومان از بانک وام بگیرند. این وام به 200 برگه تسه نیاز دارد و برای دریافت آن باید هشت میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد.

مبلغ اقساط وام اوراق مسکن

12 سال مهلت دارید تا وام اوراق مسکن را با اقساط ماهانه به بانک برگردانید. نرخ بهره این وام 17.5 درصد در نظر گرفته می گردد که در بافت فرسوده تخفیف خورده و به 16 درصد می رسد. این بازپرداخت 12 ساله به سه روش قابل انجام است. اول روش پلکانی است که در آن اقساط به صورت مساوی تقسیم می شوند. روش دوم، پلکانی سه درصدی است که بر اساس آن در خاتمه هر سال سه درصد به مبلغ اقساط وام اضافه می گردد. پلکانی 20 درصدی هم روش دیگری است که در خاتمه هر سال اقساط ماهانه 20 درصد بیشتر می گردد. در روش های پلکانی، اقساط سال اول کمتر است و در ادامه بیشتر می گردد. با توجه به تورم، سالانه، روش پلکانی به نظر صرفه بیشتری دارد.

مبلغ اقساط وام اوراق مسکن 200 میلیون تومانی برای زوج های تهرانی، در روش ساده سه میلیون و 330 هزار تومان محاسبه می گردد و متقاضی این وام باید تا 12 سال همین رقم را به عنوان قسط وام به بانک مسکن پرداخت کند. در روش پلکانی سه درصد، اقساط سال اول حدود دو میلیون و 984 هزار تومان است و در روش پلکانی 20 درصد، اقساط وام مسکن در سال اول دو میلیون و 974 هزار تومان محاسبه می گردد.

در شهر های بزرگ که سقف وام مسکن به 160 میلیون تومان می رسد، مبلغ اقساط در روش ساده دو میلیون و 664 هزار تومان است. در روش پلکانی سه درصد اقساط وام در سال اول دو میلیون و 390 هزار تومان و در روش پلکانی 20 درصد اقساط وام در سال اول ماهانه دو میلیون و 378 هزار تومان در نظر گرفته می گردد.

زوج های ساکن شهر های کوچک با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر، در صورتی که بخواهند سقف وام اوراق مسکن یعنی 120 میلیون تومان را دریافت نمایند، باید ماهانه یک میلیون و 998 هزار تومان در روش ساده اقساط پرداخت نمایند. این رقم در روش پلکانی سه درصد در سال اول یک میلیون و 790 هزار تومان و در روش پلکانی سه درصد برای سال اول یک میلیون و 784 هزار تومان در نظر گرفته می گردد.

وام جعاله 40 میلیونی در همه شهر ها شرایط یکسانی دارد. مهلت بازپرداخت آن کمتر از وام اوراق مسکن و نهایتا پنج ساله است. نرخ بهره در وام جعاله، مثل وام خرید همان 17.5 درصد در نظر گرفته می گردد. بر این اساس اگر بخواهید در کنار وام خرید مسکن از وام جعاله بهره ببرید، باید در پنج سال اول ماهانه یک میلیون و پنج هزار تومان به عنوان اقساط وام جعاله به بانک مسکن پرداخت کنید.

چهار نکته مثبت وام اوراق مسکن

اول؛

افزایش سقف وام اوراق مسکن، این نوع وام را برای کسانی که می خواهند خانه بخرند، جذاب تر نموده است. در حال حاضر وام مسکن و جعاله از محل اوراق، بیشترین ارزش را در مقایسه با دیگر انواع وام مسکن دارد. زوج های تهرانی در صورتی که بخواهند وام مسکن از محل صندوق یکم دریافت نمایند، تنها 160 میلیون تومان وام خواهند گرفت، در حالی که ارزش وام اوراق مسکن به 200 میلیون تومان رسیده و در کنار وام جعاله می تواند برایتان سرمایه 240 میلیونی دست و پا کند.

دوم؛

مهمترین نکته مثبت برای دریافت وام به وسیله اوراق تسهیلات، صرفه جویی در زمان است. شما بلافاصله می توانید اوراق مسکن را که از بورس خریده اید به بانک بروید و به آن ها بگوید من می خواهم فلان خانه را با این مشخصات بخرم. پروسه دریافت وام در چنین حالتی چند روزه انجام می گردد و لازم نیست از یک سال قبل به فکر سپرده گذاری در بانک باشید.

سوم؛

نکته مثبت دیگر این است که برای دریافت وام مسکن حتما لازم نیست خانه اولی باشید. به عبارتی اگر همین حالا یک خانه به نامتان است، نیازی به نگرانی نیست چراکه چنین محدودیتی برای پرداخت وام به وسیله اوراق تسهیلات مسکن در نظر گرفته نشده است.

چهارم؛

قیمت اوراق مسکن 98 خیلی کمتر از سودی است که می توانید با مبلغ سپرده گذاری به آن برسید. به عبارتی اگر بخواهید به وسیله اوراق مسکن وام 100 میلیونی بگیرید، خرید 200 برگ اوراق مسکن هشت میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود. درحالی که اگر بخواهید با سپرده گذاری در صندوق مسکن وام 100 میلیونی بگیرید، باید به مدت یک سال 50 میلیون تومان پول نزد بانک بگذارید. در حالی که اگر این مبلغ را در حساب سپرده گذاری بلندمدت سرمایه گذاری کنید، 18 درصد سود به آن تعلق می گیرد و شما 9 میلیون تومان نصیبتان می گردد. تازه این حداقل کاری است که می توانید در یک سال با 50 میلیون تومان انجام دهید.

چهار نکته منفی وام اوراق مسکن

اول؛

مهم ترین نکته منفی درباره اوراق مسکن، نرخ بهره بالای وام برای چنین تسهیلاتی است. اگر برای دریافت وام مسکن سراغ روش سپرده گذاری بروید، نرخ بهره وام برایتان هشت درصد خواهد بود. تازه اگر خانه مورد نظرتان در بافت فرسوده باشد، نرخ سود وام به شش درصد کاهش پیدا می نماید. این در حالی است که نرخ بهره در نظر گرفته شده برای وام اوراق مسکن به 17.5 درصد می رسد.

دوم؛

پرداخت اقساط وام اوراق مسکن برای خودش پروسه عجیب و غریبی دارد. اگر کسی بخواهد از وام 240 میلیون تومانی خرید و جعاله مسکن استفاده کند، باید تا 12 سال اقساط نجومی بپردازد. نرخ بهره بالا در این نوع وام باعث شده میزان اقساط ماهانه وام اوراق مسکن به حدود 3.4 میلیون تومان برسد که با احتساب اقساط ماهانه وام جعاله (یک میلیون و پنج هزار تومان برای دوره پنج ساله) به حدود 4.4 میلیون تومان افزایش پیدا می نماید. با این حساب شما تا پنج سال باید ماهانه 4.4 میلیون تومان و از آن پس تا هفت سال دیگر ماهانه 3.4 میلیون تومان اقساط وام پرداخت کنید که عملا امکان پذیر نیست.

سوم؛

وام اوراق مسکن شما را از سپرده گذاری یک ساله بی نیاز نموده، اما در عوض باید هزینه اولیه خرید اوراق تسه را هم در نظر بگیرید. از آنجا که دریافت وام 240 میلیون خرید و جعاله مسکن به 480 برگه تسه نیاز دارد، هزینه این وام با توجه به قیمت 42 هزار و 500 تومانی هر برگه تسه، به حدود 20 میلیون و 400 هزار تومان می رسد که رقم قابل توجهی است.

چهارم؛

نکته منفی دیگر مربوط به زمانی است که معامله خرید مسکن جوش نخورد. در چنین حالتی دیگر از وام خبری نیست و همچنین تا چهار ماه نمی توانید اوراقی که برای دریافت وام مسکن در اختیار بانک گذاشتید، پس بگیرید.

قیمت روز اوراق گواهی حق تقدم بانک مسکن

همزمان با انتشار خبر دو برابر شدن سقف وام اوراق مسکن، قیمت اوراق تسه در بورس فرایند صعودی به خود گرفته و امروز شنبه هفتم دی ماه به حدود 42 هزار و 400 تا 42 هزار و 500 تومان رسیده است. باید توجه داشته باشید که این رقم میانگین معاملات صورت گرفته است.

پیش از این با رکود در بازار مسکن و بی ارزش شدن وام اوراق، قیمت برگه های تسه تا 35 هزار تومان کاهش پیدا نموده بود. سه شنبه این برگه ها با نرخ 39 هزار تومان معامله می شد، چهارشنبه بعد از دو برابر شدن وام اوراق، قیمت برگه های تسه به 40 هزار و 500 تومان رسید و امروز در بازار بورس هر برگه تسه با نرخ 42 هزار و 500 تومان معامله شد. هرچند، فروشنده ها دنبال نرخ های بیشتر برای برگه های تسه هستند و قیمت فروش آن ها خیلی بالاتر است.

اوراق گواهی حق تقدم بانک مسکن در بورس با نماد تسه معامله می گردد. برگه های تسه بر اساس زمان صدور ارزش متفاوتی دارند. برای مثال برگه هایی که در آذرماه 98 صادر شده اند، در بازار بورس با نماد تسه 98091 معامله می گردد. هر برگه تسه دو سال از زمان صدور اعتبار دارد.

برای مثال تسه آذر 98 تا آذر 1400 اعتبار دارد و بعد از گذشت دو سال به کلی ارزش خود را از دست می دهد. این موضوع باعث می گردد تسه های جدید عموما قیمت بالاتری نسبت به تسه های قدیمی که مهلت کمی از اعتبارشان باقی مانده، ارزش داشته باشند. هرچند این مورد همیشه در بازار اوراق تسه ثابت نیست.

امروز بر اساس گزارش های سازمان فرابورس قیمت هر برگه تسه به طور میانگین 42 هزار و 430 تومان معامله شد. قیمت روز اوراق تسه مطابق جدول زیر است:

منبع: برترین ها
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 842

به "همه چیز درباره وام اوراق مسکن و دو برابر شدن آن" امتیاز دهید

2 کاربر به "همه چیز درباره وام اوراق مسکن و دو برابر شدن آن" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره وام اوراق مسکن و دو برابر شدن آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید