اثر ضدسرطانی نمک در موش های آزمایشگاهی به اثبات رسید

به گزارش تور تایلند ارزان، نانوذرات کلریدسدیم (NaCl) می تواند موجب از بین رفتن سلول های سرطانی گردد، البته این بدان معنا نیست که خوردن نمک طعام اثرات ضدسرطان داشته باشد.

اثر ضدسرطانی نمک در موش های آزمایشگاهی به اثبات رسید

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، هر ساله بیش از 17 میلیون مورد سرطان تشخیص داده می گردد، بیماری که به عنوان یکی از مرگ بارترین بیماری ها در دنیا شناخته می گردد. مطالعات پیشین نشان داده است که بعضی نانوذرات می توانند برای درمان سرطان مورداستفاده قرار گیرند. با این حال بعضی از این مواد می توانند اثرات جانبی یا سمیت داشته باشند.

پژوهشگران دانشگاه جورجیا نشان دادند که نانوذرات کلرید سدیم می تواند باعث از بین رفتن سلول های سرطانی در موش های آزمایشگاهی گردد بدون اینکه اثرات جانبی زیادی در پی داشته باشد.

نمک طعام که به عنوان یک الکترولیت رایج شناخته شده و به سرعت در آب حل می گردد، می تواند نقش یک نمک انتخاب گر را ایفا نماید. این گروه تحقیقاتی ثابت کردند که نانوذرات کلریدسدیم، برای سلول های سرطانی سمی است. زمانی که این نانوذرات درون سلول سرطانی حل می شوند، نانوذرات کلریدسدیم موجب پدیده اسمولاریتی شده و سلول به سرعت از بین می رود.

مطالعات در محیط زنده نشان می دهد که نانوذرات نمک طعام نه تنها سلول های سرطانی را از بین می برند بلکه ایمنی ضدسرطانی نیز ایجاد می نمایند. با این نتایج، جهت برای استفاده از این نانوذرات برای درمان سرطان هموار می گردد.

به صورت رایج، غشا پلاسمایی مانع از ورود یون های سدیم به داخل سلول می گردد، اما این گروه دریافتند که نانوذرات کلریدسدیم می تواند وارد سلول ها شوند. این سلول ها تصور می نمایند که نانوذرات عناصر بی خطری هستند و فریب می خورند. این روش همانند راهبرد اسب تروجان است که در آن سلول به غلظت های کم از کلریدسدیم اجازه ورود به داخل سلول را می دهد.

جین ژای از محققان این پروژه می گوید: این سازوکار در واقع بسیار برای سلول های سرطانی سمی بوده و سمیت آن از سلول های نرمال نیز بیشتر است.

پژوهشگران این پروژه از این فناوری روی یک دسته از موش ها استفاده کردند و دریافتند که وجود نانوذرات کلریدسدیم در محیط سلولی می تواند موجب کاهش رشد سلول های سرطانی به میزان 66 درصد نسبت به گروه مدل باشد، این در حالی است که هیچ اثری از آسیب روی اندام های دیگر در موش های مدل مشاهده نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 924

به "اثر ضدسرطانی نمک در موش های آزمایشگاهی به اثبات رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر ضدسرطانی نمک در موش های آزمایشگاهی به اثبات رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید