ابلاغ آیین نامه اجرایی طرح ملی مسکن، وام ساخت چقدر است؟

به گزارش تور تایلند ارزان، به گزارش خبرنگاران، هیات وزیران در جلسه 23 خرداد 1400، به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارتخانه های راه و شهرسازی، تعاون و امور مالی و به استناد به اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه اجرایی طرح ملی مسکن را به توضیح زیر تصویب کرد:

ابلاغ آیین نامه اجرایی طرح ملی مسکن، وام ساخت چقدر است؟

ماده 1- مقدار سقف تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و فروش اقساطی در اراضی و پروژه های مشمول طرح ملی مسکن برای 600 هزار واحد مسکونی، مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون ریال (150 میلیون تومان) به ازای هر واحد مسکونی مشخص می گردد.

تبصره 1- دوره مشارکت مدنی ساخت برای تسهیلات پروژه های موضوع این آیین نامه حداکثر 36 ماه و مجموع طول دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی تسهیلات حداکثر 144 ماه (12 سال) است.

تبصره 2- به منظور تأمین مسکن گروه های کم عایدی به مقدار یاری یا مابه التفاوت نرخ سود 5 درصد تسهیلات مشارکت مدنی ساخت و فروش اقساطی تا سقف سود مصوب تسهیلات بخش مسکن از محل اعتبارات مندرج در جدول مصارف تبصره (14) قانون بودجه سنواتی با ارائه تضامین لازم به وسیله دستگاه یا نهاد متولی پیش بینی می گردد.

تبصره 3- بانک مرکزی موظف است در راستای تبصره 18 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور اقدامات لازم را به منظور پرداخت تسهیلات ساخت و فروش فروش اقساطی از محل منابع بانکی طرح ملی مسکن برای پروژه های تکمیل شده و نیمه تمام خودمالکی که در چارچوب طرح یادشده مورد توافق قرار گرفته به متقاضیان واجد شرایط واگذار می شوند با معرفی وزارت راه و شهرسازی به عمل آورد.

تبصره 4- به منظور تامین خدمات زیربنایی از جمله تامین آب، برق، فاضلاب و گاز زمین های مورد احتیاج برای اجرای پروژه هایی که بعد از ابلاغ این آیین نامه شروع می شوند در هماهنگی با وزارت نیرو و شرکت ملی گاز ایران حسب مورد اختصاص می یابد.

تبصره 5- وزارت راه و شهرسازی موظف است به منظور حصول اطمینان از تامین سهم الشرکه متقاضیان طبق برنامه زمانی مقرر حکم لازم را در قراردادهای ساخت طرح موضوع آیین نامه منظور کند.

ماده2- شورای عالی معماری و شهرسازی ایران می تواند تراکم پایه پروژه های ساختمانی در طرح اقدام ملی مسکن را تا سقف تراکم مجاز افزایش دهد و به شهرداری های سراسر کشور ابلاغ کند.

ماده 3- همه امور ساماندهی، ثبت نام، اختصاص واحد، عقد قرارداد، واگذاری واحدها و سایر امور مربوط به طرح ملی مسکن مطابق دستورالعمل ها و نمونه قراردادهای وزارت راه و شهرسازی انجام می گردد.

ماده 4- وزارتخانه های نفت و صنعت موظفند تمهیدات لازم برای تامین مصالخ عمده مورد احتیاج انجام عملیات آماده سازی، محوطه سازی و احداث همه واحدهای طرح ملی مسکن را حسب اعلام وزارت راه و شهرسازی به عمل آورد، دستورالعمل اجرایی این ماده ظرف یکماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه به وسیله وزارتخانه های نفت، صنعت، اقتصاد و راه و شهرسازی تهیه و ابلاغ می گردد.

ماده 5- همه دستگاه های اجرایی ذی ربط حسب مورد موظفند خدمات زیربنایی و روبنایی مورد احتیاج پروژه های طرح ملی مسکن را از محل منطقه ها مصوب مربوط سالانه به سازمان برنامه و بودجه اعلام کند.

تبصره 5- سازمان برنامه موظف است در توزیع و تخصیص اعتبارات سهم دستگاه، اعتبارات مربوط به اجرایی شدن طرح حمایتی مسکن را در اولویت قرار دهد.

تبصره 6- هزینه خدمات مدیریت و هزینه های جانبی پشتیبانی طرح ملی مسکن در سال 1400 با تصویب مجامع مربوط از محل منابع داخلی شرکت های تابع ذی ربط وزارت راه و شهرسازی تا سقف پانصد میلیارد ریال تامین و برای سال های آینده در هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه کشور افزایش می یابد.

این آیین نامه از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1881

به "ابلاغ آیین نامه اجرایی طرح ملی مسکن، وام ساخت چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ آیین نامه اجرایی طرح ملی مسکن، وام ساخت چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید