پیلینگ برای چه کسانی عالی و لازمه ؟

به گزارش تور تایلند ارزان، پیلینگ شیمیایی یک روش برای لایه برداری پوست های آسیب دیده می باشد در این روش با محلولی جای جوش و زخم ها از بین می فرایند و پوست ترمیم میشود.

پیلینگ برای چه کسانی عالی و لازمه ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، لایه برداری یا همان پیلینگ شیمیایی یک فرآیند پوستی است که از محلول شیمیایی مختلفی برای لایه برداری پوست به کار می رود. پیلینگ شیمیایی پوست، باعث می گردد که لایه رویی پوست برداشته گردد تا بتواند سطح پوست را صاف کند و دیگر مزایایی مانند محو شدن خطوط و زخم ها را به همراه داشته باشد.

بیشتر پوست های خشک دارای ثبات ژل مانندی است و به صورت اعمال می گردد، اما گاهی اوقات در قسمت های دیگر بدن مانند:گردن، دست ها و یا سینه استفاده می گردد.

پس از اعمال پیلینگ شیمیایی به پوست، پوست تاول می زند و سپس پوست می اندازد، اگرچه پیلینگ شیمیایی در حال حاضر ایمن تر از قبل شده است و هدف از آن، حذف سلول های سطحی و کدر پوست است، که به طور معمول منجر به بهبود خطوط ریز، آکنه، تغییر رنگ و مزایای بیشتری می گردد.

چه چیزهایی ممکن است در خصوص فواید پیلینگ شیمیایی درک نگردد؟

پیشرفت های اخیر در روش های لایه برداری مواد شیمیایی، به این معنی است که آن ها به رسوب کردن مواد شیمیایی در پوست مانند کلاژن یاری می نمایند، که می تواند خطوط را کاهش داده و به بهبود کلی سلامت پوست یاری کند و بعد از این که لایه سطحی از پوست شما به دنبال پیلینگ شیمیایی برداشته شد، سلول های سازنده کلاژن را افزایش می دهند و اسید هیالورونیک بیشتری فراوری می نمایند که هر دو تاثیرات ضد پیری دارند.

انواع پیلینگ شیمیایی

در حال حاضر تعدادی از انواع مختلف پیلینگ شیمیایی موجود هستند که بعضی از آن ها فقط با متخصصان امراض پوستی انجام می گردد، و بعضی دیگر را شما می توانید خودتان در خانه به کار ببرید.

با توجه به شبکه درما، سه نوع پیلینگ شیمیایی اصلی وجود دارد، که عبارتند از:

پیلینگ شیمیایی نرم

درمان عمدتاً مسائل پوستی ملایم دارد، اما به زمان ریکاوری کمتری احتیاج دارد. نتایج معمولاً کم تر قابل توجه و چشمگیر هستند، به خصوص بعد از تنها یک درمان، اما معمولاً برای هر رنگ پوستی مناسب است و ریسک کمی برای هیپرپیگمانتاسیون ایجاد می نماید.

پیلینگ شیمیایی متوسط

به حذف خطوط صورت، زخم ها و خال های مادرزادی یاری می نماید، اما ممکن است که موجب عوارض جانبی گردد و التیام یابد. بیشتر مردم پس از یک درمان حداقل بعضی از نتایج را خواهند دید، اما درمان های چندگانه معمولاً برای اثرات کامل مورد احتیاج هستند.

بعضی متخصصان امراض پوستی در حال حاضر پیلینگ نرم را توصیه می نمایند، که از اسیدهای چند گانه به جای یک اسید تنها در یک قدرت بالاتر استفاده می نمایند، زیرا اسیدهای چند گانه می توانند منجر به سوزش کم تری شوند.

پیلینگ شیمیایی سخت و عمیق

می تواند برای از بین بردن تومورهای سرطانی، زخم های عمیق و یا چین و چروک، جوش های جدی و خال های مهم پیری استفاده گردد، پیلینگ شیمیایی عمیق معمولاً نتایجی با تنها یک جلسه فراهم می نماید، با این حال می تواند عوارض جانبی جدی تر داشته باشد و هزینه بیشتری را متحمل گردد.

ترکیبات شیمیایی به کار رفته در انواع پیلینگ

بسیاری از فرمول های شیمیایی مختلف در پیلینگ های مختلف پوستی به کار می فرایند.

بعضی از ترکیبات شیمیایی شامل این موارد هستند:

 • اسید ترشیلاکتیک (TCA)
 • اسید لاکتیک
 • آلفا هیدروکسی اسید(AHA)
 • هیدروکینون
 • اسید سالیسیلیک
 • رزورسینول اگزالاتی
 • پلی فنل ها
 • ویتامین C

دوره بهبود پیلینگ شیمیایی

با پیلینگ شیمیایی می توانید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید که مثلا چه احساسی دارد، پس از یک جلسه لایه برداری چه مدت تا بهبودی طول می کشد؟

پیلینگ و گاهی اوقات احساس سوزش، معمولاً پس از خاتمه جلسه، در حدود 20 دقیقه بعد از عمل آغاز می گردد. ناراحتی در حدود سه تا هفت روز ادامه خواهد داشت (گاهی تا 14 روز در صورتی که یک پوست عمیق انجام گردد).

هرچند وقت یکبار می توانید پیلینگ پوست خود را تکرار کنید؟

پیلینگ ملایم را می توان در هر چهار هفته یکبار تکرار کرد، اما شما به مدت 6 تا 12 ماه و یا بیشتر به طور متوسط احتیاج به زمان برای پیلینگ متوسط و عمیق دارید.

آیا باید پیلینگ صورت را انجام دهم؟

انواع مختلف پوست به پیلینگ های مختلفی احتیاج دارند، بنابراین مثل همواره بازهم در بخش سلامت پوست و مو توصیه می گردد قبل از آغاز یک پیلینگ حرفه ای، متخصص را ببینید و با او مشورت کنید.

چنانچه در بخش سلامت پوست و مو در نمناک از زبان متخصصان پوست می خوانید هر کسی می تواند پیلینگ را انجام دهد، چه شما می خواهید پوست درخشان و یا بافت نرم تری را دوست داشته باشید و اگر از پوست به ویژه مانند آکنه رنج می برید، پیلینگ می تواند برایتان شگفتی ایجاد کند.

چگونه می توان برای یک جلسه پیلینگ شیمیایی آماده شد؟

قبل از کار، شما ابتدا با متخصص مراقبت از پوست مشورت خواهید کرد، در طی این ملاقات، آن ها به شما یاری خواهند کرد مشخص کنید که بهترین گزینه درمان چیست.

آن ها به شما اجازه می دهند تا جزئیات مربوط به پیلینگ ویژه ای که میگیرید را بدانید و درباره هر چیزی که ممکن است در جلسه پیلینگ وجود داشته باشد، سوال خواهند کرد.

این ممکن است شامل این باشد که آیا درمان را قبول نموده اید یا خیر، و اطلاعات در خصوص این که آیا به راحتی جای زخم شما را خواهد برد یا خیر.

قبل از انجام پیلینگ شیمیایی، شما باید

 • از هیچ نوع رتینول یا رتین A یک داروی موضعی برای حداقل 48 ساعت استفاده نکنید.
 • متخصص مراقبت از پوست خود را در خصوص هر دارویی که مصرف می کنید مطلع کنید .
 • لااقل شش ماه بود آکوتان مصرف ننموده باشید.

ممکن است پزشک شما این موارد را توصیه کند

 • یک داروی ضد ویروسی مصرف کنید، اگر که دارای سابقه تبخال برای جلوگیری از پاره شدنشان در دهان باشد
 • از لوسیون های ویژه ای بهره ببرید تا درمان را بهبود بخشید، مانند لوسیون اسید گلیکولیک
 • برای جلوگیری از تیره شدن پوست از کرم های رتینوید بهره ببرید.
 • در طول هفته قبل از پیلینگ، با استفاده از اصلاح دوباره، یا با استفاده از پودر مو بر، محصولات حذف مو را متوقف کنید. همچنین باید از سفید کردن مو اجتناب کنید.
 • اگر پزشک شما مسکن تجویز می نماید، طبق دستورالعمل آن ها آن را مصرف کنید؛ می توانید قبل از این که به مطب بروید، آن را بخورید.

4 فایده اصلی و بالقوه شیمیایی پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی است که از محلولی از مواد شیمیایی مختلف استفاده می نماید. محلول های شیمیایی پیلینگ , لایه بالایی پوست را جدا می نمایند و پوست صاف تر زیر آن را نمایان می نمایند ؛ البته این بخشی از خواص و فواید پیلینگ شیمیایی است و فواید دیگر ان شامل:

1. یاری به لایه برداری پوست و نرم تر شدن آن

یکی از رایج ترین دلایلی که مردم پیلینگ شیمیایی را انتخاب می نمایند، این است که آن ها می خواهند پوست نرم تری با تن و بافت یکنواخت تری داشته باشند. پیلینگ نه تنها می تواند پوست را ابریشمی تر کند و حتی با ته رنگ بیشتر، بلکه می تواند به پوست یاری کند تا محصولات مراقبتی را بهتر به خاطر سلول های مرده پوست که از سطح پوست برداشته می شوند، جذب کند.

2. به حداقل رساندن آسیب هاب خورشیدی و تجمع بیش از حد رنگدانه ها

پیلینگ ملایم را می توان برای درمان خال های آفتابی، لکه های تیره، کک و مسائل رنگ دانه ای که پوست را پیر می نماید تشکیل می دهند، مورد استفاده قرار داد.

هم چنین پیلینگ ممکن است لکه ها و خطوط ظریف ناشی از خورشید را کاهش دهد و باعث می گردد پوست حتی جوان تر و شاداب تر به نظر برسد.

علاوه بر این، آنطور که در نمناک اشاره شده است مطالعات اخیر نشان داده اند که پیلینگ شیمیایی می تواند به ملاسما معکوس، نوعی اختلال رنگدانه و درماتوز بدنام که اغلب نسبت به درمان، از جمله درمان های لیزری مقاوم است، یاری کند.

درماتوز یک شکل همیشگی از تجمع بیش از حد رنگدانه های پوست است که می تواند تاثیر جدی بر اعتماد به نفس و کیفیت زندگی فرد داشته باشد.

علاوه بر زدن مسدود نماینده های آفتاب و مدیریت هورمون هایی که ممکن است به ملازما ها یاری نمایند، مشخص شده است که ارتباط بین ملازما و قرص های کنترل بارداری و بارداری - پیلینگ شیمیایی می تواند به عنوان خط دوم دفاع در بیمارانی که نامزد خوبی هستند عمل کند.

3. کاهش علائم آکنه و لک ها

انواع خاصی از پیلینگ های شیمی به کنترل بیماری آکنه یاری می نماید و آسیب های ناشی از علایم گذشته را کاهش می دهد. این کار را با منافذ مسدود نشده انجام می دهند و بر روی سطح پوست برای پاک کردن جوش های سر سیاه، و موادی که به تدریج جای خود را به رنگ جوش می دهند، برخورد می نمایند.

لایه برداری پوست, نرم تر کردن پوست, حداقل رساندن آسیب های خورشیدی, درمان هیپرپیگمانتاسیون, درمان آکنه / لکه ها و کاهش لکه های زخم , خطوط کم و چروک.

پیلینگ های شیمیایی درانواع متفاوت کم، متوسط و عمیق می باشند. عوارض جانبی بعد از پیلینگ متوسط یا عمیق شایع تر هستند. اثرات جانبی پیلینگ ممکن است شامل:قرمزی, سوزش, بی حسی, افزایش آسیب به خورشید / برنز, پوسته پوسته شدن و یا تغییر رنگ پوست باشد.

پیلینگ شیمیایی پوست به صورت به طور کنترل شده صدمه می زند و یک زخم سطحی ایجاد می نماید.

وقتی آسیب توسط فرآیند التیام طبیعی ترمیم می گردد, ظاهر پوست بهبود می یابد.

عمقی که در آن آسیب رخ می دهد با ماهیت شیمیایی بکاررفته در پوست مشخص می گردد.

نوع پیلینگ شیمیایی استفاده شده بستگی به ماهیت مشکل پوستی دارد.

مسائل پوستی که به بهترین نحو به پیلینگ شیمیایی پاسخ می دهند، به خاطر آسیب مزمن آفتاب از نور ماورا بنفش هستند.

از آنجا که اغلب به پوست آسیب وارد می نماید, دوره بهبودی ضروری است و همانند هر روش جراحی, خطراتی وجود دارد که شامل زخم, عفونت و تغییر رنگ نامطلوب می گردد.

4. بهبود خطوط کم و ریز

اگر شما به دنبال محو کردن خطوط و چروک در نزدیکی پیشانی، چشم ها و دهان خود هستید، پس انتخاب پیلینگ شیمیایی یک انتخاب خوب است. پیلینگ متوسط ممکن است برای نرم کردن خطوطی که متوسط هستند کافی باشد، در حالی که پوست عمیق بهترین گزینه برای چین و چروک عمیق تر است.

بعد از یک پیلینگ متوسط یا عمیق، بسیار مهم است که از پوست خود در برابر خورشید محافظت کنید و تا جایی که ممکن است به طور بالقوه از تغییرات دائمی در بافت پوست و رنگ جلوگیری گردد و نتایج طولانی گردد.

خطرات و اثرات جانبی احتمالی پیلینگ شیمیایی کدامند؟

عوارض جانبی مشترک موقتی است و شامل قرمزی، خشکی، سوزش و یا سوزش خفیف است. با پوست تیره پوست، ممکن است همواره توانایی برنزه شدن را از دست بدهید.پیلینگ شیمیایی ممکن است خطرات جدی و خطرناکی داشته باشد، که می تواند دائمی باشد.

این موارد عبارتند از:

تیره و یا روشن شدن رنگ پوست

تیره و یا روشن شدن رنگ پوست می تواند در افراد با پوست تیره تر نیز شایع تر باشد.

ایجاد زخم

ایجاد زخم که ممکن است حتی دائمی باشد.

عفونت

عفونت افراد مبتلا به تب خال, ممکن است در پی درمان عود نمایند. به ندرت, پیلینگ شیمیایی می تواند باعث عفونت های قارچی و باکتریایی گردد.

آسیب قلبی, کبدی یا کلیوی

آسیب قلبی, کبدی یا کلیوی فنول استفاده شده در پیلینگ عمیق می تواند واقعاً به ماهیچه های قلب, کلیه ها و کبد آسیب برساند و ضربان قلب نامنظم ایجاد کند.

دیگر عوارض جانبی پیلینگ و اقدامات احتیاطی

مزایای زیادی که می توانید از پیلینگ شیمیایی دریافت کنید ممکن است خیلی خوب باشد اما نه خیلی سریع. همچنین مضرات پیلینگ شیمیایی نیز وجود دارد, به خصوص اگر پوست حساسی داشته باشید. عوارض جانبی پوست ممکن است شامل مواردی باشد که در بخش سلامت پوست و موی نمناک آورده ایم:

 • سوزش, بی حسی و گزش پوست.
 • پیلینگ پوست, شامل پوست کندن بیش از حد پوست, اگر یک پیلینگ متوسط یا عمیق داشته باشید.
 • قرمزی که می تواند از رنگ آفتاب سوختگی خفیف تا یک قرمز عمیق تر باشد, بستگی به پوست دارد.
 • پوسته شدن پوست, ناشی از حذف سلول های پوست است.
 • افزایش دما (حساسیت به خورشید که می تواند به گرما منجر گردد).
 • در بعضی موارد, زمانی که کسی پوست حساس داشته, اسکار یا مسائل رنگدانه ای می تواند به طور بالقوه رخ دهد.

تا چه مدت باید انتظار داشته باشید که پس از یک پیلینگ شیمیایی، پوست التیام و بهبود یابید؟ خبر خوب این است که اثرات جانبی پیلینگ تنها چند روز طول می کشد. زمان بهبود در نهایت به عواملی مانند نوع پوست شیمیایی شما, سن و هر نوع واکنش شما نسبت به مواد شیمیایی مورد استفاده بستگی دارد.

سوالات رایج برای انجام پیلینگ شیمیایی

چه کسی گزینه و کاندیدای خوبی برای پیلینگ شیمیایی است؟

رایج ترین کاندید برای یک پیلینگ شیمیایی, فرد با پوست آسیب دیده از آفتاب, رنگدانه های نامتعادل, و / یا کراتوز فعال است.

آسیب خورشید منجر به چروک شدن , نازک شدن پوست, لکه های آفتاب سوختگی (لکه های کبد و یا سلول های خورشیدی) و پیشگام سرطان پوست می گردد.

پیلینگ پوست ممکن است برای درمان زخم آکنه استفاده گردد.

چه کسی نباید پیلینگ شیمیایی انجام دهد؟

افرادی که پوست تیره دارند، باید در خصوص پیلینگ شیمیایی بسیار محتاط باشند. این به این دلیل است که احتمال زیادی وجود دارد که رنگدانه های پوست تازه درمان شده با رنگ پوست فعلی متفاوت باشند.

زمان و فرایند بهبودی و اثر گذاری پیلینگ شیمیایی چقدر است؟

زمان بازیابی بسته به نوع پیلینگ شیمیایی که شما دریافت می کنید، متفاوت است.

چقدر طول می کشد تا پیلینگ شیمیایی اثر کند؟

بهبودی پیلینگ شیمیایی سبک

زمان بازیابی حدود چهار تا هفت روز است. پوست شما ممکن است به طور موقت روشن تر یا تیره تر گردد.

بهبودی در پیلینگ شیمیایی متوسط

پوست شما پنج تا هفت روز پس از یک پیلینگ شیمیایی متوسط التیام خواهد یافت، با این حال ممکن است قرمزی داشته باشید که ماه ها طول می کشد تا بهبود یابد. پوست شما در ابتدا متورم خواهد شد و قبل از این که پوست جدید بوجود آید، ممکن است که لکه های قهوه ای تشکیل گردد.

زمان بهبودی پیلینگ شیمیایی عمیق

پیلینگ شیمیایی عمیق باعث ورم و قرمزی شدید می گردد، که با سوزش همراه است.بسته شدن پلک ها در این مورد شایع است. در حدود دو هفته طول می کشد تا پوست جدید رشد پیدا کند، اگرچه وجود خال های سفید و یا کیست ممکن است چند هفته طول بکشد.

در دوران فرایند بهبودی، دستورالعمل های پزشک خود را به طور جدی دنبال کنید.آن ها به شما دستورالعمل های خاصی را خواهند داد و همین طور، محصولاتی که باید از آن ها بهره ببرید را به شما آموزش می دهند.

سعی کنید تا زمانی که پوستتان التیام پیدا ننموده است، از نور خورشید دور بمانید و از لوازم آرایشی دوری کنید، تا زمانی که پزشکتان به شما اجازه می دهد.

شما می توانید از بسته های یخ برای مدت 20 دقیقه در روز، یا با استفاده از یک پنکه، برای یاری به تسکین ناراحتی و سوزش خود در منزل بهره ببرید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1542

به "پیلینگ برای چه کسانی عالی و لازمه ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیلینگ برای چه کسانی عالی و لازمه ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید