اقدام عربستان برای نجات گردشگری؛ قرنطینه مسافران در هتل ها به هزینه دولت

به گزارش تور تایلند ارزان، یک هتل 4 ستاره در مرکز ریاض بیش از 100 اتاق خالی دارد. این هتل در نیمه ماه مارس تنها 5 میهمان داشت تا اینکه دولت به مالکان آن پیشنهادی داد..

اقدام عربستان برای نجات گردشگری؛ قرنطینه مسافران در هتل ها به هزینه دولت

قرنطینه با هزینه دولت در عربستان سعودی، به یاری هتل های این کشور آمده است.

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به تشریح اقدام دولت ریاض برای قرنطینه هزاران نفر از افراد مشکوک به کرونا در هتل های این کشور با هزینه دولتی پرداخت.

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است: دولت سعودی با هزینه خود، قرنطینه هزاران نفر را در هتل های این کشور اعمال نموده است. این اقدام با هدف کاهش شیوع ویروس جدید کرونا صورت می گیرد اما همزمان از طریق ای نجات بخش برای هتلداری این کشور تبدیل شده است.

توضیح عکس: برج ساعت مشرف بر کعبه در مکه - این برج شامل چند هتل لوکس است. فعالیت های عمرانی به دلیل قرنطینه و برای کاهش شیوع کرونا، متوقف شده و از مسافران در هتل ها هم خبری نیست - خبرگزاری فرانسه

دولت سعودی تا به امروز بیش از 4 هزار مبتلا به کرونا را ثبت نموده است که بالاترین آمار در جنوب خلیج فارس به شمار می آید. البته سعودی بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور در میان 6 کشور جنوبی خلیج فارس است.

توقف پروازهای مسافری و منع کامل رفت و آمد در سطح کشور (به جز موارد استثنایی) از جمله اقدامات عربستان سعودی برای مقابله با کرونا بود اما ضربه سنگینی را به بخش توریستی این کشور وارد کرد.

با این حال دولت ریاض تصمیم گرفت میلیون ها دلار را برای قرنطینه اجباری هزاران مسافر بازگشته از خارج و افراد دارای تماس با مبتلایان به کرونا در هتل های خالی هزینه کند.

یک منبع مطلع در بخش توریستی سعودی به خبرگزاری فرانسه گفت یک هتل 4 ستاره در مرکز ریاض بیش از 100 اتاق خالی دارد. این هتل در نیمه ماه مارس تنها 5 میهمان داشت تا اینکه دولت به مالکان آن پیشنهاد کرد با دریافت ماهانه 4 میلیون ریال سعودی (معادل حدودی یک میلیون دلار) هتل را به محلی برای قرنطینه تبدیل نمایند. واحد پول عربستان سعودی، ریال است.

همچنین یکی از هتل های بزرگتر با پیشنهاد دریافت 6 میلیون ریال سعودی روبه رو شد.

این منبع اضافه نمود: استفاده از هتل ها به عنوان مکانی برای قرنطینه اقدامی برای جلوگیری از خالی ماندن آنهاست. قرار بود کارکنان هتل ها از کار برکنار شده یا حقوق آنها به نصف برسد یا به مرخصی بدون حقوق فرستاده شوند.

توضیح عکس: خیابان های خلوت ریاض پایتخت سعودی به دلیل قرنطینه کرونا - خبرگزاری فرانسه

رکود در بخش تجاری، به هتل ها هم رسیده و باعث شد این بخش، پیشنهادات دولت را قبول کند گرچه نارضایتی ها و نگرانی هایی درباره ضرر ناشی از ارتباط با کرونا به برند این هتل در طولانی مدت وجود داشت.

وزارت توریستی سعودی در اواخر ماه مارس در سایت اینترنتی اش نوشت که نزدیک به 1900 اتاق در هتل ها و دیگر تاسیسات توریستی ریاض (پایتخت)، 2800 اتاق در هتل های مکه و 1900 اتاق دیگر در منطقه الشرقیه این کشور برای قرنطینه اختصاص یافت.

این وزارتخانه اضافه نمود که به تازگی نیز 11 هزار اتاق در سراسر کشور برای میزبانی از قرنطینه افراد جدید آماده شده اند. قرار است بعضی از شهروندان سعودی که در خارج از این کشور حضور دارند به زودی به کشورشان برگردند و آنها نیز قرنطینه خواهند شد.

این هزینه برای قرنطینه با وجود کاهش شدید قیمت نفت و به تبع آن کاهش درآمد دولت از محل فروش نفت صورت می گیرد.

وزارت توریستی سعودی گفته است: متعهد هستیم از شهروندان سعودی بازگشته به کشور در بهترین هتل ها میزبانی کنیم.

عبدالحکیم التویجری مربی فوتبال سعودی بعد از بازگشت از اردو با تیمش در بارسلونای اسپانیا، در شهر مکه قرنطینه شد. او درباره تجربه قرنطینه می گوید که این شرایط بهتر از هر هتل 5 ستاره دیگر در اروپا بود.

او دربخش لوکس یک هتل قرنطینه شد.

با وجود فشارهای روحی به دلیل قرنطینه اما او می گوید مثل این بود که به مرخصی رفته باشید.

توضیح عکس: خیابان های خلوت ریاض پایتخت سعودی به دلیل قرنطینه کرونا - خبرگزاری فرانسه

با این حال، بعضی افراد در قرنطینه درباره کمبود بعضی کالاها و تاخیر در ارائه وعده های غذایی شکایت داشتند. این افراد برای قرنطینه کامل مستقیم از فرودگاه به هتل منتقل شدند.

آقای کوینتین دیی پمودان از مرکز تحقیقات اروپایی آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر، عالی نیست اما اصرار دارد نشان دهد به شهروندانش می رسد.

وی اضافه نمود: با این اقدام، دو گنجشک را با یک سنگ هدف می گیرد. هم هتل ها و هم بخش تازه شکل گرفته توریستی را نجات می دهد.

دولت سعودی به تازگی در بخش توریستی غیرمذهبی سرمایه گذاری بزرگی انجام داده است. تا قبل از این چیزی به نام توریستی غیر از حج در مکه و زیارت مسجد النبی در مدینه وجود نداشت و توریستی غیرمذهبی به رسمیت شناخته نمی شد اما با هدف اجرای چشم انداز اقتصادی 2030 و ایجاد درآمد جایگزین نفت، بخش توریستی تقویت شد. از جمله ویزاهای توریستی صادر، جشنواره های فرهنگی هنری در مناطق مختلف برگزار و سفر توریستان به این کشور تبلیغ شد.

عربستان سعودی کوشش می نماید تا سال 2030 به میزبانی 100 میلیون توریست دست یابد.

برهمین اساس هتل های جدید ساخته شد. قبل از این مقامات ریاض برآورد می کردند تا سال 2030 میلادی، احتیاج به 500 هزار اتاق در سطح کشور وجود دارد تا کمبود فعلی زیرساخت های اقامتی توریستی برطرف گردد.

قرار بود در سال های 2019 و 2020 از بیش از 138 طرح ساخت هتل با ظرفیت بیش از 54 هزار اتاق رونمایی گردد.

با این حال مدیر یک هتل 5 ستاره که پیشنهادات دولت برای تبدیل هتل به محل قرنطینه را رد کرد گفت این طرح ها به دلیل کرونا، با تاخیر در دریافت حمایت اقتصادی و تحت تاثیرات منفی کرونا قرار می گیرند.

وی درباره پیشنهادات دولت برای تبدیل هتل 5 ستاره اش به قرنطنیه افراد مشکوک به کرونا نیز گفت: این پیشنهادات، مزایای نقدی کوتاه مدت را ارائه می نماید.

وی اضافه نمود: تبدیل هتل به محل قرنطینه تاثیر منفی بر برند تجاری هتل می گذارد. بعد از کرونا، میهمانان درباره بازگشت به هتل مرتبط با ویروس کرونا، نگران خواهند بود.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1074

به "اقدام عربستان برای نجات گردشگری؛ قرنطینه مسافران در هتل ها به هزینه دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام عربستان برای نجات گردشگری؛ قرنطینه مسافران در هتل ها به هزینه دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید