کشف قدیمی ترین تکه از دنیا!

به گزارش تور تایلند ارزان، خبرگزاری ایسنا نوشت: این محققان در آخرین تحقیقات خود اشاره کردند که این کریستالهای ریز در حدود 4.4 میلیارد سال پیش یعنی کمی پس از شکل گیری زمین در بعضی دهانه های برخوردی بزرگ شکل گرفته اند. آنها در ابتدا به رنگ قرمز شفاف بودند اما زمانی که توسط الکترون ها بمباران شدند به رنگ آبی در آمدند.

کشف قدیمی ترین تکه از دنیا!

در سال 2001، دانشمندان برای اولین بار کریستال های زیرکن را در محدوده پایین جک هیلز استرالیا یافتند. نسبت ایزوتوپهای اکسیژن در این کریستال ها نشان می دهد که دمای زمین در این دوره سبب پدید آمدن آب مایع و متعاقبا حیات شده است.

زمین شناسان بر این باورند که این کریستال ها که حدود به اندازه عرض یک تار موی انسان هستند در انواع سنگ های سراسر این سیاره یافت شده و یکی از قدیمی ترین اجزاء زمین هستند.

ده سال پیش، یک تیم از محققان در آمریکا به این نتیجه رسیدند که کریستال های باستانی زیرکون احتمالا زمانی تشکیل شده اند که صفحات تکتونیکی در حال حرکت در اطراف بر روی سطح زمین بوده و با یکدیگر برخورد نموده اند و رشته کوه های آند کنونی را پدید آوردند.

با این حال، شواهد موجود نشان می دهد که تکتونیک های صفحه ای در مراحل اولیه زمین پدید نیامده اند.

سوال بزرگی که ذهن دانشمندان و زمین شناسان را درگیر نموده این است که این کریستال ها چطور پدید آمده اند.

به تازگی، زمین شناسان نشان داده اند این دانه ها ممکن است در دهانه های برخوردی بسیار بزرگی تشکیل شده باشند که از برخورد سنگ هایی با قطر چند کیلومتر با زمین جوان پدید آمدند.

زمین شناسان کالج ترینیتی دوبلین TCD برای آزمایش این ایده، تصمیم به مطالعه یک دهانه برخوردی بسیار جوان گرفتند تا نحوه و زمان شکل گیری این کریستال ها زیرکون را دریابند.

این تیم با حمایت شورای ایرلندی تحقیقات (IRC) و بنیاد علوم ایرلند (SFI)، هزاران سنگ زیرکن را از دهانه برخوردی Sudbury در انتاریو، کانادا جمع آوری کردند.

آنها پس از تجزیه و تحلیل این کریستال ها در موزه سوئدی تاریخ طبیعی در استکهلم، کشف کردند که ترکیب این کریستال ها جدا از مجموعه باستانی نبوده و به همان دوران برمی شود.

گاوین کنی از مدرسه علوم طبیعی ترینیتی اظهار کرد: آنچه که ما دریافتیم بسیار تعجب آور بود. بسیاری از مردم بر این باورند که کریستال های بسیار کهن زیرکون در دهانه های برخوردی شکل نگرفته اند، اما ما در حال حاضر می دانیم که این باور غلط بوده و شکل گیری این کریستالها دقیقا به همانجا برمی شود.

کنی به تازگی یافته های خود را در کنفرانس سالانه علوم قمری و سیاره ای (LPSC) در هوستون، تگزاس ارائه نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 626

به "کشف قدیمی ترین تکه از دنیا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قدیمی ترین تکه از دنیا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید