واکسن های موجود بر نوع انگلیسی کرونا هم موثر است

به گزارش تور تایلند ارزان، مسعود مردانی با اشاره به اینکه جهش کروموزومی در کرونا قدرت انتقال ویروس را دو برابر افزایش داده است، گفت: این جهش باعث تغییر ساختار کلی ویروس نشده و واکسن های موجود همچنان موثرند. کشور انگلیس نیز که درگیر این فرم جهش یافته از ویروس کرونا است، از واکسن های موجود استفاده می کند.

واکسن های موجود بر نوع انگلیسی کرونا هم موثر است

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش ایرنا، گسترش ویروس کرونا که از شهر ووهان در چین آغاز شد بنا به ماهیت خطرناک و سرایت بسیار سریع آن ابعاد مختلف زندگی اجتماعی در همه جای جهان را به طور جدی و بنیادین به چالش کشید به گونه ای که سازمان بهداشت جهانی آن را پدیده ای همه گیر بیان نمود. ویروسی که یک تنه جهان را زمین گیر کرد و تمام پیشرفت های عصر صنعتی بشر در بسیاری از حوزه ها به چالش کشیده شد. بسیاری از مشاغل نیز به طور کامل تعطیل شدند تا به این ترتیب انسانی که این روز ها با این ویروس منحوس دست و پنجه نرم می کند برای حق حیات بجنگد. کرونا همچنان در جهان جولان می دهد، با این حال، تلاش ها برای خاتمه دادن به آن، وارد مرحله تازه ای شده و با تولید واکسن، مردم شاد از روز های خاتمهی عمر این ویروس بودند، اما این خاتمه راه نیست و خبر ها حاکی از آن است که گونه جدید و جهش یافته ای از کرونا در انگلیس شناسایی شده است.

با شناسایی گونه جدید ویروس کرونا، معادلات به هم ریخته است. در روز های گذشته کشور های مختلف مرز های خود را به روی انگلیس بسته اند. علاوه بر کشور های اروپایی، عربستان، تایلند و کلمبیا نیز به دلیل نگرانی از شیوع گونه جدید ویروس کرونا دست به اقدام مشابهی زده اند. از طرفی برخی کشور ها قوانین سفت و سخت تری برای مسافران از انگلیس در نظر گرفته اند. به طور مثال مسافرانی که از انگلیس وارد یونان می شوند، فارغ از اینکه نتیجه آزمایش کرونا آن ها منفی باشد باید هفت روز خود را قرنطینه کنند. رسانه های استرالیایی، آمریکایی و آفریقایی هم با انتشار گزارش هایی نسبت به سرایت ویروس جدید و افزایش فشار ها بر اوضاع بحرانی کنونی هشدار دادند.

بررسی ها بر روی گونه جدید ویروس کرونا فعلاً در ابتدای راه است و هنوز در خصوص ماهیت آن پرسش های بی پاسخ و نگران کننده زیادی وجود دارد. هنوز به طور دقیق مشخص نیست رفتار این ویروس تغییر یافته نسبت به گونه اولیه چه تغییراتی داشته است، اما نگرانی ها در همه جهان و همچنین ایران وجود دارد که این گونه ویروس در کشور شیوع پیدا نکند. در همین خصوص مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت و گویی انجام داده است که آنرا در ادامه می خوانید:

از چه زمانی ویروس جدید کرونا، در انگلیس مشاهده شده و تا کنون به کدام کشور ها سرایت کرده است؟

ویروس جدید کرونا از اواخر شهریورماه امسال در جنوب لندن پیدا شده و از همین جا به جنوب انگلیس انتشار پیدا کرد و بعد از آن به هلند، دانمارک و ایتالیا رسید و حتی الان گزارش هایی وجود دارد که در عمان هم این بیماری مشاهده شده و در استرالیا هم انتشار پیدا کرده است.

آیا واکسن کووید در برابر ویروس جهش یافته کرونا مصونیت ایجاد می کند؟

این ویروس جهش کروموزومی پیدا کرده، اما خوشبختانه این جهش باعث تغییر ساختار کلی ویروس نشده است که واکسن کرونا را بی اثر کند و هنوز هم کشور هایی مانند انگلیس که خودشان درگیر این فرم جهش یافته از ویروس کرونا هستند از همین واکسن کرونا که وجود دارد استفاده می کنند و به نظر می آید که همین واکسن می تواند حتی برای عدم ابتلای به این فرم از ویروس که جهش یافته هم موثر باشد.

ویژگی ها و تفاوت های گونه جدید ویروس کرونا نسبت به ویروس قبلی در چیست؟

ویروس کرونای جدید که از انگلیس شیوع پیدا کرده است به شدت عفونی بوده و حتی میزانی 2 برابری با ویروس کرونای قبلی دارد، 70 درصد در تماس های عادی و افرادی که مبتلا هستند باعث ابتلای جدید می شوند. پس این ویروس بسیار شدیدتر است و خیلی سریع در جامعه گسترش پیدا می کند و دوست دارد که خودش را به جای ویروس قبلی جایگزین کند.

تشخیص افراد مبتلا به این ویروس چگونه امکان پذیر است؟

برای روش تشخیص این نوع از ویروس هفته ها یا ماه های وقت لازم است که ما بتوانیم تشخیص دهیم، زیرا احتیاج به مطالعات فیلوژنتیک یا مطالعات کروموزومی دارد.

آیا مورد تازه ای از این ویروس در ایران مشاهده شده است؟

در ایران مورد ثابت شده ای از این ویروس جدید وجود ندارد، اما اگر مسافری از لندن وارد کشور شود، همانگونه که به هلند رفته ممکن است وارد ایران هم شود، اما اینکه ما الان موردی پیدا کرده باشیم، آزمایش داده باشد و گفته باشیم که این فرم جهش یافته از ویروس کرونا است، تا به حال پیدا نشده است.

دولت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونای جدید چه اقداماتی انجام داده است؟

در وهله نخست تمام پرواز هایی که از مقصد لندن به تهران می آمد، قطع شده اند. تمام پرواز های مستقیم و غیر مستقیم که از کشور های اروپایی به مقصد های واسط مانند امارات، دوحه، استانبول و جا های دیگر می آید و مسافرانی وارد ایران می شوند، لیست آن ها تهیه شده و تست آن ها گرفته می شود و همچنین افرادی که از کشور های اروپایی وارد می شوند را در قرنطینه نگهداری می کنند تا اشتباهی که در خصوص ویروس قدیمی کرونا به وجود آمد و از چین وارد کشور شد، دیگر تکرار نشود.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1559

به "واکسن های موجود بر نوع انگلیسی کرونا هم موثر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن های موجود بر نوع انگلیسی کرونا هم موثر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید