آخرین تمهیدات حمل و نقلی اربعین 98، حضور 2 میلیون و 700 هزار زائر اربعینی در سامانه سماح ثبت شد

به گزارش تور تایلند ارزان، امسال تمامی حوزه های حمل ونقلی از جمله جاده ای، هوایی و ریلی تمامی ظرفیت های خود را نسبت به سال گذشته به کار گرفته اند، تا اربعین امسال با شکوه تر از سال گذشته برگزار شود.

آخرین تمهیدات حمل و نقلی اربعین 98، حضور 2 میلیون و 700 هزار زائر اربعینی در سامانه سماح ثبت شد

به گزارش خبرنگار ، در چند سال گذشته هم زمان با بهبود وضعیت سیاسی در عراق ، با نزدیک شدن به چهلمین روز از شهادت امام حسین (ع) یعنی اربعین، هر ساله کشور عراق پذیرای چندین میلیون زائر از کشور های مختلف جهان به ویژه ایران است.

اربعین امسال مصادف با 27 مهر است و به دلیل برداشتن حذف ویزا بین کشور عراق و ایران، زائران ایرانی کربلا و نجف در این ایام نسبت به سال گذشته رشد 4 برابری را تجربه کرده است، به طوری که آخرین آمار سامانه سماح بیانگر ثبت حضور 2 میلیون و 700 هزار نفر برای شرکت در راهپیمایی اربعین را به رسمیت ثبت کرده است.

وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای امسال زیر ساخت های 4 مرز از جمله خسروی، شملچه، چذابه و مهران را برای تمامی زائران آماده کرده اند، البته مرز خسروی به دلیل آنکه امسال برای اولین بار بازگشایی شده است تردد از آن در ساعت های خاصی امکان پذیر است ، البته گفتنی است این مرز چند روز بسته شده بود.

به نظر می رسد امسال طرف عراقی در بخش جاده ای به ویژه بخش خصوصی آن همکاری چندان مطلوبی با زائران ایرانی نداشته به طوری که قیمت های ناوگان حمل ونقلی از مرزهای سه گانه تا نجف بیش از 150 هزار تومان است و به گفته مدیران این بخش در ایام پیک قیمت های آن به 4 برابر هم می رسد بنابراین زائران باید در بخش هزینه ها برنامه ریزی لازم داشته باشند.

گفتنی است طبق آخرین اخبار اعلام شده از سازمان ها و نهاد های مربوط به سفر زائران ایرانی به عراق، هم اکنون 3 مرز در کشور فعال هستند در این گزارش هزینه حمل و نقل با انواع وسایل نقلیه اعم از دستگاه ون، سواری و اتوبوس از مرز مهران به نجف و کربلا را گفته ایم.

گفته می شود تمام هزینه ها در جهتهای اعلامی، بر اساس دینار عراق محاسبه و دریافت می شود.

: هزینه حمل و نقل از شلمچه تا نجف چقدر است؟ + پوستراطلاعات زیر بر مبنای دینار عراقی نوشته شده است؛ البته گفتنی است نرخ دینار عراقی بر حسب نرخ در بازار آزاد محاسبه شده است.

مهران به کربلا با دستگاه ون 14 هزار دینار (140 هزار تومان)

مهران به کربلا با دستگاه سواری 15 هزار دینار (150 هزار تومان)

مهران به نجف با دستگاه ون 17 هزار دینار (170 هزار تومان)

مهران به نجف با دستگاه سوای 18 هزار دینار (180 هزار تومان)

هزینه جهت سفر از نجف به کاظمین 9 تا 10 هزار دینار (90 تا 100 هزار تومان)

هزینه جهت سفر از نجف به کربلا 3 تا 3 هزار و 500 دینار (30 هزار تا 35 هزار تومان)

قابل ذکر است که همچنین به دلیل مسائلی که در از طرف عراقی ها ایجاد شد امکان کاپوتاژ خودرو وجود ندارد و زائران باید خودروهای خود را در پارکینگ های مرز ها قرار دهند.

بخش حمل ونقل هوایی هم امسال بیش از 721 مجوز هوایی را برای زائران صادر کرده و خوشبختانه قیمت بلیت هواپیما ها در جهت تهران-نجف و مشهد-نجف همانند سال گذشته 2 میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده است.

در این بخش امکان تهیه بلیت تنها از طریق سایت های شرکت های هواپیمایی امکان پذیر است. شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران امسال برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه و نظارت بیشتر فروش را در سایت های دیگر قرار نداده اند.

برای اولین بار 2 جهت هوایی از شهرهای ایلام و کرمانشاه به نجف از طریق شرکت هواپیمایی ایران ایر راه اندازی شده و مسافران می توانند به صورت روزانه با قیمت یک میلیون و 500 هزار تومان از این شهرها به نجف اعزام شوند.

همچنین در بخش حمل ونقل ریلی هم امسال قطار های فوق العاده و قطار های ترکیبی با ظرفیت 436 هزار نفر صندلی زائران را از شهر های مختلف تا مرز جابجا می کند.

نرخ های کرایه از تهران تا مهران 152 هزار تومان است

مهران قربانی معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در گفت وگو با خبرنگار ، با با بیان اینکه 8 هزار و 200 دستگاه اتوبوس برای جابجایی زائران در نظر گرفته شده است، گفت: خوشبختانه هر 3 مرز مهران، چذابه و شلمچه آماده پذیرایی زائران است و امسال به نظر می رسد که میزان تردد در مرز مهران نسبت به سال گذشته چندین برابر افزایش یابد.

معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ادامه داد: قرار بود طرح اربعین برای جابجایی زائران در بخش حمل ونقل جاده ای از 17 مهر آغاز شود، اما به دلیل استقبال بسیار زیاد زائران این طرح چند روز زودتر آغاز شد و به همین دلیل در روز های ابتدایی مرز مهران با مشکل تردد زائران روبه رو شد که بلافاصله با همکاری تمامی دستگاه ها، این مسائل برطرف شد.

او با اشاره به اینکه تا به امروز بیش از 450 هزار نفر از مرز های سه گانه عبور کرده اند، گفت: خوشبختانه هم اکنون تردد در مرز ها به ویژه مرز مهران عادی است و تمامی امکانات برای جابجایی زائران در این حوزه فراهم شده است.

قربانی با اشاره به اینکه طرح اربعین به صورت مستقیم از 17 مهر آغاز و تا سوم آبان ادامه خواهد داشت، گفت: موج برگشت زائران از 24 مهر آغاز می شود و ما برای دوران پیک بازگشت زائران برنامه ریزی های دقیقی را انجام داده ایم تا مسافران و زائران با مسئله ای برای بازگشت نداشته باشند.

معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای اظهار کرد: در مرز مهران 3 پایانه تعیین در جهت های کرمانشاه، اندیمشک و همدان در نظر گرفته ایم که زائران با اتوبوس به این 3 پایانه تعیین هدایت می شوند و از آنجا به شهر های خود باز می گردند.

او درباره مسائل مربوط به تردد زائران بعد از مرز مهران، گفت: تمامی امکانات حمل ونقلی بعد از مرز در اختیار بخش خصوصی عراق است بنابراین با توجه به عرضه و تقاضا قیمت ها در این بخش تعیین می شود.

قربانی توضیح داد: رایزنی های بسیار زیادی برای تعیین قیمت ثابت با طرف عراقی انجام شد، اما به دلیل آنکه حمل ونقل این بخش در اختیار بخش خصوصی است بنابراین آن ها خود تعیین کننده قیمت ها هستند.

معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای اضافه کرد: نرخ کرایه متعارف برای حمل و نقل از مرز مهران تا نجف 150 هزار تومان است، اما ممکن است در روز های پیک سفر قیمت ها تا 4 برابر هم برسد بنابراین زائران در این ایام مبالغ و ارز کافی در اختیار داشته باشند تا دچار مشکل نشوند.

او در مورد کرایه تهران تا مرز مهران هم گفت: کرایه معمول اتوبوس در روز های عادی در این جهت 90 هزار تومان است، اما به دلیل آنکه بخش عمده ای از اتوبوس ها در جهت برگشت خالی هستند بنابراین قیمت ها همانند اربعین سال گذشته به 152 هزار تومان تعیین شده است.

قربانی اضافه کرد: نظارت های کاملی در تمامی پایانه ها برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه وجود دارد و مسافران اگر بلیت های گران قیمتی را خریداری کردند می توانند با شماره 141 تماس بگیرند تا در اولین فرصت به این موضوع رسیدگی شود.

معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای درباره اتوبوس های دربستی هم گفت: به دلیل سیاست هایی که امسال در نظر گرفته شده اتوبوس های دربستی تنها برای جانبازان و معلولان در نظر گرفته شده و تمامی اتوبوس ها باید بعد از 24 ساعت به کشور بازگردند تا مسئله ای در تردد زائران دیگر ایجاد نشود.

او در مورد کاپوتاژ خودرو های شخصی هم گفت: به دلیل سیاست هایی که طرف عراقی امسال در نظر گرفته امکان تردد خودرو های شخصی به داخل مرز مهران، چذابه و شملچه وجود ندارد و زائران باید تمامی خودرو های خود را در پارکینگ های تعیین شده قرار دهند.

تردد روزانه 55 قطار برای زائران اربعین

سعید رسولی مدیر عامل شرکت راه آهن در گفت وگو با خبرنگار ، درباره برنامه شرکت راه آهن برای جابجایی زائران، گفت: امسال شرکت راه آهن به صورت ویژه برنامه های مفصلی برای جابجایی زائران در نظر گرفته به طوری که ما روزانه 55 قطار زائران را به مرز ها جابجای می کنیم. طرح حمل ونقل ریلی از پانزدهم مهر آغاز شده و تا سی ام مهر ادامه خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت راه آهن با بیان اینکه طبق برنامه ریزی های اجرا شده 858 قطار با ظرفیت 436 هزار صندلی برای خدمات رسانی به زائران آماده شده است، گفت: در 15 روز در نظر گرفته شده، روزانه تعداد 55 قطار در جهت های مختلف و جدید زائران را جابجا می کند.

رسولی گفت: امسال در مقایسه با سال گذشته ظرفیت های صندلی ما 2 برابر شده به طوری که در سال گذشته 256 هزار نفر صندلی در نظر گرفته بودیم که، اما امسال تعداد ظرفیت های خود را 2 برابر یعنی 512 هزار نفر کرده ایم.

او اضافه کرد: از جهت خرمشهر به شلمچه هم یک دستگاه قطار ریل باس در نظر گرفته شده که زائران را به سرعت از این شهر به مرز شلمچه به صورت 24 ساعته هدایت می کنند.

مدیر عامل شرکت راه آهن گفت: همچنین قطار های فوق العاده و جدیدی در جهت های قم-خرمشهر، قم-کرمانشاه، تهران-همدان، اهواز-شلمچه، اصفهان-کرمانشاه ایجاد شده و کسانی هم که از مرز چذابه تا اندیمشک در تردد هستند می توانند از قطار های ترکیبی در نظر گرفته شده استفاده کنند.

رسولی اضافه کرد: از سوم مهر پیش فروش بلیت های قطار به صورت رفت و برگشت آغاز شده است و خوشبختانه تا به امروز استقبال زائران برای خرید بلیت ها بسیار خوب بوده است.

او توضیح داد: امسال هیچگونه افزایش قیمتی در بلیت های قطار نداشته ایم و همانند نرخ های مصوب به مسافران عرضه می شود البته با توجه به آنکه ظرفیت های ما نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است تمامی قطار های این جهت با کیفیت است و در برخی از جهت ها هم تخفیفاتی را برای مسافران در نظر گرفته ایم.

مدیر عامل شرکت راه آهن اضافه کرد:جهت قطار تهران-زاهدان بازگشایی شده و تردد در آن به روال عادی بازگشته است و هم اکنون تمامی قطار های باری و مسافری در این جهت به صورت روزانه تردد می کنند.

مجوز 1383 پرواز برای اربعین صادر شده است

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت وگو با خبرنگار ، با بیان اینکه 1383 مجوز پروازی برای ایام اربعین از 11 شرکت هواپیمایی صادر شده است، گفت: هم اکنون مسافران و زائران می توانند از 23 آژانس مسافرتی که اسامی آن ها ارائه شده بلیت های خود را خریداری کنند.

او با بیان اینکه قیمت بلیت هواپیما در جهت تهران-نجف-تهران همانند سال گذشته 2 میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده است، گفت: در جهت مشهد-نجف-مشهد هم همانند سال گذشته قیمت بلیت هواپیما 2 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده و مسافران به هیچ عنوان قیمتی بالاتر از نرخ های مصوب بلیتی را خریداری نکنند.

جعفرزاده توضیح داد: مسافرانی که قصد خرید بلیت به صورت غیر حضوری را دارند تنها می توانند به سایت شرکت های هواپیمایی مراجعه کنند و بلیت را خریداری کنند و به هیچ عنوان به سایت ها و یا آژانس های غیر مجاز و نامعتبر جهت خرید مراجعه نکنند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: سازمان هواپیمایی به صورت کامل بر تمامی آژانس های مسافرتی و شرکت های هواپیمایی نظارت دارد و اجازه گران فروشی به ویژه در ایام بازگشت مسافران اربعین را به آژانس ها نمی دهیم.

بر اساس این گزارش اربعین امسال در مقایسه با اربعین سال های گذشته بسیار باشکوه تر برگزار خواهد شد، در این بین باید تمامی دستگاه ها به ویژه حمل ونقل جاده ای و هوایی در این ایام آماده باشند. امیدواریم وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری با تأمین ناوگان بتواند مسائلی را که در حوزه جابه جایی زائران به ویژه در مرز ها برطرف کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 613

به "آخرین تمهیدات حمل و نقلی اربعین 98، حضور 2 میلیون و 700 هزار زائر اربعینی در سامانه سماح ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تمهیدات حمل و نقلی اربعین 98، حضور 2 میلیون و 700 هزار زائر اربعینی در سامانه سماح ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید