واردات دانشمندان نازی به آمریکا (1939-1945)

به گزارش تور تایلند ارزان، آژانس اطلاعاتی ایالات متحده آغاز به طراحی مجدد زندگینامه های متخصصان آلمانی کرد و همه این روابط را با نازیسم از بین برد و بعضی از دانشمندان به افراد جدیدی تبدیل شدند. اکنون آن ها طبق اسناد به عنوان قربانیان نازیسم معرفی شده اند.

واردات دانشمندان نازی به آمریکا (1939-1945)

در خاتمه جنگ دنیای دوم (1939-1945)، دولت ایالات متحده تصمیم گرفت فن آوری هایی را که آلمانی ها در اختیار داشتند، به دست خود بگیرد، زیرا آلمان در آن موقع از نظر فنی خوب مجهز بود. این داستان شنیدنی است.

در زمان جنگ دنیای دوم، هیتلر تقریباً در تمام قاره اروپا از صنعت و منابع انسانی استفاده می کرد. این صنعت که توسط فاشیست ها برای اجرای جنگ بازسازی شد، مؤثر بود. منابع تجهیزات، سلاح ها و مواد جنگی موجود در دست آلمان تقریباً بی پایان و بی کران بودند و کیفیت آن بالا بود.

آمریکا حتی قبل از خاتمه جنگ دنیای دوم شکار تحقیقات و دستاورد های علمی آلمان را آغاز کرد. در نوامبر سال 1944، کمیته مشترک روسای ستاد های آمریکا، (Joint Chiefs of Staff, JCS) کمیته اطلاعات صنعتی و فنی را با هدف جستجوی فن آوری های مفید برای اقتصاد آمریکایی پس از جنگ تشکیل داد، تنها یک سوکمیته شامل 380 متخصص بود که منافع 17 شرکت آمریکایی را تامین می کرد.

با این حال، برای آمریکایی ها در اختیار داشتن اسناد و نقشه های بهترین روش ها برای مطالعه و ایجاد سلاح کافی نبود. دفتر خدمات استراتژیک ایالات متحده (سلف سازمان سیا) عملیات مخفی . پرده Overcast را برای انتقال دانشمندان، مهندسین و سایر متخصصان آلمان نازی مغلوب به ایالات متحده آمریکا انجام داد. یکی از اهداف آن جلوگیری از ورود فن آوری های جدید به اتحاد شوروی بود.

این عملیات 6 ژوئیه سال 1945 آغاز شد، هنگامی که یک یادداشت محرمانه از کمیته مشترک روسای ستاد ها با عنوان استفاده از متخصصان آلمان در علم و صنعت ایالات متحده منتشر شد. در ابتدا، سرویس اطلاعاتی ارتش جی 2 مسئولیت آن را بر عهده داشت.

چند ماه بعد، اجرای آن به آژانس اطلاعاتی مشترک واگذار شد که در سال 1945 به عنوان سو کمیته اطلاعاتی مشترک (Joint Intelligence Objectives Agency, JIOA) کمیته مشترک روسای ستاد ها (Joint Intelligence Committee, JIC) ایجاد شد.

هری ترومن رئیس جمهور ایالات متحده، از فرایند رسمی انتقال متخصصان از آلمان تا اوت 1945 را ممانعت کرد. وی تأکید نمود که انتقال متخصصان آلمانی دارای گذشته نازی به آمریکا ممنوع است. تقریباً تمام فعالان آینده این عملیات در این دسته قرار گرفتند، بنابراین آژانس اطلاعاتی ایالات متحده آغاز به طراحی مجدد زندگینامه های متخصصان آلمانی کرد و همه این روابط را با نازیسم از بین برد و بعضی از دانشمندان به افراد جدیدی تبدیل شدند. اکنون آن ها طبق اسناد به عنوان قربانیان نازیسم معرفی شده اند.

اما رسانه های آمریکایی از این عملیات آگاه شدند و بلافاصله این برنامه را واردات جنایتکاران نازی نامیدند. برای جلوگیری از افشا و گسترش تبلیغات در مطبوعات، در مارس 1946 این عملیات به Paperclip گیره کاغذ تغییر نام شد. به این دلیل چنین نامگذاری شد که زندگی نامه های جدید و تمیز متخصصان آلمانی با گیره های کاغذی چسبانده شد.

در ابتدا، به عنوان بخشی از عملیات Overcast، قرار بود بیش از 350 متخصص به ایالات متحده منتقل گردد. در سال 1946، JIOA اصرار داشت که برنامه گسترش داده گردد و تابعیت آمریکا به هزار دانشمند و متخصص آلمانی و اتریشی داده گردد. پرزیدنت ترومن طرح JIOA را در سپتامبر 1946 تصویب کرد.

در طی چند سال، بیش از 1500 دانشمند آلمانی (فیزیکدانان، شیمی دانان، پزشکان)، مهندسین و تکنسین ها به وسیله برنامه Overcast / Paperclip به ایالات متحده منتقل شدند. به طور خاص، آن ها تحقیقات در زمینه سلاح های شیمیایی، استفاده از مواد روانگردان در هنگام شکنجه و اکتشافات فضایی انجام دادند. پنتاگون رهبری این برنامه ها را به آن ها واگذار کرد، که آن ها تأثیر زیادی بر روی آن ها گذاشتند.

در اوایل ماه مه 1945، وِرنر فون براون، به همراه بیشتر کارمندان خود، تسلیم مقامات نظامی ایالات متحده شد و کلیه اسناد و مدارک فنی وی-2 و پروژه های دیگر، از جمله موشک آینده دار A-9 / A-10، و همچنین نمونه های معتبر و تجهیزات تست به همراه داشت. سپس گروه فون براون به Fort Bliss (تگزاس، ایالات متحده آمریکا) منتقل شد، که در نزدیکی مستقیم سایت آزمایش موشکی White Sands در ایالت همسایه نیومکزیکو واقع شده است.

این مکان ها را باید مهد برنامه موشکی آمریکا دانست.

در طول 15 سال آینده، ورنر فون براون در نیرو های مسلح ایالات متحده مشغول به کار شد و موشک های بالستیک راهنمایی شونده وی 2 را ایجاد کرد. او پرتاب آن ها را در سایت آزمایش White Sands به عنوان بخشی از پروژه هرمس نظارت کرد.

در سال 1955، ورنر فون براون تابعیت آمریکا را دریافت کرد. وی علاوه بر پروژه های کاملاً نظامی، توسعه موشک های اساسی فضایی را راهنمایی کرد، از موشک حامل Jupiter-S برای اولین ماهواره آمریکایی گرفته تا سترن 5 که خدمه آپولو 11 در داخل آن به ماه رفت.

فون براون اولین مدیر مرکز پرواز فضایی مارشال شد، به عنوان معاون مدیر ناسا و رئیس مرکز فضایی کیپ کاناورال خدمت کرد.

جالب اینجاست که اداره تحقیقات ویژه وزارت دادگستری آمریکا که رفت و آمد پرسنل بلندپایه نظامی نازی در سراسر دنیا را رصد کرد، از عملیات انتقال نازی های آلمان به آمریکا اطلاعی نداشت.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1253

به "واردات دانشمندان نازی به آمریکا (1939-1945)" امتیاز دهید

1 کاربر به "واردات دانشمندان نازی به آمریکا (1939-1945)" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات دانشمندان نازی به آمریکا (1939-1945)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید