احتمال ابتلای شدیدتر بهبودیافتگان به کرونا وجود دارد

به گزارش تور تایلند ارزان، متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: افراد پس از یک بار ابتلا به کرونا در مقابل ابتلای مجدد، مصونیت ندارند و امکان ابتلای شدیدتر به ویروس وجود دارد.

احتمال ابتلای شدیدتر بهبودیافتگان به کرونا وجود دارد

بهزاد محسن پور با اشاره به اینکه ویروس کرونا بیماری چند سیستمی است و همواره علائم جدیدی از خود نشان می دهد اظهار کرد: این بیماری فقط با علائم تنفسی بروز نمی نماید بلکه با نشانه های دیگری امکان مبتلا شدن فرد به این ویروس وجود دارد.

وی نشانه های شایع و معمول بیماری کرونا را، تب، سرفه، گلودرد، خستگی و کسالت عنوان نمود و اضافه کرد: گاهی این بیماری با علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ، اختلال در هوشیاری، خستگی مزمن، سکته های قلبی و مغزی و یا علائم عروقی خود را نشان می دهد.

متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تأکید کرد: در حال حاضر بروز هر گونه علائم بیماری در بدن را نباید با آنفلوآنزا و سرماخوردگی مرتبط بدانید بلکه هر علامت تنفسی و یا سردرد، گلودرد، آبریزش بینی و بدن درد را باید کرونا تلقی نموده و سریعاً جهت تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایند.

محسن پور با بیان اینکه تشخیص ویروس کرونا در فرد بستگی به زمان ورود ویروس در بدن وی دارد عنوان نمود: آزمایش پی سی آر، فقط 50 درصد افراد مبتلا به کرونا را تشخیص می دهد لذا تست منفی دال بر بیمار نبودن فرد نیست.

وی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا مانند کرونا ویروس نیست، اضافه کرد: بیماری کرونا بسیار سخت، زجرآور و گسترده بوده و در هر فردی متفاوت است بنابراین نمی توان مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا با آن برخورد کرد.

به گفته محسن پور احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا در بهبودیافتگان وجود دارد، چرا که در ماه های اخیر بیمارانی به بیمارستان ها مراجعه نموده اند که طبق آنالیز ها تعیین شده که ابتلای مجدد به کووید 19 داشته اند.

متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تاکید بر اینکه امکان ابتلای شدیدتر دوباره به این ویروس در بهبودیافتگان پیش بینی می گردد، ذکر کرد: کماکان بیماران رهاشده از بند این عفونت، اقدامات پیشگیرانه را جدی بگیرند.

محسن پور در ادامه اضافه کرد: باوری که همواره درباره بیماری های ویروسی مطرح بوده، بیان نماینده ایمنی معمولاً مادام العمر پس از ابتلا به آن است اما جهش های ایجادشده در کروناویروس جدید طی ماه های اخیر بیشتر حاکی از سرایت پذیری سریع و شدیدترشدن بیماری در فرد است.

وی به لزوم رعایت اقدامات پیشگیرانه فرد مبتلا به کرونا بعد از ترخیص از بیمارستان گریزی زد و گفت: سیر بیماری کرونا بسیار طولانی و طبق یافته های علمی مستلزم ادامه درمان و مصرف دارو طبق تجویز پزشک تا زمان بهبودی کامل است.

متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ترخیص بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان به معنای ختم بیماری نیست و بیمار باید طبق شرایط قرنطینگی تحت مراقبت قرار گیرد.

محسن پور اعلام کرد: اگر تست پی سی آر فردی بدون علائم کرونا، مثبت باشد باید تا 10 روز طبق رعایت پروتکل های بهداشتی و مصرف داروهای تجویزی قرنطینه باشد.

وی به استمرار علائم کوتاه مدت بیماری کرونا در بیماران بهبودیافته اشاره نمود و گفت: عمده عوارض ایجاد شده ناشی از این ویروس تغییراتی است که در ریه ایجاد می گردد.

متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به توصیه هایی مبنی بر تغذیه مناسب، مصرف ویتامین دی و دیگر ویتامین ها در صورت احتیاج بدن طبق تجویز پزشک معالج در دوران نقاهت، اشاره نمود و گفت: ویروس کرونا سوخت و ساز بدن را فعال می نماید و بیماران دچار کاهش وزن می شوند لذا تنوع غذایی و مصرف مایعات برای بهبودی سریع تر ضرورت دارد.

محسن پور مراجعه سریع افراد دارای علائم بیماری کرونا را در فرایند بهبودی بیماری مهم و حیاتی عنوان نمود و اضافه کرد: گاهی افراد با علائم شدید بیماری و درگیری ارگان های مختلف بدن یا همان درگیری چند سیستمی با تاخیر طولانی به بیمارستان مراجعه می نمایند که اکسیژن خون آنان به شدت کاهش یافته و درمان بیماری با مسائل جدی و بیشتری انجام می گردد.

وی در سرانجام خطاب به شهفرایندان یادآور شد: قرنطینه درمان نیست بلکه برای جلوگیری از انتشار ویروس فرد را به ماندن در خانه توصیه می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1532

به "احتمال ابتلای شدیدتر بهبودیافتگان به کرونا وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ابتلای شدیدتر بهبودیافتگان به کرونا وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید