8 حقیقت عجیب در خصوص مار های بدون پولک!

به گزارش تور تایلند ارزان، همه ما در ذهنمان این تصور را داریم که مار ها باید فلس یا همان پولک را داشته باشند و مار های بدون فلس ممکن است متناقض به نظر برسند. به هر حال فلس یکی از ویژگی های مشخص کننده برای برخی حیوانات هستند. اما باید بدانید که مار های بدون فلس هم در طبیعت دیده شده اند که معمولاً در اسارت پرورش می یابند و حتی به عنوان حیوانات خانگی هم نگهداری می شوند.

8 حقیقت عجیب در خصوص مار های بدون پولک!

به گزارش فرادید، اگر همه چیز را در خصوص انواع مار ها بدانید متوجه خواهید شد که این موجودات چندان با همتایان خود تفاوتی ندارند. اما تمایزاتی وجود دارد که آن ها را به یک موضوع مورد توجه برای هواداران خزندگان و محققان تبدیل می نماید.

مار های بدون فلس از رنگ های بسیار روشن گرفته تا پوست صاف و شبیه گل ختمی، حیواناتی با ویژگی های منحصر به فرد هستند. در این مطلب هشت واقعیت جالبی که درباره آن ها وجود دارد را بیان کردیم:

نداشتن فلس در واقع به خاطر یک جهش است

قابل درک است که فکر کنیم نداشتن فلس در مار های بدون فلس تنها یک تغییرظاهری است، که البته این فرضیه اشتباه است. از نظر فنی و علمی نداشتن فلس یک جهش ژنتیکی است. عدم وجود فلس یک صفت مغلوب است که در مقایسه با آلبینیسم* که در بسیاری از حیوانات (از جمله مارها) ظاهر می گردد، بهتر است. در نتیجه، به شرط جفت گیری مار های بدون فلس با سایر مار ها، می توانند این ژن را منتقل نمایند.

چشم های مار های بدون فلس بزرگ تر به نظر می رسند، اما این به علت نداشتن فلس در اطراف آنهاست که باعث می گردد بیشتر بیرون بزنند.

بسیاری از گونه های مار ها بدون فلس هستند

نبود فلس در مار ها به یک گونه محدود نمی گردد. بسیاری از انواع مختلف مار ها این ویژگی منحصر به فرد را دارند. رایج ترین مار بدون فلس، مار ذرت بدون فلس رنگ روشن است که یکی از محبوب ترین انواع مار ها برای پرورش در اسارت است. گونه های دیگری که این ویژگی را دارند عبارتند از مار سفید موش تگزاس، مار گوفر، مار گارتر (بند جورابی) و مار پایتون توپی.

بدون فلس بودن ارتباطی به سن مار ندارد

فلس چیزی نیست که مار بدون آن متولد گردد و با بالغ شدن موجود ظاهر گردد؛ بنابراین عدم وجود فلس در مار های بدون فلس ربطی به سن ندارد. آن ها یا این جهش ژنی را دارند یا ندارند، و این معین می نماید که آیا آن ها در طول زندگی خود فلس دارند یا نه. از زمان کشف مار های بدون فلس در سال 1942، این گونه مار در تمام سنین، از نوجوان تا بزرگسال، در طبیعت یافت شده اند.

مار های بدون فلس کاملاً بدون فلس نیستند) Scalelessنداشتن فلس) در واقع یک نام اشتباه برای این مار ها است. آن ها فلس هایی دارند که کاملاً شکمشان را می پوشاند که فلس شکمی نامیده می گردد، درست مانند مار های معمولی. این ویژگی برای این مار ها مهم است، زیرا همه مار ها به فلس های شکمی احتیاج دارند تا بتوانند به راحتی روی زمین بلغزند. فلس ها سطح شکم را می پوشاند تا مار بتواند خودش را به جلو بکشد. یک مار واقعاً بدون فلس نمی تواند حرکت کند.

علاوه بر این، مار های بدون فلس اغلب دارای پوسته های کوچکی در امتداد بدن خود هستند که در مقدار های مختلف دیده می گردد. هیچ الگوی واقعی برای این پوسته هاوجود ندارد، و مجموعه پراکنده فلس های هر مار تصادفی و منحصر به فرد است.

این مار ها هم پوست ریزی دارند

یکی از سوالات رایج در خصوص مار های بدون فلس این است که آیا پوست آن ها هم می ریزد یا خیر. در پاسخ باید گفت بله. مار ها پوست ریزی دارند نه فلس ریزی، بنابراین نبود فلس تاثیری در ریختن پوست مار ندارد. مار های بدون فلس دقیقاً مانند مار های معمولی پوست ریزی دارند و در هر مرحله یک تکه لوله ای که بیرونی ترین لایه پوست بدن آن ها است به جا می ماند.

اگربرای یک مار در اسارت زمان پوست ریزی این لایه بیرونی تکه تکه گردد، نشان دهنده مشکل در رطوبت محوطه است. تفاوت اصلی در پوست ریزی مار بدون فلس و مار فلس دار این است که وقتی پوست یک مار معمولی می ریزد، پوست بافت سنگینی پیدا می نماید، زیرا فلس های مار را در خود دارد. اما وقتی یک مار بدون فلس پوست ریزی دارد، پوست صاف می گردد. احساس لمس این پوست را با یک بادکنک لاتکس مقایسه نموده اند که دور از واقعیت نیست، زیرا بعضی افراد با در دست گرفتن یک مار بدون فلس پوست آن را شبیه به گل ختمی یا پوست انسان توصیف نموده اند.

بدن کم آبی ندارند

این اصل پذیرفته شده است که یکی از عملکرد های فلس برای خزندگان، حفظ رطوبت است. اگر اینطور باشد، باید انتظار داشت که مار های بدون فلس راحت تر از بین بروند، زیرا آن ها فلسی برای حفظ رطوبت ندارند. با این حال، علم این فرضیه را رد نموده است.

پژوهشی که به وسیله دپارتمان جانورشناسی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی انجام شد، از دست دادن آب در پوست را بین مار های بدون فلس و مار های معمولی مقایسه کرد. نتایج نشان داد که مار های بدون فلس رطوبت پوست را به مقدار برابر یا کمتر از مار های معمولی از دست دادند. به عبارت دیگر، با وجود نداشتن فلس، مار های بدون فلس گاهی خود را کمی بیشتر هیدراته نگه می دارند.

سرزنده تر از مار های معمولی به نظر می رسند

رنگ و نقش مار ها به علت رنگدانه های موجود در پوست است نه فلس های آن. در نتیجه مار های بدون فلس هیچ چیزی از زیبایی خود را از دست نمی دهند. در واقع برعکس این اتفاق می افتد. بدون لایه ای از فلس های شفاف برای به هم ریختن رنگدانه های پوست، مار های بدون فلس اغلب زیباتر و چشم نوازتر از مار های معمولی هستند. الگو های آن ها واضح تر و رنگ های آن ها روشن تر به نظر می رسند.

آن ها ممکن است آسیب پذیرتر از مار های فلس دار باشند

حفاظت یکی از شناخته شده ترین عملکرد های فلس در خزندگان است که به عنوان نوعی زره برای بدن آن ها مشهور و معروف است. حال سؤالی که ایجاد می گردد این است که آیا این بدان معناست که یک مار بدون فلس آسیب پذیرتر است؟ شاید، اما شاید هم نه.

بر اساس این فرض، پرورش دهندگان در اسارت توصیه می نمایند که، چون محتمل است طعمه اقدام به گاز گرفتن یا خراشیدن پوست مار کند، به مار های بدون فلس طعمع زنده به عنوان غذا ندهید. جوندگان منجمد شده برترین گزینه برای آن ها در اسارت هستند. مار های اسیر نیز به بستر نرم و محیطی مرطوب برای زندگی احتیاج دارند تا آسیبی به پوستشان وارد نگردد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 فروردین 1402 بروزرسانی: 18 فروردین 1402 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2372

به "8 حقیقت عجیب در خصوص مار های بدون پولک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 حقیقت عجیب در خصوص مار های بدون پولک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید