گشت و گذار در بازار مبل یافت آباد ، ایرانیان برای محصولات خارجی حرفه ای تبلیغ می کنند!

به گزارش تور تایلند ارزان، محصولات بازار فرامنطقه ای مبل یافت آباد در گذشته ای نه چندان دور از چوب، پارچه و مواد اولیه داخلی تولید می شدند، اما این روزها آنقدر دست سازه ها و هنر دست تولیدکنندگان و صنعتگران ایرانی در این بازار کمیاب شده که بسیاری از فروشگاه های بازار به ویترین محصولات چینی، ترکی، ژاپنی، فرانسوی و کره ای تبدیل شده اند.

گشت و گذار در بازار مبل یافت آباد ، ایرانیان برای محصولات خارجی حرفه ای تبلیغ می کنند!

خبرنگاران - رابعه تیموری: ساعت 18 عصر است، اما هنوز آفتاب تند و گرم نیمروزی از روی سنگفرش پیاده رو خیابان یافت آباد جمع نشده است. از میدان زکات که می گذرم، ساختمان پارکینگ طبقاتی بازار مبل مقابلم واقع شده است. نمای چوب ساختمان پارکینگ هوشمندانه و هنرمندانه انتخاب شده و از شروع شهرفرنگ چوبینه های خوش نقش و نگار خبر می دهد. بسکمک از فروشنده ها که می دانند در این ساعت روز، آن هم وسط هفته از مشتری خبری نیست، لوستر و لامپ های رنگی مغازه هایشان را خاموش کرده اند و به آسودگی روی کاناپه ها چرت می زنند.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

در اولین فروشگاه ردیفی از مبلمان های استیل و راحتی چیده شده است و لابه لای آنها یکی، 2 سرویس نهارخوری به چشم می خورد. طرح و نقش های متنوع مبل و میزها در فضای تاریک مغازه هم چشمنواز است. جوان لاغراندامی که پشت میز گوشه مغازه نشسته، با نگاه تیزبینش تلاش می کند تشخیص دهد که مشتری هستم یا فقط در بازار چرخی می زنم و می گذرم. وقتی نزدیک میزش می رسم، جلو می آید و محترمانه می گوید : هر کدام از سرویس های ما را بپسندید، قیمتشان تخفیف ویژه دارد. هنوز با خودم کلنجار می روم که دلیل واقعی مراجعه ام را بگویم یا نه که با بازارگرمی فروشنده یقین می کنم فقط مشتریان شانس دریافت سریع این همه اطلاعات درست یا غلط را دارند.

محصول گرجستان است، حرف ندارد!

جوان فروشنده سرویس مبلمانی که چوب کرم رنگی دارد و در طرح پارچه رویه آن گل های آبرنگی ریزی به کار رفته، نشانم می دهد و می گوید : این کار از پرفروش ترین محصولات ماست. چوبش راش است و هر چه بچه روی آن ورجه وورجه کند، آخ نمی گوید! از پارچه آن هم خیالتان راحت، ترک اصل است. وقتی می پرسم : چوب آن راش ایرانی است؟ جا می خورد و انگار انتظار این سوال را ندارد. جواب می دهد : راش گرجستان است، کیفیتش حرف ندارد.

در حالی که راحتی نشیمن مبل را امتحان می کنم، سر بحثمان باز می شود : در کشور خودمان هم چوب راش پیدا می شود، پس چرا چوب وارداتی استفاده می کنند؟ می گوید : راش آذربایجان و گرجستان ضایعات کم تری دارند و به صرفه تر هستند. چوب ایرانی را آنقدر بدبرش می دهند که ابعادش را کاملا به هم می زنند. قیمت سرویس مبلمان تند است و غافلگیرشدنم از چشم فروشنده دور نمی ماند. بالاخره با گرفتن کارت تبلیغات فروشگاه و به بهانه سر زدن به چند فروشگاه دیگر، آنجا را ترک می کنم. چند متری بالاتر و در همین راسته شمالی بازار، فروشگاهی پر از پارچه های خوش نقش و رنگارنگ توجهم را به خود جلب می کند.

محصول وطنی می خواهید!؟

عرض فروشگاه کم است و نور بیرون برای روشنایی فضا و نشو و نمای محصولات آن کفایت می کند. 2 فروشنده فروشگاه سرگرم تعمیر گوشی تلفن همراهی هستند که دل و روده آن روی میز پهن است. با بازشدن در ورودی شیشه ای، نگاهشان به طرف در می چرخد. گوشه طاقه پارچه زرشکی رنگی را که در میان انبوه پارچه های رنگارنگ دلربایی می کند، لای انگشتانم می گیرم و در حال حس نرمی و زبری بافت آن، قیمتش را می پرسم.

-قابل شما را ندارد، این پارچه مازراتی است. بافتش را ببینید، مثل جیر و مخمل است، ولی روی مبل بهتر می نشیند. تازه به بازار آمده. هم شیک است و هم بادوام. رویه مبل استیل می خواهید یا رویه راحتی؟

دنبال مارک آن می گردم و می پرسم : ترک است؟ زود جلو می آید، نشان محل تولید آن را نشان می دهد و می گوید : ترک اصل است. مطمئن باشید. چشمم به نوشته کنار میزش می افتد که بر روی آن با خط درشت تایپ شده : عرضه انواع پارچه های رومبلی ترک و چینی با گرام بالا. می گویم : برای مبل سلطنتی می خواهم. پارچه ایرانی ندارید؟ برایش عجیب است که دنبال جنس خارجی مارکدار نیستم : چرا، ایرانی هم داریم. ولی ارزان نیستند ها!

جنس ایرانی طرفدار ندارد؟

چند ردیف پارچه طرحدار گل برجسته را نشانم می دهد : این ها ایرانی هستند. اما اگر پارچه خوب می -خواهید، ترک و ایتالیایی ببرید. هم زیبا هستند، هم بادوام و باکیفیت. برای اجناس خارجی خوب و حرفه ای بازارگرمی می کند. می گویم : پارچه وطنی سود ندارد که مشتری را از خرید آن منصرف می -کنید؟ با تعجب جواب می دهد : من شما را منصرف نمی کنم. فقط راهنماییتان کردم. شما هر پارچه ای بپسندید، تقدیمتان می کنم. ولی می خواهم مشتری شوید.

تصمیم می گیرم دلیل پرس وجوهایم را توضیح دهم : می خواهم درباره محصولات بازار مبل منطقه گزارشی بنویسم. ابرویی بالا می اندازد و در حالی که گوشه طاقه پارچه کریستال گل برجسته 2902 و برلیانت 2013 یزد را از ردیف پارچه ها بیرون می کشد، می گوید : حالا قضیه فرق می کند. ببینید، این ها پارچه یزد هستند، بهترین نوع پارچه برای رومبلی سلطنتی. کیفیتشان هم آنقدر بالاست که آن را از ایران می خرند و دوباره با برچسب پارچه ترک وارد بازار می کنند! اما مشتری، همین محصول را به نام پارچه ترکی بهتر می خرد. نساجی ایران تولیدات خوبی دارد، قیمتشان هم از بسکمک از محصولات فرانسوی و ایتالیایی و ترکی مناسب تر و منصفانه تر است، اما طرفدار ندارند! مشتری خوشش نمی آید جنس ایرانی بخرد.

می گویم : اما من از شما پارچه ایرانی خواستم و شما اجناس خارجیتان را تبلیغ کردید. جواب می دهد : در گزارشتان در باره من و مغازه ام ننویسید. اما برای اطلاع شما می گویم، بسکمک از پارچه هایی که به نام ترک و آلمان و کره ای به فروش می رود، چینی است که الان یکه تاز بازار پارچه شده و سود هم در همین پارچه های چینی است.

در پی نشانی از هنر و صنعت ایرانی

از او سراغ فروشگاهی را می گیرم که در آن محصولات ایرانی غریب و گوشه نشین نباشند. می گوید : هیچکس، همه دنبال صنار دخلشان هستند که شب دست خالی به خانه نروند. اگر خارجی نفروشند، یک ماهه ورشکست می شوند. زوج جوانی برای خرید به فروشگاه می آیند و ترجیح می دهم بیشتر از این، با حضورم خلق این کاسب جوان پرحوصله را تنگ نکنم. موقع خداحافظی می گوید : آن دست خیابان فروشگاه رومبلی... را پیدا کن. چند مغازه از فروشگاه ما پایین تر است. صاحب آن آقای محمدزاده است. او در فروشگاهش پارچه ایرانی زیاد دارد.

شنیدن این حرف خوشحالم می کند و بدون معطلی برای پیدا کردن آقای محمدزاده به راسته جنوبی بازار می روم. در راسته شمالی بازار تنوع زیادی وجود دارد و از فروشگاه های کوچک و بزرگ تا کارگاه های قدیمی تولید مبلمان که به نمایشگاه و فروشگاه صنایع چوبی تبدیل شده اند، یافت می شود. لابه لای آنها هم چند پاساژ بزرگ و شیک و مدرن قد کشیده اند که از معماری تا وسایل پشت ویترینشان پر زرق وبرق و مجلل است. اما در راسته جنوبی بازار عمر بیشتر فروشگاه ها نه آنقدر زیاد است که به سال های تولید مبل در دل این بازار پرهیاهو برسد و نه آنقدر تازه ساز هستند که در معماری آن برای چینش و دکوراسیون به سبک امروزی طرح و نقشه ای چیده باشند. پیدا کردن آقای محمدزاده کار دشواری نیست. با کمی پرس و جو به فروشگاه او می رسم.

مشتری را به خرید کالای ایرانی تشویق می کنم

جوان است و مانند اغلب فروشندگان و کسبه بازار برخوردی محترمانه و مودبانه دارد. وقتی ماجرا را برایش تعریف می کنم، لبخندی می زند، پارچه های مازراتی و مکس و طاووسی و کادیلاک ساده و آبرنگی و نقره کوب گلدار خارجی را که در گوشه کنار مغازه اش چیده شده اند، نشان می دهد و می گوید : من هم مثل همکارانم، جنس خارجی می فروشم. توی این بازار اگر جنست جور نباشد، مشتری پیدا نمی کنی. اما پارچه ایرانی را هم توی ویترینم می گذارم و تا می توانم خریدار را به خرید آنها تشویق می کنم.

اکبر محمدزاده اهل یزد است. او در گذشته تولیدکننده پارچه بوده و در کارگاه نساجی پدریش کار می کرد. اما با اقبال اجناس چینی و ترکی در بازار پارچه، کار و کسب آنها هم کساد شد و پس از فوت پدر، کارگاه را تعطیل کردند. با آن که در بساط کار و کسب محمدزاده جنس خارجی هم به وفور پیدا می شود، اما بخش عمده محصولات فروشگاهش را رویال 14 هزار و 500، پارچه راه دار گلدار استیل 13 هزار، برلیانت دوهزار و 13 و بسکمک از پارچه های خوش آب و رنگ ایرانی تشکیل می دهند.

او می گوید : دلم می خواهد فقط محصولات نساجان هنرمند ایرانی را بفروشم تا به سرپاماندن کارگاه های نساجی کشورمان کمک کنم. اما شرایط تقاضای بازار طوری است که نمی توانی مطابق میل و خواسته ات کاسبی کنی. به نظر من محصولات ایرانی به خوبی در بازار معرفی نشده اند و ذهنیت نادرستی که از پایین بودن کیفیت این محصولات دارند، سبب کم شدن تقاضا شده است. من در این بازار تجربه زیادی دارم و با اطمینان می گویم چوب و پارچه ایرانی نه تنها کیفیت محصولات صنعت مبلمان سازی را پایین نمی آورد، بلکه اگر مراحل تولید تا عرضه آنها به درستی مدیریت شوند، هزینه تولید هم پایین می آید.

وقتی از فروشگاه محمدزاده بیرون می آیم، دیگر هوا خنک و دلچسب شده و مشتریان یکی یکی از راه می رسند تا هر یک بنا به سلیقه و معیارهایشان از این بازار پرهیاهو و رنگارنگ خرید کنند. کسبه بازار مبل یافت آباد، استقبال مشتریان از اجناس خارجی را مهم ترین دلیل اشباع بازار از این محصولات عنوان می کنند، در حالی که مشتریان نظر متفاوتی دارند و معتقدند راهنمایی فروشندگان نقش زیادی در انتخاب آنها دارد.

تولید ایرانی را حمایت می کنم

دختر جوانی از رهگذران نشانی می پرسد و انگار از راهی دور برای خرید به بازار مبل آمده است. خودش را نازیلا جعفری معرفی می کند و می گوید : می خواهم برای جهیزیه ام سرویس چوب تهیه کنم. همسرش از پارکینگ بیرون آمده و به طرف ما می آید. قلاده سگ سفید پشمالوی کوچکی را هم در دست دارد. از عروس خانم معیارهایش برای انتخاب سرویس چوب جهیزیه اش را می پرسم. در میان فهرست بلندبالایش، خارجی یا ایرانی بودن محصول جایی ندارد.

می گویم : فکر می کنید این ویژگی ها را در محصولات وطنی پیدا می کنید؟ در حالی که بی تاب است تا زودتر گشت وگذارش در بازار را شروع کند، جواب می دهد : چرا که نه؟ من درباره صنعت مبل سازی اطلاعات چندانی ندارم. اما در بسکمک از صنایع، سازندگان ایرانی پیشرفت کرده اند و گاهی از رقیبان خارجیشان جلوتر حرکت می کنند. در مبل سازی هم این اتفاق بعید نیست.

به طرف یکی از فروشگاه ها می رود که آخرین سوالم او را مجبور به توقف و درنگی کوتاه می -کند : اگر کالای ایرانی تمام خواسته های شما را پاسخ ندهد، باز هم حاضرید آن را به محصول خارجی ترجیح دهید؟ بعد از مکثی کوتاه می گوید : تا امروز به این موضوع فکر نکرده بودم. شاید...

اطلاعات مشتریان کافی نیست

خانواده احمدی از فروشگاهی در انتهای بازار ویترین خریده اند و پس از دادن نشانی منزل به فروشنده، با رضایت از فروشگاه بیرون می آیند. پیمان احمدی پدر خانواده است. از او می پرسم : درباره محل تولید مواد اولیه ویترین هم پرس و جو کردید؟

با خوشحالی می خندد و می گوید : من بچه شمالم و با بوی چوب بزرگ شده ام. چشمم به چوب بیفتد، می فهمم مال کجاست. ویترینی که سفارش دادیم، با چوب آبنوس ساخته شده بود، آن هم از نوعی که در شمال کشت می شود، نه آبنوس هندی.

به نظر احمدی مشتریان در زمینه صنعت مبلمان سازی آگاهی محدودی دارند و با توجه به راهنمایی فروشندگان، خریدشان را انجام می دهند. او می گوید : اگر کسبه بازار با صداقت بدو خوب جنس را به خریدار بگویند، آنها هم متوجه می شوند که کالاهای ایرانی این صنعت کیفیت متناسبی دارند، اما سود پایین فروششان سبب شده فروشندگان تمایلی به تبلیغ و معرفی آنها نداشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2265

به "گشت و گذار در بازار مبل یافت آباد ، ایرانیان برای محصولات خارجی حرفه ای تبلیغ می کنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشت و گذار در بازار مبل یافت آباد ، ایرانیان برای محصولات خارجی حرفه ای تبلیغ می کنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید