جذب میلیونی گردشگر با فم تریپ

به گزارش تور تایلند ارزان، ایران به عنوان یکی از کهن ترین تمدن های تاریخ با شرایط ژئوپلیتیک منحصربه فرد، فرهنگی غنی و امنیت کم نظیر در منطقه خاورمیانه ارزان ترین مقصد گردشگری جهان است، اما تمام این ظرفیت ها تحت الشعاع اخبار و حواشی اوضاع سیاسی بین الملل قرار گرفته است و تصویری که از ایران در ذهن برخی ملت ها شکل گرفته متاثر از پروپاگاندای رسانه ای است.

جذب میلیونی گردشگر با فم تریپ

دنیای اقتصاد: گردشگری به عنوان یکی از بخش های درآمدزای کشور در کنار بخش های مالی نفتی و پتروشیمی یکی از قطب های مهم مالی کشور محسوب می شود، اما تبلیغات منفی علیه ایران و محدودیت های پیش رو و نبود تمرکز و توجه کامل به بخش گردشگری باعث شده ورود گردشگران خارجی با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود کشور و ارزان ترین کشور برای گردشگری بین المللی ناچیز باشد. پروژه جذب گردشگران مبلغ یا همان دنیاگردان اثرگذار، جزو اولین قدم ها در زدودن تصویر منفی از ایران محسوب می شود.

چندی پیش یک فم تریپ با عنوان فیل ایران (FeelIran) با دعوت از 12 فعال اجتماعی و رسانه ای از کشورهای مختلف با مدیریت هدی رستمی یکی از اینفلوئنسرهای معروف ایرانی در زمینه گردشگری راه اندازی شده است. این حرکت با هدف نشان دادن ظرفیت های گردشگری ایران به میلیون ها خارجی از طریق شبکه های مجازی (انتشار جاذبه های گردشگری ایران توسط 12 گردشگر مبلغ) شروع شد. البته این نخستین فم تریپ ایرانی نیست و بسکمک از آژانس های گردشگری یا نهاد ها قبلا میزبان تاثیرگذاران شبکه های اجتماعی با ده ها هزار یا صد ها هزار دنبال کننده بوده اند. اما در این سطح و این تعداد اینفلوئنسر (دنبال کننده) نبوده است. این شیوه تبلیغاتی یک فم تریپ ایرانی مبتنی بر توان اینفلوئنسرهای شبکه های اجتماعی است که تلاش می کنند تصویری واقعی از ظرفیت های گردشگری ایران را برای مخاطبان خود به نمایش بگذارند.

در این سفر تبلیغی، 12 اینفلوئنسر از کشورهای فرانسه، ترکیه، روسیه، ایتالیا، اوکراین، هند، چین و برزیل در برنامه ای دو هفته ای به شهرهای مختلف ایران سفر کرده و به عنوان سفیرانی از طرف مخاطبان شان ابعاد متفاوتی از ایران را تجربه کردند. این اینفولئنسرها در این پروژه خوراکی های ایرانی، صنایع دستی، زیرساخت های گردشگری مثل هتل، رستوران، سیستم حمل و نقل و مراکز خرید ایران را ارزیابی کردند و اکنون در اینستاگرام، فیس بوک، توییتر و سایر شبکه های مجازی از تجربه خود در ایران برای مخاطبین شان صحبت می کنند. فم تریپ (Familiarization Trip) که به اختصار FAM Trip گفته می شود به معنای سفر ارزان و گاهی رایگان برای آشنایی با مقاصد گردشگری توسط مجریان گردشگری برگزار می شود. در فم تریپ فعالان حوزه گردشگری خود به یک کشور مقصد دعوت می شوند و تجربه دست اولی از مقصد کسب می کنند و از این تجربه برای ارائه به مخاطبان و مشتریان خود استفاده می کنند. این سازمان ها از متخصصان عرصه گردشگری از جمله عکاسان، بلاگرها، لیدرهای تور و روزنامه نگاران کمک می گیرند تا به معرفی شهر و جاذبه های گردشگری آن بپردازند. فم تریپ در واقع تجربه های سفر چند هفته ای است که نوعی تبلیغ تاثیرگذار در بازار گردشگری به شمار می آید که در بسکمک از کشورها رایج شده است و به عنوان ابزاری برای ارتقای خدمات برگزار کنندگان این پروژه به شمار می روند.

بررسی های دنیای اقتصاد از تجربه کشورهای پیشرو در گردشگری برای استفاده از ظرفیت فم تریپ نشان می دهد: این مدل تبلیغ غیرمستقیم برای جذب توریست خارجی در دنیا، الگویی شناخته شده و پربازده است که امروزه اغلب کشورها این شیوه را به کار می برند و براساس بررسی های اجرا شده مبلغان ایرانی هم در برخی از این سفرها در کشورهای سوئیس، فرانسه و ترکیه حضور داشتند. فم تریپ یا فعالیت تبلیغاتی در زمینه گردشگری برای تاثیرگذاری و جذب گردشگران با دعوت از بلاگرها، اینفلوئنسرها، آژانس های مسافرتی توسط یک گروه گردشگری یا برند مسافرتی، توراپراتورها، آژانس های هواپیمایی با برگزار کنندگان کنفرانس های بین المللی در حوزه گردشگری با پرداخت هزینه ها و حمایت مالی ارائه می شود. معمولا این سفرها برای پوشش سفر با ایجاد تولید محتوا در رسانه ها و شبکه های اجتماعی با مخاطبان بسیار برای به اشتراک گذاشتن تجربیات سفر به صورت سنتی یا دیجیتال ارائه می شود. از افرادی برای این سفر تبلیغی دعوت می شود که در شبکه های اجتماعی با مخاطبان بسیار تولید محتوا دارند و با تاثیرگذاری برمخاطبانشان بر تعداد آنها افزوده می شود. آژانس های مسافرتی، هتل ها، گروه های گردشگری، خطوط هوایی از آنها برای شروع سفر دعوت می کند و با بازدید از هتل ها و بخش های مختلف کشور مقصد و خوردن غذاهای محلی به عنوان یک نوع مبلغ تاثیرگذار به تبلیغ گردشگری کشور مقصد با عکس ها و فیلم ها و یادداشت هایی به منظور معرفی آن منطقه در صفحات خود می پردازند.

این سفرها گاهی به صورت انفرادی توسط یک بلاگر یا راهنمای تور و یک تیم گردشگری و گاهی توسط روزنامه نگاران و فعالان اجتماعی در یک حوزه خاص با مخاطبان گسترده تر انجام می شود. در این سفر فردی به عنوان رهبر گروه از کشور مقصد و شرکت برگزار کننده تور طی یک زمان معین انتخاب می شود که آنها را به سراسر کشور می برند که با داشتن زمان کافی برای گذاشتن عکس، فیلم و یادداشت تجربیات سفر خود را با دقت به اشتراک می گذارند. برای افرادی که در این سفر شرکت می کنند تمامی امکانات رفاهی و خدماتی از جمله سیم کارت و اینترنت پرسرعت برای بارگذاری سریع عکس و فیلم و اشتراک گذاشتن سفر خود به صورت آنلاین با مخاطبان خود، لباس های مناسب فصل، هتل های چند ستاره با امکانات رفاهی و خدماتی بسیار، وسیله حمل و نقل برای تردد آسان به مناطق مورد بازدید، در اختیار قرار دادن غذاهای متنوع آن کشور به منظور معرفی غذاهای محلی و… در اختیارشان قرار می گیرد.

سفر فم تریپ با مزایا و قیمت رایگان یا ارزان جایی برای سرگرمی و ریلکس کردن نیست؛ بلکه شرکت کنندگان در این سفر با توجه به تخصص و حرفه خود در مدت زمان کوتاهی که در آن شهر هستند کارهای مهمی در زمینه گردشگری و تبلیغ آن انجام می دهند. در واقع فم تریپ راهی عالی برای آژانس های مسافرتی است تا با بهره گیری از تخصص گروهی از افراد کسب و کار خود را رونق دهند. آژانس های هوایی و مسافرتی جلسات آموزشی گردشگری کوتاه مدت و بلندمدت برای اعضای خود مثلا بازدید از یک هتل یا کشتی تفریحی و بررسی امکانات و خدمات رفاهی آن یا دیدن جاذبه های تاریخی شهر برگزار می کنند. هدف از انجام این طرح آن است که کارکنان آژانس های مسافرتی و هواپیمایی، کشور مقصد را همچون مشتریان و درخواست کنندگان تور ببینند و بتوانند پکیج مناسبی از سفر به مقصد را به مخاطبان خود پیشنهاد کنند. فم تریپ برای صنعت گردشگری و گردشگران در کنار آژانس های مسافرتی و برگزار کنندگان رویدادها (ایونت ها) اهمیت بسکمک دارد.

این مبلغان گردشگری به منظور آشنایی با مقصد و کمک به آژانس های مسافرتی با اقامت و بازدید از مناطق گردشگری به منظور تبلیغ و برندسازی برای کشور هدف دعوت می شوند. این سفرها در مدت کوتاهی نه به عنوان سفری تفریحی بلکه سفری تجاری برای تبلیغ و معرفی مقصد و جذب گردشگران به آن منطقه است. در مجموع افراد شرکت کننده در این سفر به شرط تبلیغ و علاقه مندی مخاطبان به منظور جذب گردشگر به آن منطقه به این طرح دعوت می شوند. آنها با بررسی محیط و ارزیابی کامل آن به توصیف آن برای مخاطبان خود به شکل عکس، فیلم یا یادداشت می پردازند. آنها حتی نحوه خدمات بهداشتی در حمام ها و سرویس های بهداشتی را نیز توضیح می دهند و تمامی نکات ریز اما پراهمیت برای یک توریست را کامل و به شکل گسترده توصیف می کنند تا منجر به جذب و علاقه مندی مخاطبان خود برای سفر به آن کشور شود.

این نوع سفر سه مزیت ویژه شامل تجارب سفر، الهام دریافت و تولید محتوا دارد. پس از خاتمه دوره فم تریپ، افراد شرکت کننده در این طرح بعد از بازگشت از سفر خود، اغلب احساس آمادگی کامل برای تغییر روش ها، کسب و کار و ارتقای آن را خواهند داشت. آژانس ها بعد از سفر خود با دقت مقصد موردنظر مشتری را توصیف می کنند و پیشنهادهای ویژه ای برای بهتر کردن سفر مشتری ارائه می دهند. سفرهای فم تریپ یکی از راه های تولید محتواست تا آژانس های گردشگری فروش خدمات خود را به طور چشمگیری افزایش دهند.

طرح جذب تاثیرگذاران شبکه های اجتماعی به منظور مبلغان گردشگری کشور مقصد در تمامی کشورها توسط بخش خصوصی با همکاری و موافقت دولت ها صورت می گیرد؛ البته برخی دولت ها به منظور جذب گردشگر با فراهم کردن شرایط ورود مبلغان گردشگری همچون حمایت های مالی و آمادگی زیرساختی شرایط جذب گردشگران را به وجود می آورند. اخیرا در سفر برخی از فعالان حوزه گردشگری از کشورهای مختلف دنیا همچون آلمان، چین، ایتالیا، هند، آمریکا، استرالیا و ایران به دعوت رسمی کشور ترکیه و بخش توریسم و گردشگری شهر چاناکاله برای معرفی جاذبه های گردشگری این روستا و قسمت قدیمی و تاریخی آن، تمامی هزینه های این سفر گروهی اعم از هتل، هزینه های خورد و خوراک، حمل و نقل و… به عهده دولت ترکیه و شهردار چاناکاله بوده است. فم تریپ مورد توجه بسکمک از کشورها قرار گرفته است به گونه ای که بسکمک از کشورهای منطقه همچون عربستان و ازبکستان نیز درصدد جذب گردشگر از طریق برگزاری فم تریپ هستند و اقدامات گسترده ای در این زمینه اجرا شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 656

به "جذب میلیونی گردشگر با فم تریپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جذب میلیونی گردشگر با فم تریپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید