10 عادت سالم و کارآمد برای اینکه چربی بیشتری آب کنید

به گزارش تور تایلند ارزان، فرقی ندارد جامعه چه نظری درباره چاقی و افزایش وزن داشته باشد و آن را زیبا یا زشت در نظر بگیرد، در هر صورت وزن اضافه روی سلامتی تأثیر منفی می گذارد و برای حفظ سلامتی تان هم که شده باید از راهکارهای مناسب برای کاهش وزن یاری بگیرید و چربی و وزن اضافی را آب کنید.

10 عادت سالم و کارآمد برای اینکه چربی بیشتری آب کنید

اگرچه این موضوع نوی نیست و مردم زیادی برای کاهش وزن کوشش می نمایند، ولی همچنان ممکن است ابهاماتی درباره چگونگی این کار شکل بگیرد و ندانید برترین روش های لاغری برای اینکه چربی بیشتری آب کنید و تناسب اندام خود را حفظ کنید چه چیزهایی هستند.

بدون شک اصلی ترین نکته برای اینکه چربی آب کنید و وزنتان را کاهش دهید این است که رژیم بگیرید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. ولی کاهش وزن پیچیده تر از این حرف ها است و شما باید عوامل دیگری را هم در نظر بگیرید. در حقیقت، عادت های گوناگون زندگی تأثیر زیادی روی کاهش وزن می گذارند و شما با شناخت آن ها و به کارگیری عادت های سالم و مناسب می توانید با نتایج بسیار بهتری روبه رو شوید.

در این نوشته می خواهیم روی همین موضوع تمرکز کنیم و ببینیم چه عادت های سالمی وجود دارند که سبک زندگی شما را دگرگون نموده و یاریتان می نمایند چربی آب کنید و به اندام سالمی که دوستش دارید برسید. در ادامه 10 نکته مهم را برای کاهش وزن اصولی و کارآمد می بینید. شما با یاری این عادت ها می توانید زندگی سالم تری داشته باشید تا جدا از کاهش وزن و بهبود تناسب اندام بتوانید سلامتی خود را هم حفظ کنید و طول عمرتان را افزایش دهید. پس با ما همراه باشید.

چه کارهایی به کاهش وزن یاری می نمایند؟

نخستین کاری که باید انجام دهید دنبال کردن یک سبک زندگی سالم است تا سلامت خود را بهبود ببخشید. هدف اصلی شما باید حفظ سلامتی باشد، نه اینکه فقط روی کاهش وزن تمرکز کنید.

تمرکز روی کاهش وزن می تواند به شما آسیب بزند و باعث گردد رژیم های عجیب و غریب بگیرید، به خودتان فشار بیاورید، فعالیت های شدید انجام دهید و پس از چند وقت تا میزان ای به خودتان فشار بیاورید که انگیزه و انرژی برای ادامه دادن نداشته باشید و جا بزنید. این جا زدن هم بلافاصله افزایش وزن دوباره را در پی دارد و همه کوشش های شما را بی نتیجه می نماید.

شما در عوض باید به سراغ راهکارهایی بروید که می توانید در درازمدت هم به آن ها پایبند بمانید و در حقیقت به این سبک زندگی نو عادت کنید. یعنی از غذاهای خود لذت ببرید و در عین حال حواستان به دریافت مواد مغذی کافی باشد، مصرف غذاهای مضر را کاهش دهید، ورزش کنید و گاهی هم غذاهای خوشمزه ای را بخورید که یک پاداش برای دنبال کردن رژیم های غذایی سالم و ورزش کردن به شمار می روند.

هدف نهایی شما کاهش وزن و بهبود سلامتی است. اشکالی ندارد اگر سرعتتان پایین باشد، مهم این است که در حال پیشرفت هستید و بالاخره در آینده به هدف خود دست پیدا خواهید کرد. اگرچه ممکن است سرعت کاهش وزن شما کم باشد ولی از همیشگی بودن آن مطمئن خواهید بود.

راهکارهایی که در ادامه می بینید برترین گزینه برای کاهش وزن اصولی به شمار می روند. شما با این عادت های سالم می توانید به آسانی سبک زندگی خود را زیر و رو نموده و با حفظ انرژی و انگیزه چربی آب کنید و تناسب اندامتان را بهبود ببخشید.

1. میان وعده های غذایی مناسب مصرف کنید

شما با مصرف میان وعده های مناسب می توانید سطح قند خون و هورمون های اشتها را تنظیم کنید تا جلوی پرخوری را در طول روز بگیرید. البته این تنها زمانی جواب می دهد که غذاهای سالم و سیرنماینده بخورید، یعنی به سراغ هله هوله و شیرینی ها نروید و در عوض منابع پروتئینی و فیبردار مصرف کنید.

برای این کار باید به سراغ ماست چکیده، تخم مرغ آب پز، آجیل، سبزیجات و میوه های تازه بروید. این غذاها حجم کمی دارند و برای میان وعده عالی هستند. بعلاوه احساس سیری بیشتری به شما داده و کالری مصرفی شما را در طول روز کاهش می دهند تا به آسانی چربی آب کنید و وزنتان را کاهش دهید.

هدف شما باید این باشد که در هر میان وعده پروتئین و فیبر کافی مثلا 20 گرم پروتئین و 4 گرم فیبر دریافت کنید. با در نظر داشتن این نکته و عدم مصرف غذاهای فرآوری شده و سرشار از قند و چربی های مضر، مانند چیپس و سس ها و شیرینی ها، می توانید جلوی افزایش وزن ناخواسته را بگیرید و سلامتی تان را حفظ کنید.

2. تمرین های قدرتی انجام دهید

تمرین های قدرتی یکی از برترین فعالیت های بدنی برای چربی سوزی به شمار می روند. شما با وزنه زدن می توانید توده عضلانی خود را افزایش دهید و بدن قوی و ورزیده ای برای خودتان بسازید. این بدن ورزیده جدا از فواید زیادی که برای سلامتی دارد می تواند چربی ها را آب کند تا سوخت مورد احتیاج ماهیچه ها تأمین گردد. به معنای دیگر، هرچه ماهیچه بیشتری داشته باشید بدنتان مجبور می گردد چربی های بیشتری را آب کند تا ماهیچه های خود را از دست ندهد.

جدا از این، تمرین های قدرتی می توانند سطح سوخت وساز بدن را بالا ببرند تا در حالت استراحت هم همچنان کالری بسوزانید و وزن کم کنید. این شرایط که با نام مصرف اکسیژن اضافی پس از ورزش شناخته می گردد یاری زیادی به کاهش وزن می نماید تا در حالت استراحت و بدون آنکه به خودتان فشار بیاورید چربی آب کنید و تناسب اندامتان را بهبود ببخشید.

3. فعالیت های هوازی خود را افزایش دهید

اگرچه تمرین های قدرتی برترین نوع تمرین ها برای چربی سوزی و لاغری در نظر گرفته می شوند، ولی شما با یاری تمرین های هوازی هم می توانید کالری زیادی بسوزانید و سلامتی خود را بهبود ببخشید. در حقیقت، برترین کار این است که هر دو نوع تمرین های قدرتی و هوازی را در برنامه ورزشی خود داشته باشید.

تمرین های هوازی جدا از کالری سوزی می توانند به تنظیم سطح هورمون ها یاری نمایند و خواب شما را هم بهبود ببخشند تا به آسانی جلوی پرخوری و استرس را بگیرید و وزن خود را مدیریت کنید. شما می توانید در هفته روزهای مشخصی را برای دویدن در نظر بگیرید یا هر روز برای مدت کوتاهی بدوید و پیاده روی کنید. بعلاوه می توانید بعضی تمرین های هوازی را پس از جلسه تمرین های قدرتی انجام دهید تا در وقتتان هم صرفه جویی نموده باشید.

از برترین ورزش های هوازی می توانیم به پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و طناب زدن اشاره کنیم. شما باید این تمرین ها را در کنار وزنه زدن انجام دهید تا چربی بدن را آب کنید و برترین نتیجه را بگیرید.

4. به میزان کافی بخوابید

خواب و استراحت اهمیت بالایی دارد و اهمیت آن حتی از تغذیه و ورزش هم بالاتر است. شما باید کوشش کنید شب ها دست کم 8 ساعت خواب کافی داشته باشید تا سلامتی بدن به خطر نیفتد و سطح هورمون ها به هم نریزد.

خستگی و کمبود خواب جزو عوامل اصلی پرخوری و افزایش وزن به شمار می روند. پژوهش های زیادی این موضوع را تأیید نموده اند و شما برای اینکه بتوانید از ورزش و تغذیه مناسب خود سود ببرید و چربی آب کنید باید خواب کافی و مناسب هم داشته باشید تا بهتر جلوی اشتهای کاذب و دگرگونی های هورمونی را بگیرید.

5. به سراغ خوردنی های فیبردار بروید

فیبر یک ماده مغذی برای کاهش وزن است زیرا به کنترل اشتها یاری می نماید و کالری مصرفی را در طول روز کاهش می دهد. این ماده کالری پایینی دارد و در عین حال احساس سیری را افزایش می دهد، بنابراین با مصرف وعده های کم حجم و فیبردار می توانید گرسنگی خود را برطرف کنید و مدت بیشتری هم سیر بمانید تا به سراغ غذاهای ناسالم و پرکالری نروید. در صورتی که فیبر کافی مصرف نکنید ممکن است همیشه گرسنه باشید و پیش از سوزاندن یک وعده غذایی، وعده دیگری را هم بخورید و با افزایش وزن روبه رو شوید.

برای تأمین فیبر مورد احتیاج خود می توانید از انواع میوه ها، سبزی ها و حبوبات یاری بگیرید. خوردنی هایی مانند سیب زمینی شیرین، انواع آجیل ها، جو دوسر، کینوآ، عدس، نخود، لوبیا قرمز، انواع کلم ها، کنگر، هویج، موز، تمشک، سیب، آووکادو، توت فرنگی و گلابی از برترین منابع فیبری به شمار می روند و شما با مصرف آن ها بهتر می توانید کالری مصرفی خود را کاهش دهید و چربی آب کنید.

6. پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

پروبیوتیک ها نوعی باکتری مفید هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند و شما با مصرف بعضی غذاها یا استفاده از مکمل ها می توانید آن ها را تأمین کنید.

این باکتری های مفید می توانند به سلامت دستگاه گوارش و فرآیند هضم غذا یاری نمایند و بعلاوه بهبود خلق وخو و تقویت دستگاه ایمنی بدن را در پی داشته باشند. جدا از این ها، برای کاهش وزن هم کارآمد هستند. پژوهش ها هم این را ثابت نموده و نشان داده اند مصرف مکمل های پروبیوتیک به مدت 6 ماه با کاهش وزن قابل توجه، کاهش BMI و بعلاوه آب شدن چربی های دور کمر و شکم همراه بوده است.

شما با مصرف غذاهای مقوی از جمله ماست، کفیر، کلم ترش، شکلات تلخ، کیمچی، چای کمبوچا و انواع ترشی ها می توانید از فواید پروبیوتیک ها بهره مند شوید تا به آسانی چربی آب کنید و جلوی افزایش وزن ناخواسته را بگیرید. بعلاوه می توانید با یک پزشک مشورت نموده و از مکمل های پروبیوتیک بهره ببرید.

7. کالری روزانه خود را ننوشید!

مصرف نوشیدنی ها، انواع آب میوه ها و نرم نوش ها (اسموتی ها) بسیار آسان است و شما بدون آنکه متوجه شوید می توانید حجم بالایی از آن ها را مصرف کنید. این تأثیر منفی زیادی روی سلامتی شما می گذارد و منجر به افزایش وزن هم می گردد. بیشتر نوشیدنی ها سرشار از کالری هستند و ارزش غذایی مناسبی هم ندارند. این بدین معنی است که با مصرف آن ها چاق می شوید و هیچ وقت هم احساس سیری نمی کنید.

اگر هدف شما کاهش وزن باشد باید تا جای ممکن نوشیدنی ها و کالری های آبکی را کنار بگذارید تا بهتر بتوانید وزنتان را مدیریت کنید. نوشیدنی های گوناگون از جمله آب میوه های شیرین، نوشابه ها، لیموناد و سایر نوشیدنی هایی را که کالری و شکر زیادی دارند باید به کلی کنار بگذارید، زیرا مواد مغذی مورد احتیاج بدن را تأمین نمی نمایند و جلوی گرسنگی شما را هم نمی گیرند. این خوردنی ها تنها کالری مصرفی شما را افزایش می دهند و منجر به چاقی و افزایش چربی پیرامون شکم و پهلو می شوند.

برترین کار این است که به جای این محصولات مضر به سراغ انواع چای ها و دمنوش ها بدون استفاده از قند بروید یا دست کم خودتان با میوه های تازه آب میوه خانگی درست نموده و از افزودنی های مضر استفاده نکنید.

8. روزه داری متناوب را امتحان کنید

روزه داری متناوب یک ترفند رژیمی است که به محدود کردن غذا خوردن در طول روز اشاره دارد. همانگونه که از نامش پیداست شما باید در روز ساعات مشخصی را روزه باشید تا با این کار کالری مصرفی خود را کاهش دهید و جلوی پرخوری و هوس های ناگهانی را بگیرید.

زمانی که روزه هستید بدنتان کوشش می نماید با سوزاندن ذخایر چربی انرژی لازم را تأمین کند. بنابراین، شما با این کار می توانید سلول های چربی بدن را تجزیه و به انرژی تبدیل کنید تا چربی های اضافه آب شوند و وزنتان کاهش پیدا کند. البته نکته کلیدی این است که در ساعاتی که روزه نیستید زیاده روی نکنید و غذاهای ناسالم نخورید.

در حقیقت این یکی از مسائل اصلی روزه گرفتن به شمار می رود. خیلی از مردم این شیوه را امتحان می نمایند ولی نتیجه نمی گیرند و در عوض چاق هم می شوند. علت آن هم این است که زمان غذا خوردن حسابی پرخوری می نمایند و تلافی چند ساعت روزه بودن را درمی آورند.

شما برای نتیجه گرفتن باید کمتر غذا بخورید و این غذاها هم شامل وعده های کامل حاوی پروتئین، فیبر، چربی های سالم و کربوهیدرات های پیچیده شوند. بعلاوه پیش از به کارگیری این ترفند حتما با یک پزشک مشورت کنید و ببینید بدنتان با روزه داری سازگار است یا خیر.

9. چای سبز بنوشید

اگر اهل نوشیدن قهوه هستید می توانید آن را با چای سبز جایگزین کنید تا هم مصرف کافئین خود را کاهش دهید، هم انرژی بیشتری به دست بیاورید. چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است و به همین علت از دیرباز یک نوشیدنی سالم و مناسب برای حفظ سلامتی و بعلاوه چربی سوزی و کاهش وزن به شمار می رود.

از آنجا که قهوه تأثیر منفی روی کیفیت خواب و ریزش ماهیچه ها می گذارد، شما با حذف آن و در عوض مصرف چای سبز می توانید بهتر وزن خود را مدیریت کنید. پژوهش ها هم نشان می دهند مصرف منظم چای سبز می تواند چربی شکم را آب کند و نشانگان سوخت وسازی را کاهش دهد تا به آسانی سلامتی خود را بهبود ببخشید.

10. استرس خود را مدیریت کنید

زندگی امروزی پر از دردسر است و چالش های زیادی را پیش روی ما می گذارد. متأسفانه این به حدی رسیده که استرس و فشارهای روانی عادی شده اند و خیلی از مردم آن ها را بخشی از زندگی معمولی در نظر می گیرند. این شرایط نه تنها به سلامت روان آسیب می زند، بلکه چاقی و افزایش وزن ناخواسته را هم در پی دارد.

استرس به دلایل گوناگونی منجر به افزایش وزن می گردد. یکی از آن ها تأثیری است که فشارهای روانی روی پرخوری می گذارند. بسیاری از مردم زمانی که زیر فشارهای روانی قرار می گیرند و احساس نگرانی یا اضطراب می نمایند به سراغ غذا خوردن می روند. این شرایط بسیار آسیب زننده است و یاریی هم به مسائل روانی شما نمی نماید و تنها منجر به بدتر شدن شرایط سلامت روانتان می گردد. البته جدا از بحث پرخوری، استرس با افزایش سطح هورمون کورتیزول هم منجر به چاقی می گردد. در صورتی که سطح کورتیزول بالا برود بدن چربی ذخیره نموده و وزنتان افزایش پیدا می نماید.

شما باید کوشش کنید با یاری راهکارهای طبیعی و کارآمد به جنگ با استرس بروید و فشارهای روانی خود را کاهش دهید. راهکارهایی مانند روزنگاری، خاطره نویسی، کتاب خواندن، یوگا، پیاده روی، مراقبه و وقت گذراندن با دوستان و خانواده می توانند به طور قابل توجه ای استرس شما را کاهش دهند و جلوی افزایش وزن را بگیرند.

سخن پایانی

راهکارهای زیادی برای کاهش وزن و لاغری وجود دارند. مهم ترین نکته برای نتیجه گرفتن این است که خواب کافی داشته باشید، غذاهای مقوی و کافی بخورید و در طول هفته هم بدنتان را فعال نگه دارید و انواع تمرین های قدرتی و هوازی را انجام دهید.

راهکارهایی که آنالیز کردیم جزو عادت های سالمی به شمار می روند که یاری زیادی به کاهش و مدیریت وزن می نمایند. شما با انجام این راهکارها و تغییر سبک زندگی خود می توانید به آسانی چربی آب کنید. پس حتما نکاتی را که گفتیم به خاطر بسپارید و بعلاوه با یک پزشک متخصص مشورت نموده تا در عین حفظ سلامتی به اندام مورد علاقه خود دست پیدا کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Byrdie

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2397

به "10 عادت سالم و کارآمد برای اینکه چربی بیشتری آب کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 عادت سالم و کارآمد برای اینکه چربی بیشتری آب کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید